Jamón, hispaanlaste vinnutatud toorsink, on õhkkuivatatud pika aja vältel keldris. See valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele.

Hispaania jamón (loe: hamon) tekkis vajadusest säilitada liha ajal, mil polnud külmkappe. Sead tapeti kõige külmemal ajal, et liha võimalikult kaua söögikõlblikuna hoida. Kintsude (kasutakse nii ees- kui tagajalgu) ainus säilitamisviis oli vinnutusmeetod. Esmalt pandi liha soola, et eemaldada üleliigne niiskus. See, et sellega kaasnes lisaks pikale säilivusajale suurepärane maitse, oli meeldiv üllatus. Väga tähtis on, et kints oleks perfektselt veretustatud. Piisab vaid ühest vereklombist, et singile tekiks väga ebameeldiv lõhn.   Jamón tähendab seakintsu, mida on soolaga õhkkuivatatud pika aja vältel valmimiskeldrites. Umbes kümnekraadise temperatuuri juures tekib singikintsu välispinnale väärishallitusseen. Lisandub veel palju väikseid nüansse, mida ükski tootja ei avalda. Saladused antakse edasi põlvest põlve, mistõttu on iga tootja toode omanäoline. Jamón valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele. Tõeliselt hea singi valmimiseks on vaja viit aastat pühendumust ja tõsist tööd. Rahvatarkus ütleb, et singi valmistamisele aitavad kaasa kolm vaimu, igaüks neist lisab ühe elemendi: aja, kogemuse või kujutlusvõime. Milliseid sigu eelistatakse? Poes jamón’it vaadates on etikettidel sõnad: “cebo”, “bellota” jne, ent need ei tähenda sama siga. Erinevaid seatõuge on palju, kuid üldiselt jagunevad need kahte kategooriasse: Ibeeria ja mitte-Ibeeria sead, millest viimased jaotatakse omakorda rasvasteks, poolrasvasteks ja mitterasvasteks. Igast seast ei saa kõige paremat ja kvaliteetsemat sinki. Näiteks rasvatust seast tehakse samuti jamón’it, kuid kõige madalama kategooria oma. Kõige parem on, kui siga on suur ja rasvane, sest sel juhul peab ta vastu naturaalsele vinnutusprotsessile. Poolrasvasest seast tehtud jamón’i vindumisaeg on kuni 12 kuud. Selleks ajaks on sink saavutanud oma maksimaalse kvaliteeditaseme. Rasvatut või poolrasvast siga ei saa vinnutada liiga pikalt, sest see n-ö valmiks üle. Jamón, hispaanlaste vinnutatud toorsink, on õhkkuivatatud pika aja vältel keldris. See valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele. web hosting services top

Jamón, vinnutatud toorsink

Ave Riisberg

Jamón, hispaanlaste vinnutatud toorsink, on õhkkuivatatud pika aja vältel keldris. See valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele.

Jamón, vinnutatud toorsink

Hispaania jamón (loe: hamon) tekkis vajadusest säilitada liha ajal, mil polnud külmkappe. Sead tapeti kõige külmemal ajal, et liha võimalikult kaua söögikõlblikuna hoida. Kintsude (kasutakse nii ees- kui tagajalgu) ainus säilitamisviis oli vinnutusmeetod. Esmalt pandi liha soola, et eemaldada üleliigne niiskus. See, et sellega kaasnes lisaks pikale säilivusajale suurepärane maitse, oli meeldiv üllatus. Väga tähtis on, et kints oleks perfektselt veretustatud. Piisab vaid ühest vereklombist, et singile tekiks väga ebameeldiv lõhn.

 

Jamón tähendab seakintsu, mida on soolaga õhkkuivatatud pika aja vältel valmimiskeldrites. Umbes kümnekraadise temperatuuri juures tekib singikintsu välispinnale väärishallitusseen. Lisandub veel palju väikseid nüansse, mida ükski tootja ei avalda. Saladused antakse edasi põlvest põlve, mistõttu on iga tootja toode omanäoline. Jamón valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele. Tõeliselt hea singi valmimiseks on vaja viit aastat pühendumust ja tõsist tööd. Rahvatarkus ütleb, et singi valmistamisele aitavad kaasa kolm vaimu, igaüks neist lisab ühe elemendi: aja, kogemuse või kujutlusvõime.

Milliseid sigu eelistatakse?

Poes jamón’it vaadates on etikettidel sõnad: “cebo”, “bellota” jne, ent need ei tähenda sama siga. Erinevaid seatõuge on palju, kuid üldiselt jagunevad need kahte kategooriasse: Ibeeria ja mitte-Ibeeria sead, millest viimased jaotatakse omakorda rasvasteks, poolrasvasteks ja mitterasvasteks.

Igast seast ei saa kõige paremat ja kvaliteetsemat sinki. Näiteks rasvatust seast tehakse samuti jamón’it, kuid kõige madalama kategooria oma.

Kõige parem on, kui siga on suur ja rasvane, sest sel juhul peab ta vastu naturaalsele vinnutusprotsessile.

Poolrasvasest seast tehtud jamón’i vindumisaeg on kuni 12 kuud. Selleks ajaks on sink saavutanud oma maksimaalse kvaliteeditaseme. Rasvatut või poolrasvast siga ei saa vinnutada liiga pikalt, sest see n-ö valmiks üle.

Jamón, hispaanlaste vinnutatud toorsink, on õhkkuivatatud pika aja vältel keldris. See valmib tänu soolale, kannatlikkusele, teadmistele ja hoolitsusele.
Jamón, vinnutatud toorsink
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Jamón, vinnutatud toorsink
TEA JA MAITSE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn