Feta, soolase maitsega Kreeka juust, meenutab pressitud kohupiima. Seda on juba Trooja sõja ajast valmistatud pea muutumatu retsepti järgi.

Arvatakse, et esimene, ligikaudu 8000 aastat tagasi valminud juust võiski olla feta eelkäija. Legend pajatab, et kükloop Polyfimos olla avastanud, et piim, mida ta nahklähkris hoidis, oli kalgendunud, muutunud tahkeks ja maitselt meeldivaks. Nagu paljude asjade puhul, oli seegi avastus juhuslik. Kreeka mütoloogia kohaselt olid aga hoopis Olümpose valitsejad saatnud jumal Apolloni poja Aristaiose maa peale, et too õpetaks tahumatutele kreeklastele juustu valmistamist. Vanad kreeklased nimetasid kalgendunud piimast saadud ainet juustuks. Nimetus „feta” tuleneb itaaliakeelsest sõnast fetta (viil) ja ulatub tagasi 17. sajandisse. See viitab kombele lõigata juustust parajad viilud, mida saab säilitada sobivas anumas või serveerida taldrikul. Alles 19. sajandil kinnistus nimi „feta” lõplikult ja jäi iseloomustama juustu, mida on juba sajandeid valmistatud pea muutumatu retsepti järgi. Kui 20. sajandi esimese poole immigratsioonilaine hajutas kreeklasi Ameerika Ühendriikidesse, Saksamaale, Austraaliasse ja mujale, siis viisid nad endaga kaasa kreeka toidukultuuri üle maailma, muuhulgas väga kiiresti mujal menukaks saanud feta. Kreeklased, kes on fetaga üles kasvanud, teavad täpselt, milline nende juust olema peab, kuid paljudele on seda keeruline sõnastada. Pärast Euroopa Komisjoni otsust tohib fetat valmistada ainult Kreekas ning vaid Kreeka päritolu juust on see päris õige. Teised on kõigest valged soolakad juustud. Ka klassifitseerub fetaks vaid see, mis on valminud lamba- ja/või kitsepiimast, seejuures viimast võib olla kuni 30%. Lisaks suurepärasele maitsele sisaldab feta B12, B6, A- ja E-vitamiine ning erinevaid mineraale nagu kaaliumi, seleeni, tsinki, magneesiumi, rauda ja fosforit. Feta, soolase maitsega Kreeka juust, meenutab pressitud kohupiima. Seda on juba Trooja sõja ajast valmistatud pea muutumatu retsepti järgi. web hosting services top

Puhasvalge feta

Ave Riisberg

Feta, soolase maitsega Kreeka juust, meenutab pressitud kohupiima. Seda on juba Trooja sõja ajast valmistatud pea muutumatu retsepti järgi.

Puhasvalge feta

Arvatakse, et esimene, ligikaudu 8000 aastat tagasi valminud juust võiski olla feta eelkäija. Legend pajatab, et kükloop Polyfimos olla avastanud, et piim, mida ta nahklähkris hoidis, oli kalgendunud, muutunud tahkeks ja maitselt meeldivaks. Nagu paljude asjade puhul, oli seegi avastus juhuslik. Kreeka mütoloogia kohaselt olid aga hoopis Olümpose valitsejad saatnud jumal Apolloni poja Aristaiose maa peale, et too õpetaks tahumatutele kreeklastele juustu valmistamist.

Vanad kreeklased nimetasid kalgendunud piimast saadud ainet juustuks. Nimetus „feta” tuleneb itaaliakeelsest sõnast fetta (viil) ja ulatub tagasi 17. sajandisse. See viitab kombele lõigata juustust parajad viilud, mida saab säilitada sobivas anumas või serveerida taldrikul. Alles 19. sajandil kinnistus nimi „feta” lõplikult ja jäi iseloomustama juustu, mida on juba sajandeid valmistatud pea muutumatu retsepti järgi.

Kui 20. sajandi esimese poole immigratsioonilaine hajutas kreeklasi Ameerika Ühendriikidesse, Saksamaale, Austraaliasse ja mujale, siis viisid nad endaga kaasa kreeka toidukultuuri üle maailma, muuhulgas väga kiiresti mujal menukaks saanud feta.

Kreeklased, kes on fetaga üles kasvanud, teavad täpselt, milline nende juust olema peab, kuid paljudele on seda keeruline sõnastada. Pärast Euroopa Komisjoni otsust tohib fetat valmistada ainult Kreekas ning vaid Kreeka päritolu juust on see päris õige. Teised on kõigest valged soolakad juustud. Ka klassifitseerub fetaks vaid see, mis on valminud lamba- ja/või kitsepiimast, seejuures viimast võib olla kuni 30%. Lisaks suurepärasele maitsele sisaldab feta B12, B6, A- ja E-vitamiine ning erinevaid mineraale nagu kaaliumi, seleeni, tsinki, magneesiumi, rauda ja fosforit.

Feta, soolase maitsega Kreeka juust, meenutab pressitud kohupiima. Seda on juba Trooja sõja ajast valmistatud pea muutumatu retsepti järgi.
Puhasvalge feta
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Puhasvalge feta
TEA JA MAITSE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn