Aiandusteadlase Ave Kikase (47) lapsepõlv möödus Polli aedade ja maasikapeenarde keskel, tekitamata temas tüdimust, vaid hoopiski huvi. Vaevalt võis ta toona mõelda, et kaitseb oma doktorikraadi just maasikakasvatuse alal.

Ave soovitab kõikidele: sööge marju, esmajoones musti sõstraid, milles on väga palju C-vitamiini! Tema enda kodune külmik on täis marju ja toormoose, sest vaid külmutatuna säilivad marjades nende kasulikud omadused ja vitamiinid kõige paremini! Ei maksa marju kuumutada ega suhkruga üle kallata, vaid mõistlik on teada sorte, mis iseenesest on väga magusad ega vaja lisasuhkrut. “Polli Aiandusuuringute Keskuse kollektsioonides on tuhat sada erinevat puuvilja- ja marjasäilikut, mis on Eestis aegade jooksul aretatud või rahvaaretised, kuid ka väljastpoolt sisse toodud sordid. Kõik teistes riikides aretatud sordid ei pea meie kliimas vastu,” nimetab Ave Kikas, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja Keskkonnainstituudi Polli Aiandusuuringute Keskuse vanemteadur, kes on enam kui paarkümmend aastat Polli teadusasutuses töötanud. “Üks keskuse ülesandeid on puuviljade-marjade geneetilise ressursi säilitamine sortide-aretistena, mis on Eestimaale aegade jooksul kogunenud, me jätkame selle säilitamist ja kogumist. Koordineerin seda väga huvitavat tegevust.” Ave ise on kasvanud Polli puuviljandusteadlaste keskel, kes talle on tema erialastes valikutes mõtteainet andnud. “Läksin Tartu Ülikooli bioloogiat õppima, mu ema on marjakultuuride uurija ja sordiaretaja, aga ka mul endal on väga suur huvi puuviljandusteadusega tegeleda,” selgitab ta, mispärast tema elu on kulgenud suuresti nii laboris kui ka aedades. 1991. aastal lõpetas Ave ülikooli kindla teadmisega, et tuleb lapsepõlvekoju Polli tagasi. “Ajad olid keerulised, ka asutusele, aga tööle ma sain – biokeemia laborisse puuviljadest-marjadest analüüse tegema, määrama erinevaid kasulikke aineid – C-vitamiini, suhkruid, happeid,” meenutab Ave, kuis ära elada oli võimalik tänu talukoha mail kasvatatud saadustele. Aiandusteadlase Ave Kikase (47) lapsepõlv möödus Polli aedade ja maasikapeenarde keskel, tekitamata temas tüdimust, vaid hoopiski huvi. Vaevalt võis ta toona mõelda, et kaitseb oma doktorikraadi just maasikakasvatuse alal. web hosting services top

“Tahtsin kõike proovida!”

Tiina Lang

Aiandusteadlase Ave Kikase (47) lapsepõlv möödus Polli aedade ja maasikapeenarde keskel, tekitamata temas tüdimust, vaid hoopiski huvi. Vaevalt võis ta toona mõelda, et kaitseb oma doktorikraadi just maasikakasvatuse alal.

“Tahtsin kõike proovida!”

Ave soovitab kõikidele: sööge marju, esmajoones musti sõstraid, milles on väga palju C-vitamiini! Tema enda kodune külmik on täis marju ja toormoose, sest vaid külmutatuna säilivad marjades nende kasulikud omadused ja vitamiinid kõige paremini! Ei maksa marju kuumutada ega suhkruga üle kallata, vaid mõistlik on teada sorte, mis iseenesest on väga magusad ega vaja lisasuhkrut. “Polli Aiandusuuringute Keskuse kollektsioonides on tuhat sada erinevat puuvilja- ja marjasäilikut, mis on Eestis aegade jooksul aretatud või rahvaaretised, kuid ka väljastpoolt sisse toodud sordid. Kõik teistes riikides aretatud sordid ei pea meie kliimas vastu,” nimetab Ave Kikas, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja Keskkonnainstituudi Polli Aiandusuuringute Keskuse vanemteadur, kes on enam kui paarkümmend aastat Polli teadusasutuses töötanud. “Üks keskuse ülesandeid on puuviljade-marjade geneetilise ressursi säilitamine sortide-aretistena, mis on Eestimaale aegade jooksul kogunenud, me jätkame selle säilitamist ja kogumist. Koordineerin seda väga huvitavat tegevust.”

Ave ise on kasvanud Polli puuviljandusteadlaste keskel, kes talle on tema erialastes valikutes mõtteainet andnud. “Läksin Tartu Ülikooli bioloogiat õppima, mu ema on marjakultuuride uurija ja sordiaretaja, aga ka mul endal on väga suur huvi puuviljandusteadusega tegeleda,” selgitab ta, mispärast tema elu on kulgenud suuresti nii laboris kui ka aedades.

1991. aastal lõpetas Ave ülikooli kindla teadmisega, et tuleb lapsepõlvekoju Polli tagasi. “Ajad olid keerulised, ka asutusele, aga tööle ma sain – biokeemia laborisse puuviljadest-marjadest analüüse tegema, määrama erinevaid kasulikke aineid – C-vitamiini, suhkruid, happeid,” meenutab Ave, kuis ära elada oli võimalik tänu talukoha mail kasvatatud saadustele.

Aiandusteadlase Ave Kikase (47) lapsepõlv möödus Polli aedade ja maasikapeenarde keskel, tekitamata temas tüdimust, vaid hoopiski huvi. Vaevalt võis ta toona mõelda, et kaitseb oma doktorikraadi just maasikakasvatuse alal.
“Tahtsin kõike proovida!”
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
“Tahtsin kõike proovida!”
TÄHTEDE POOLE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn