Rotterdami kuldne kolmik

Anne-Lii Kask

Rotterdam, Hollandi suuruselt teine linn, on pärast Teist maailmasõda tõusnud fööniksina tuhast, seda sõna otseses mõttes.

Rotterdami kuldne kolmik

Innovatsioonile rõhudes on Rotterdam Hollandi arhitektuuri kese. Suurimateks kaubamärkideks on külastajate sõnul alati kolm asja: sadam, turg ja toit. Kõiki kolme läbib sama innovatiivsus, mis sai alguse aastal 1270 Rotte jõe kuivendamisega ning sellest tulenevalt jõe ümber asunud rahva kogukonna tekkega, mis pani aluse Rotterdami linnale. Juba tol ajal muutus Rotterdam  tänu Rotte kuivendamisele ja tammi abil veetaseme kontrollimisele logistika ning majanduse keskuseks. Kasutades olukordi aastasadade jooksul kavalalt ära, on nüüdseks asi päädinud sellega, et juhtivad reisiajakirjad vaimustuvad rotterdamlaste ettenägelikkusest tuua tulevik olevikku – nii arhitektuuris, kunstis, hariduses kui ka toidus. Rotterdam pürib uutesse kõrgustesse, kuhu ülejäänud Hollandil on veel pikk tee minna, isegi suurima soovi korral. Kunstilised lahendused peegelduvad üle linna, vaimustades silma nii hoonetena kui ka lõunasöögina taldrikul. Mõnikord tundub, et Rotterdamis olles seisaksid justkui keset keerlevat kaleidoskoopi, värvide virvarr kunstis vaheldub modernse ja tõsise hoonetekogumiga. Elades umbes kuus meetrit allpool merepinda, on rotterdamlased teinud end kuulsaks just kuldse kolmikuga: arhitektuur, kunst ja söök. Enne igasuguse ookeani ületamist tervitab uusi ja vanu sõpru just Rotterdam.

Teekond minevikust olevikku

Teise maailmasõja pommitamised hävitasid Rotterdami linnasüdame peaaegu täies ulatuses. Väärikalt püsti jäi ainult vanaaegne linnavalitsuse hoone, mis tänaseni grandioossena pilku püüab. Hollandlaste uhkus pärast sõda sai aga võitu ja töökus on tõstnud Rotterdami maailma suurlinnade tasemele. Kohalikud ise jagavad tihtipeale riigi kahte ossa – põhi ja lõuna, vana ja uus, Amsterdam ja Rotterdam. Yin ja yang. Linna üles ehitades on hoitud selget kontrasti just Amsterdamiga. Kui viimane võlub külastajaid ajaloo ja kanalitega, siis Rotterdam paelub klaasist kõrghoonete ja Euroopa suurima sadamaga. Autoga linna sisse sõites tervitab inimesi linnasiluett eri kõrgustes tornmajadega või rongi pealt maha tulles astutakse otse kaubanduskeskuse olemusega rongijaama, mida ehitati ja uuendati ühtekokku kümme aastat.