Usbekistani iidse Siiditee linnu – Samarkandi, Buhaarat ja Hiivat ― sõidetakse vaatama-kogema kogu maailmast, sest need kuuluvad UNESCO maailmapärandisse.

Rohkem kui 2500 aasta vanusesse Hiivasse viib tee üle Amu-Darja jõe, tänu millele selle kandi asustus üldse võimalik on. Usbekistanis on nii, et kus on vesi, seal on ka elu – aga suuremal enamikul territooriumist vett ei ole ja laiub igasuguste elumärkideta kõrb, kust isegi ühtegi teed läbi ei lähe. Seda näeb eriti selgelt ja mõjuvõimsalt lennukist alla vaadates, ja see hämmastab. Hiiva oli iidse Siiditee üks suuremaid keskusi, kus kaubeldi kõigega, mida kaamelikaravanid igast ilmakaarest kohale vedasid. Kõige kuulsam oli siiski Hiiva orjaturg. Orje saadi sõjakäikude ajal, aga ka röövretkedelt naabrite juurde. Kõige rohkem hinnas olid venelased – tugeva vene mehe võis vahetada nelja kaameli või kahe hea hobuse vastu. Venelastele see muidugi ei meeldinud, nad üritasid sajandeid olukorda lahendada – edutult: nii näiteks läks 1839. aasta talvel kindral Perovski 5000 mehega Hiiva peale, vabastama seal müüki pandud 3000 vene orja, kuid ei saanud klimaatiliste tingimustega hakkama ning oli sunnitud tagasi pöörduma. Alles 35 aastat hiljem tulid venelased Hiivasse lõplikult ja orjakaubandus lõpetati. UNESCO maailmapärandi hulka kuuluv Hiiva vanalinn, mida kutsutakse Itchan Kala’ks, pärineb enamikus 18. ja varasest 19. sajandist ning juba aastal 1967 kuulutati see vabaõhumuuseumiks. See on kenasti mukitud ja restaureeritud, võimsa, kümme meetrit kõrge linnamüüriga ümbritsetud, kompaktne ja väga fotogeeniline. Saab ronida 81 astet üles 33 meetrit kõrge Juma minareti otsa, näha igasugu paleesid-mošeesid-medreseid (islami vaimulik õppeasutus), mauseleume, käia haaremis, sõita kaameliga jne. Kui just ei ole tõsine huviline, siis saab päevaga hakkama – tegemist ju ikkagi muusumiga, mis tipphooajal (aprill-mai ja september-oktoober) pealegi üsna turiste täis. Usbekistani iidse Siiditee linnu – Samarkandi, Buhaarat ja Hiivat ― sõidetakse vaatama-kogema kogu maailmast, sest need kuuluvad UNESCO maailmapärandisse. web hosting services top

Usbekistan ja Siiditee linnad

Inga Kuusik

Usbekistani iidse Siiditee linnu – Samarkandi, Buhaarat ja Hiivat ― sõidetakse vaatama-kogema kogu maailmast, sest need kuuluvad UNESCO maailmapärandisse.

Usbekistan ja Siiditee linnad

Rohkem kui 2500 aasta vanusesse Hiivasse viib tee üle Amu-Darja jõe, tänu millele selle kandi asustus üldse võimalik on. Usbekistanis on nii, et kus on vesi, seal on ka elu – aga suuremal enamikul territooriumist vett ei ole ja laiub igasuguste elumärkideta kõrb, kust isegi ühtegi teed läbi ei lähe. Seda näeb eriti selgelt ja mõjuvõimsalt lennukist alla vaadates, ja see hämmastab.

Hiiva oli iidse Siiditee üks suuremaid keskusi, kus kaubeldi kõigega, mida kaamelikaravanid igast ilmakaarest kohale vedasid. Kõige kuulsam oli siiski Hiiva orjaturg. Orje saadi sõjakäikude ajal, aga ka röövretkedelt naabrite juurde. Kõige rohkem hinnas olid venelased – tugeva vene mehe võis vahetada nelja kaameli või kahe hea hobuse vastu. Venelastele see muidugi ei meeldinud, nad üritasid sajandeid olukorda lahendada – edutult: nii näiteks läks 1839. aasta talvel kindral Perovski 5000 mehega Hiiva peale, vabastama seal müüki pandud 3000 vene orja, kuid ei saanud klimaatiliste tingimustega hakkama ning oli sunnitud tagasi pöörduma. Alles 35 aastat hiljem tulid venelased Hiivasse lõplikult ja orjakaubandus lõpetati.

UNESCO maailmapärandi hulka kuuluv Hiiva vanalinn, mida kutsutakse Itchan Kala’ks, pärineb enamikus 18. ja varasest 19. sajandist ning juba aastal 1967 kuulutati see vabaõhumuuseumiks. See on kenasti mukitud ja restaureeritud, võimsa, kümme meetrit kõrge linnamüüriga ümbritsetud, kompaktne ja väga fotogeeniline. Saab ronida 81 astet üles 33 meetrit kõrge Juma minareti otsa, näha igasugu paleesid-mošeesid-medreseid (islami vaimulik õppeasutus), mauseleume, käia haaremis, sõita kaameliga jne. Kui just ei ole tõsine huviline, siis saab päevaga hakkama – tegemist ju ikkagi muusumiga, mis tipphooajal (aprill-mai ja september-oktoober) pealegi üsna turiste täis.

Usbekistani iidse Siiditee linnu – Samarkandi, Buhaarat ja Hiivat ― sõidetakse vaatama-kogema kogu maailmast, sest need kuuluvad UNESCO maailmapärandisse.
Usbekistan ja Siiditee linnad
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Usbekistan ja Siiditee linnad
PUHKUS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn