Bing Cosby esituses hoiab see laul kõigi aegade kolmanda müügieduga singli staatust. Laulu sünnipaika ehitati 1937. aastal mälestuskabel. Aastal 2011 võeti laul UNESCO maailmapärandi hulka. Mis laul? Loomulikult “Püha öö”.

Esimest korda esitatakse seda väikeses püha Nikolause kirikus jõuluõhtul 1818. Koht on Oberndorf, linnake Salzburgi lähedal. Sõnade autor on noor preester Joseph Franz Mohr (1792‒1848). Palgasõduri ja tikkija vallaspojale on pandud nimi … Salzburgi timuka auks! Nimelt soostub vaid see mees, Joseph Wolmuth, olema tite ristiisa. Kombekas piiskopilinnas Salzburgis on isatu laps suur häbi ja emaga julgevad suhelda vaid üksikud. Ristivanemlusest rääkimata. Ent Joseph on ka äsja igavikku lahkunud, aga rahva mälus igavesti suureks jäänud keisri, omas ajas edu- ja vabameelse Joseph II nimi. See toob õnne. Poisil on hea pea. Sirgudes avaneb ka muusikaanne. Ta õpib viiulit ja kitarri, pääseb mängima kirikutes ja lõpuks teise astme kooli benediktiini munkade käe all. Edasipääsuks katoliku seminari on taas vaja eriluba, ikka sellesama vallaslapse staatuse tõttu. 1815 teeb ta palverännu kuulsasse Mariapfarri kirikusse ja väisab üksiti sealsamas elavat vanaisa. Seal visandabki noor Mohr sõnad lapsest, kellel pole õiget kodu ja kelle ema Maria võinuks Salzburgis isata last sünnitades saada kogukonnast välja tõugatud. Aga sõime kõrval seisab kaitsvalt autor ise – on ju lapsukese kasuisa nimi Joosep nagu Mohrilgi. „Vaikne öö, püha öö …”, nagu kõlab saksakeelne originaal, esitab sõnumi rahust maa peal, lokkispäisest ja naeratavast lapsest ning usust, et kõik halb saab tänu väikesele päästjale heaks. Ilus isiklik tundepuhang jääb esialgu käsikirja. Kuigi Mohril on oskused olemas, ei loo ta värssidele ise viisi. 1817 viiakse ta üle Oberndorfi. Ta soovib uuendusi, näiteks tugevdada sidet rahva, eriti noorte, ja kiriku vahel. Annab pea kogu sissetuleku heategevuseks. Kõnekoosolekud ja loata peetud piiblitunnid, kus ka kogudusel on õigus Piiblit tõlgendada, viivad konfliktini vanameelse praostiga. Noort preestrit ähvardab karistus kiriku distsipliini rikkumise eest. Ent ta ei jäta jonni. Just enne jõule tuleb talle mõte kaunistada suur missa uue lauluga. “Vaikne öö …” taskus, kiirustab ta kolm kilomeetrit läbi tuisklume. Mees, kelle uksele ta koputab, on koolmeister ja organist Franz Xaver Gruber (1787‒1863). Bing Cosby esituses hoiab see laul kõigi aegade kolmanda müügieduga singli staatust. Laulu sünnipaika ehitati 1937. aastal mälestuskabel. Aastal 2011 võeti laul UNESCO maailmapärandi hulka. Mis laul? Loomulikult “Püha öö”. web hosting services top

Inglihääled vaiksel ööl

Loone Ots

Bing Cosby esituses hoiab see laul kõigi aegade kolmanda müügieduga singli staatust. Laulu sünnipaika ehitati 1937. aastal mälestuskabel. Aastal 2011 võeti laul UNESCO maailmapärandi hulka. Mis laul? Loomulikult “Püha öö”.

Inglihääled vaiksel ööl

Esimest korda esitatakse seda väikeses püha Nikolause kirikus jõuluõhtul 1818. Koht on Oberndorf, linnake Salzburgi lähedal. Sõnade autor on noor preester Joseph Franz Mohr (1792‒1848). Palgasõduri ja tikkija vallaspojale on pandud nimi … Salzburgi timuka auks! Nimelt soostub vaid see mees, Joseph Wolmuth, olema tite ristiisa. Kombekas piiskopilinnas Salzburgis on isatu laps suur häbi ja emaga julgevad suhelda vaid üksikud. Ristivanemlusest rääkimata.

Ent Joseph on ka äsja igavikku lahkunud, aga rahva mälus igavesti suureks jäänud keisri, omas ajas edu- ja vabameelse Joseph II nimi. See toob õnne. Poisil on hea pea. Sirgudes avaneb ka muusikaanne. Ta õpib viiulit ja kitarri, pääseb mängima kirikutes ja lõpuks teise astme kooli benediktiini munkade käe all. Edasipääsuks katoliku seminari on taas vaja eriluba, ikka sellesama vallaslapse staatuse tõttu. 1815 teeb ta palverännu kuulsasse Mariapfarri kirikusse ja väisab üksiti sealsamas elavat vanaisa. Seal visandabki noor Mohr sõnad lapsest, kellel pole õiget kodu ja kelle ema Maria võinuks Salzburgis isata last sünnitades saada kogukonnast välja tõugatud. Aga sõime kõrval seisab kaitsvalt autor ise – on ju lapsukese kasuisa nimi Joosep nagu Mohrilgi. „Vaikne öö, püha öö …”, nagu kõlab saksakeelne originaal, esitab sõnumi rahust maa peal, lokkispäisest ja naeratavast lapsest ning usust, et kõik halb saab tänu väikesele päästjale heaks.

Ilus isiklik tundepuhang jääb esialgu käsikirja. Kuigi Mohril on oskused olemas, ei loo ta värssidele ise viisi. 1817 viiakse ta üle Oberndorfi. Ta soovib uuendusi, näiteks tugevdada sidet rahva, eriti noorte, ja kiriku vahel. Annab pea kogu sissetuleku heategevuseks. Kõnekoosolekud ja loata peetud piiblitunnid, kus ka kogudusel on õigus Piiblit tõlgendada, viivad konfliktini vanameelse praostiga. Noort preestrit ähvardab karistus kiriku distsipliini rikkumise eest. Ent ta ei jäta jonni. Just enne jõule tuleb talle mõte kaunistada suur missa uue lauluga. “Vaikne öö …” taskus, kiirustab ta kolm kilomeetrit läbi tuisklume. Mees, kelle uksele ta koputab, on koolmeister ja organist Franz Xaver Gruber (1787‒1863).

Bing Cosby esituses hoiab see laul kõigi aegade kolmanda müügieduga singli staatust. Laulu sünnipaika ehitati 1937. aastal mälestuskabel. Aastal 2011 võeti laul UNESCO maailmapärandi hulka. Mis laul? Loomulikult “Püha öö”.
Inglihääled vaiksel ööl
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Inglihääled vaiksel ööl
KIRJANDUSTUBA

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn