Kui tänapäeval kiputakse enda põlistamisel rõhutama lärmakuse osatähtsust, siis lavastaja ja näitleja Theodor Altermann näitas, et igavikku saab end jäädvustada ka hääletuna.

Theodor Altermanni (1885‒1915) täiust taotlev kunstikreedo ja sellevõrra justkui eluvõõrad eluvaated kõlavad aktuaalselt nii täna kui ka sada aastat tagasi, ent oma ajas tuli tal nende tõsiseltvõetavust alles tõestada. Altermann sündis 24. novembril 1885 Kohila vallas Visja külas, kus tema isa rentis Tammiku mõisale kuuluvat kohalikku kõrtsi. Theodor elas Visjal kuni ema surmani, pärast seda kolis ta kaheksa-aastasena oma tädi juurde Kose-Risti Nõmme karjamõisa, kus sai koos tädi lastega alustada rootslannast koduõpetaja käe all oma haridusteed. Altermann omandas seal vene ja saksa keele ning ka muude ainete algteadmised, nii et sai peagi siirduda Tallinna 4-klassilisse linnakooli, mille lõpetas 1902. aastal. Lisaks kooliharidusele oli see periood tema jaoks oluline ka teatriarmastuse tärkamiseks, sest linnakoolis sattus ta samasse klassi Paul Pinnaga, millest sai alguse nende eluaegne sõprus. Aasta vanem Pinna oli Altermannile suureks eeskujuks ning loomingulises mõttes avaldas see mõju isegi veel siis, kui mõlemad juba Estonias mängisid. Võimekas meelelahutaja Esmase teatrihuvi said nad aga oma klassijuhatajalt Pjotr Šumakovilt, kes lõi kaasa vene harrastustrupis ja viis ka õpilasi teatrisse ning organiseeris kooliteatrit. Näiteks avaldas 12-aastasele Altermannile tugevat muljet koolis Šumakovi lavastatud Gogoli “Revidendi” nägemine. Kümme aastat hiljem sai ta ka ise Hlestakovina hiilata, seda juba kutselise Estonia laval, lavadebüüdiks linnakoolis oli aga Nozdrjovi roll Gogoli “Surnud hingedes”. Nii nagu Pinna, oli ka Altermann võimekas meelelahutaja. Kuna isegi veel kutselise Estonia algusaastate publik eeldas teatrilt ennekõike estraadlikku janti, tuli tal seda mängida – ja ta oskas seda ka nautida – peaaegu oma Saksamaa-õpinguteni 1911. aastal, kus toimus tuntav pööre psühholoogilise sügavuse poole ning küpsesid ka ta enda teatriuuenduslikud ideed. Ometi nägi juba Šumakov koolilaval kahe sõbra andelaadide erinevust, Pinna improvisatsioonilist ja jõuliselt väljapoole suunatud koomikutalenti ning Altermanni hingestatumat ja analüütilisemat sissepoole süüvimist. See erinevus jäi nende tandemit iseloomustama ka edaspidi. Kui tänapäeval kiputakse enda põlistamisel rõhutama lärmakuse osatähtsust, siis lavastaja ja näitleja Theodor Altermann näitas, et igavikku saab end jäädvustada ka hääletuna. web hosting services top

Traditsioonilooja

Madis Kolk

Kui tänapäeval kiputakse enda põlistamisel rõhutama lärmakuse osatähtsust, siis lavastaja ja näitleja Theodor Altermann näitas, et igavikku saab end jäädvustada ka hääletuna.

Traditsioonilooja

Theodor Altermanni (1885‒1915) täiust taotlev kunstikreedo ja sellevõrra justkui eluvõõrad eluvaated kõlavad aktuaalselt nii täna kui ka sada aastat tagasi, ent oma ajas tuli tal nende tõsiseltvõetavust alles tõestada.

Altermann sündis 24. novembril 1885 Kohila vallas Visja külas, kus tema isa rentis Tammiku mõisale kuuluvat kohalikku kõrtsi. Theodor elas Visjal kuni ema surmani, pärast seda kolis ta kaheksa-aastasena oma tädi juurde Kose-Risti Nõmme karjamõisa, kus sai koos tädi lastega alustada rootslannast koduõpetaja käe all oma haridusteed. Altermann omandas seal vene ja saksa keele ning ka muude ainete algteadmised, nii et sai peagi siirduda Tallinna 4-klassilisse linnakooli, mille lõpetas 1902. aastal. Lisaks kooliharidusele oli see periood tema jaoks oluline ka teatriarmastuse tärkamiseks, sest linnakoolis sattus ta samasse klassi Paul Pinnaga, millest sai alguse nende eluaegne sõprus. Aasta vanem Pinna oli Altermannile suureks eeskujuks ning loomingulises mõttes avaldas see mõju isegi veel siis, kui mõlemad juba Estonias mängisid.

Võimekas meelelahutaja

Esmase teatrihuvi said nad aga oma klassijuhatajalt Pjotr Šumakovilt, kes lõi kaasa vene harrastustrupis ja viis ka õpilasi teatrisse ning organiseeris kooliteatrit. Näiteks avaldas 12-aastasele Altermannile tugevat muljet koolis Šumakovi lavastatud Gogoli “Revidendi” nägemine. Kümme aastat hiljem sai ta ka ise Hlestakovina hiilata, seda juba kutselise Estonia laval, lavadebüüdiks linnakoolis oli aga Nozdrjovi roll Gogoli “Surnud hingedes”. Nii nagu Pinna, oli ka Altermann võimekas meelelahutaja. Kuna isegi veel kutselise Estonia algusaastate publik eeldas teatrilt ennekõike estraadlikku janti, tuli tal seda mängida – ja ta oskas seda ka nautida – peaaegu oma Saksamaa-õpinguteni 1911. aastal, kus toimus tuntav pööre psühholoogilise sügavuse poole ning küpsesid ka ta enda teatriuuenduslikud ideed. Ometi nägi juba Šumakov koolilaval kahe sõbra andelaadide erinevust, Pinna improvisatsioonilist ja jõuliselt väljapoole suunatud koomikutalenti ning Altermanni hingestatumat ja analüütilisemat sissepoole süüvimist. See erinevus jäi nende tandemit iseloomustama ka edaspidi.

Kui tänapäeval kiputakse enda põlistamisel rõhutama lärmakuse osatähtsust, siis lavastaja ja näitleja Theodor Altermann näitas, et igavikku saab end jäädvustada ka hääletuna.
Traditsioonilooja
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Traditsioonilooja
SUURKUJU

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn