Kindlasti mäletab igaüks oma vanavanemate juttudest, kuidas vanasti üht või teist häda raviti. Kas kunagistest ravivõtetest tasub midagi üle võtta või on parem jätta need minevikku?

Meie maakohas elas üks vana Alma-nimeline naine, kes oli Eesti ajal olnud suure jõuka talu perenaine. Veel aastakümneid hiljem räägiti, mida Alma teadis, tegi või kuidas mingi olukorra oli lahendanud, samuti oli naine ise noorena mitmest raskest haigusest omapärasel viisil tervenenud.   Ämblikuvõrgu antiseptiline toime Kui keegi ennast vigastas ja polnud midagi haava peale panna, krabati vanasti tihti seinanurgast peotäis ämblikuvõrku ja pandi see plaastri või sideme asemel peale – ning võis loota, et haav paraneb kenasti. 1920ndatel aastatel juhtunud Almaga aga selline lugu. Pärast lapse sündi jäi ta väga haigeks, tõusis kõrge palavik ning abi polnud kusagilt võtta. Sel ajal ei sünnitanud maainimesed haiglas, vaid kodus ämmaemanda või mõne kogenud külanaise juuresolekul. Päevad läksid, aga kõrge palavik ei andnud järele, Alma muutus üha nõrgemaks, ei suutnud enam püsti tõusta ega saanud aru, mis tema ümber toimus. Teda vaatama tulnud arst sügas murelikult kukalt, sest naise olukord oli üsna kehv. Linna haiglasse oleks olnud raske pääseda, seega tuli midagi muud välja mõelda, et noore ema elu päästa. Arst pidas veidi aru, andis siis lähedastele paar käsku ja lahkus sõnadega, et kui nüüd see ei aita, siis ei aita enam miski. Mõne aja pärast hakkas noore naise tervis paranema, palavik alanes ja jõud tuli tagasi. Kui Alma lõpuks püsti suutis tõusta, märkas ta aga, et kõik toanurgad olid tühje veinipudeleid täis. Kui ta uuris, kust pudelid pärit on või kes nii palju on tema haigeoleku ajal joonud, vastasid pereliikmed, et Alma ise. “Arst käskis meil sulle joota sisse iga päev pudeli või mitu valget viinamarjaveini, nii me käisime muudkui veini juurde ostmas.” Kui haiglas pannakse inimene tilgutite alla, siis see valge viinamarjavein oli tema jaoks justkui tilguti asemel – magus tervislik vein ei lasknud jõul päris kaduda ning aitas ilmselt haigusega võidelda. “Viinamarjavein päästis mu elu,” õhkas Alma veel aastaid hiljemgi.   Kindlasti mäletab igaüks oma vanavanemate juttudest, kuidas vanasti üht või teist häda raviti. Kas kunagistest ravivõtetest tasub midagi üle võtta või on parem jätta need minevikku? web hosting services top

Endisaegsed ravivõtted

Kaire Uusen

Kindlasti mäletab igaüks oma vanavanemate juttudest, kuidas vanasti üht või teist häda raviti. Kas kunagistest ravivõtetest tasub midagi üle võtta või on parem jätta need minevikku?

Endisaegsed ravivõtted

Meie maakohas elas üks vana Alma-nimeline naine, kes oli Eesti ajal olnud suure jõuka talu perenaine. Veel aastakümneid hiljem räägiti, mida Alma teadis, tegi või kuidas mingi olukorra oli lahendanud, samuti oli naine ise noorena mitmest raskest haigusest omapärasel viisil tervenenud.

 

Ämblikuvõrgu antiseptiline toime

Kui keegi ennast vigastas ja polnud midagi haava peale panna, krabati vanasti tihti seinanurgast peotäis ämblikuvõrku ja pandi see plaastri või sideme asemel peale – ning võis loota, et haav paraneb kenasti.

1920ndatel aastatel juhtunud Almaga aga selline lugu. Pärast lapse sündi jäi ta väga haigeks, tõusis kõrge palavik ning abi polnud kusagilt võtta. Sel ajal ei sünnitanud maainimesed haiglas, vaid kodus ämmaemanda või mõne kogenud külanaise juuresolekul. Päevad läksid, aga kõrge palavik ei andnud järele, Alma muutus üha nõrgemaks, ei suutnud enam püsti tõusta ega saanud aru, mis tema ümber toimus. Teda vaatama tulnud arst sügas murelikult kukalt, sest naise olukord oli üsna kehv. Linna haiglasse oleks olnud raske pääseda, seega tuli midagi muud välja mõelda, et noore ema elu päästa. Arst pidas veidi aru, andis siis lähedastele paar käsku ja lahkus sõnadega, et kui nüüd see ei aita, siis ei aita enam miski.

Mõne aja pärast hakkas noore naise tervis paranema, palavik alanes ja jõud tuli tagasi. Kui Alma lõpuks püsti suutis tõusta, märkas ta aga, et kõik toanurgad olid tühje veinipudeleid täis. Kui ta uuris, kust pudelid pärit on või kes nii palju on tema haigeoleku ajal joonud, vastasid pereliikmed, et Alma ise. “Arst käskis meil sulle joota sisse iga päev pudeli või mitu valget viinamarjaveini, nii me käisime muudkui veini juurde ostmas.” Kui haiglas pannakse inimene tilgutite alla, siis see valge viinamarjavein oli tema jaoks justkui tilguti asemel – magus tervislik vein ei lasknud jõul päris kaduda ning aitas ilmselt haigusega võidelda. “Viinamarjavein päästis mu elu,” õhkas Alma veel aastaid hiljemgi.

 

Kindlasti mäletab igaüks oma vanavanemate juttudest, kuidas vanasti üht või teist häda raviti. Kas kunagistest ravivõtetest tasub midagi üle võtta või on parem jätta need minevikku?
Endisaegsed ravivõtted
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Endisaegsed ravivõtted
TERVIS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn