Kes eesti kirjandust või kultuurilugu igavaks peab, võiks külastada Loone Otsa loengut ning lugeda tema artikleid-kirjatöid. Nii võib saada igaühest eesti kirjanduse ja kultuuriloo huviline.

Just nii on juhtunud paljude eestlaste ja veel rohkem välismaalastega, kellel on olnud õnne sattuda loengusse, mille auditooriumi ees seisab pedagoog, filosoofiadoktor ja teadlane Loone Ots (49). Tema igapäevaellu kuulub aga veel ameteid – ta on kirjanik, tõlkija, kirjandusfanaatik, eesti keele koolitaja, lastekaitse liidu juht, ema, abikaasa. Kui siia peaks lisama veel mõne iseloomustuse, siis sobiks kõige paremini – “naine, kes oskab sütitada”.   Tõsi, sest ükskõik, millisest raamatust või kultuuritegelasest Loone ei räägi, tekib kohe huvi võtta kirjeldatud teos uuesti kätte ning autoritki oma ihusilmaga näha. Kahjuks on enamik neist surnud! Isegi välismaalastest õppurite hulgas leidub neid, kes Loone kirgliku loengu ajal armuvad Marie Underisse või ei saa enam Kristjan Jaak Petersoni kujust ükskõikselt mööduda. Nii tundubki, et “kont”, mille Loone õppuritele või lugejatele pureda viskab, osutub sedavõrd põnevaks ragistamiseks, et paneb isegi suurima skeptiku Eestit, tema suurkujusid ja kultuurilugu uue nurga alt vaatama. Kui Loone on millestki rääkinud, ei ole see enam endine ja ammugi mitte igav. Siinkohal lugejaile äratundmiseks – märkimisväärne osa ajakirja Mari kirjandustoas ilmunud artiklitest ja suurkujude sarjast on pärit just Loone sulest.   Lapsehoidjaks raamatud  Punakate juustega särav ja energiline naine “nakatus” kirjanduspisikuga juba lapsena. “Põhjus oli selles, et meil oli kodus väga hea klassikaraamatukogu, niisama jutukaid ei olnudki. Oli veneaegset kirjandust, süvaklassikat, eestiaegset kirjandust. Kõik suured nimed olid raamaturiiulis olemas,” märgib Loone. Lasteaiaealisena päevade kaupa üksinda kodus olles said just raamatutest tema parimad sõbrad ning põhitegevuseks lugemine. Kui tema eakaaslased lugesid nelja-viieaastaselt ilmselt lihtsaid lastejutte ja luuletusi, luges Loone “Spartacust”. Just sellest tuleb otsida ka tema siiani suurima kire – võidelda headuse, õigluse ja nõrgemate eest – põhjust. “Spartacusel oli mulle väga suur mõju. Mäletan, et sel raamatul oli selline uhke pealis – relvastatud uhke ilus mees,” kirjeldab Loone õhinaga – ja jälle tekib soov ka ise sellele mehisele mehele pilk peale visata. Edasi tuli paljude lemmiksari “Seiklusjutte maalt ja merelt”, ulmeromaan “Sannikovi maa”, Ananjani “Pantrikuru vangid”. Juba kuueselt oli ta läbi lugenud teismeliste tüdrukute lemmiku ja suure mõjutaja “Jane Eyre’i”! “See oli suur elamus,” tunnistab Loone.   Kes eesti kirjandust või kultuurilugu igavaks peab, võiks külastada Loone Otsa loengut ning lugeda tema artikleid-kirjatöid. Nii võib saada igaühest eesti kirjanduse ja kultuuriloo huviline. web hosting services top

Kirglik kultuurimisjonär

Kaire Uusen

Kes eesti kirjandust või kultuurilugu igavaks peab, võiks külastada Loone Otsa loengut ning lugeda tema artikleid-kirjatöid. Nii võib saada igaühest eesti kirjanduse ja kultuuriloo huviline.

Kirglik kultuurimisjonär

Just nii on juhtunud paljude eestlaste ja veel rohkem välismaalastega, kellel on olnud õnne sattuda loengusse, mille auditooriumi ees seisab pedagoog, filosoofiadoktor ja teadlane Loone Ots (49). Tema igapäevaellu kuulub aga veel ameteid – ta on kirjanik, tõlkija, kirjandusfanaatik, eesti keele koolitaja, lastekaitse liidu juht, ema, abikaasa. Kui siia peaks lisama veel mõne iseloomustuse, siis sobiks kõige paremini – “naine, kes oskab sütitada”.

 

Tõsi, sest ükskõik, millisest raamatust või kultuuritegelasest Loone ei räägi, tekib kohe huvi võtta kirjeldatud teos uuesti kätte ning autoritki oma ihusilmaga näha. Kahjuks on enamik neist surnud! Isegi välismaalastest õppurite hulgas leidub neid, kes Loone kirgliku loengu ajal armuvad Marie Underisse või ei saa enam Kristjan Jaak Petersoni kujust ükskõikselt mööduda. Nii tundubki, et “kont”, mille Loone õppuritele või lugejatele pureda viskab, osutub sedavõrd põnevaks ragistamiseks, et paneb isegi suurima skeptiku Eestit, tema suurkujusid ja kultuurilugu uue nurga alt vaatama. Kui Loone on millestki rääkinud, ei ole see enam endine ja ammugi mitte igav. Siinkohal lugejaile äratundmiseks – märkimisväärne osa ajakirja Mari kirjandustoas ilmunud artiklitest ja suurkujude sarjast on pärit just Loone sulest.

 

Lapsehoidjaks raamatud

 Punakate juustega särav ja energiline naine “nakatus” kirjanduspisikuga juba lapsena.

“Põhjus oli selles, et meil oli kodus väga hea klassikaraamatukogu, niisama jutukaid ei olnudki. Oli veneaegset kirjandust, süvaklassikat, eestiaegset kirjandust. Kõik suured nimed olid raamaturiiulis olemas,” märgib Loone.

Lasteaiaealisena päevade kaupa üksinda kodus olles said just raamatutest tema parimad sõbrad ning põhitegevuseks lugemine. Kui tema eakaaslased lugesid nelja-viieaastaselt ilmselt lihtsaid lastejutte ja luuletusi, luges Loone “Spartacust”. Just sellest tuleb otsida ka tema siiani suurima kire – võidelda headuse, õigluse ja nõrgemate eest – põhjust. “Spartacusel oli mulle väga suur mõju. Mäletan, et sel raamatul oli selline uhke pealis – relvastatud uhke ilus mees,” kirjeldab Loone õhinaga – ja jälle tekib soov ka ise sellele mehisele mehele pilk peale visata. Edasi tuli paljude lemmiksari “Seiklusjutte maalt ja merelt”, ulmeromaan “Sannikovi maa”, Ananjani “Pantrikuru vangid”. Juba kuueselt oli ta läbi lugenud teismeliste tüdrukute lemmiku ja suure mõjutaja “Jane Eyre’i”! “See oli suur elamus,” tunnistab Loone.

 

Kes eesti kirjandust või kultuurilugu igavaks peab, võiks külastada Loone Otsa loengut ning lugeda tema artikleid-kirjatöid. Nii võib saada igaühest eesti kirjanduse ja kultuuriloo huviline.
Kirglik kultuurimisjonär
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Kirglik kultuurimisjonär
TÄHTEDE POOLE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn