Pühadekommid

Anna Seda¹eva, Chocelite pea¹okolaadimeister

Meelepärase maitse ja täidisega ¹okolaadikomme saab hõlpsalt teha ka kodus, kui teada, milliseid apse vältida.

Pühadekommid

Šokolaad ei ole mitte ainult maitsev ja ilus, vaid ka väga pirtsakas. Kui ei tea, kuidas temaga ümber käia, siis suure tõenäosusega tabab sind pettumus töö igal etapil ― täidis ei tahene, komm laseb läbi, muster valgub laiali. Šokolaadi puhul on väga oluline jälgida selle temperatuuri ja proportsioone, millest kõrvale kaldumine muudab kauni kommi loomise pettumuste õhtuks.

Trühvli kõige tähtsam osa on tädis. See määrab kommi maitse, kuna täidise mass selles on kõige suurem. Klassikaline täidis on segu rõõsast koorest ja šokolaadist. Parem on see valmistada päev enne kommi ennast, kuna tahanemiseks on vaja aega. Täidise valmistamisel ei maksa kiirustada ega panna seda külmkappi tahenema ― kristalliseerumine peab toimuma toatemperatuuril. Segades komponente õiges proportsioonis ja õigel temperatuuril, taheneb täidis ise ning seda pole vaja külmikusse panna.

Mis on õiged proportsioonid? Kui valmistada trühvlit tumeda šokolaadi baasil (kakaosisaldus 54-70%), siis šokolaadi peab võrreldes koorega olema 1,5 korda ehk 300 g šokolaadi ja 200 g koort. Kui täidis teha piimašoolaadist, siis peab seda võrreldes koorega olema 2,5 korda ehk 500 g šokolaadi ja 200 g koort, seejuures peab koore temperatuur olema 95 C.

Soovitus. Ära kunagi vala šokolaadi keevat koort, sest siis täidis ei tahene! Soovides täidist maitsestada, siis lisa kõik koostisosad koore, mitte šokolaadi ja koore valmissegusse.