Mitmed lilled, mis rõõmustavad teid aias, on väga maitsvad ja tervislikud, neid võib kasutada salatites ja suppides, kastmete või suupistete valmistamisel või lihtsalt uhke kaunistusena, mida söögi lõpus põske pista.

Võilill, kress, ristik, kummel, roos, saialill ja paljud teised sobivad kõik meie toidulauale ning on pealegi väga tervislikud. Meeles on aastatetagune ilus suvepäev maal, kui üks külalistest väljas ootamatult laua alla kummardas ja noppis sealt mitu rohelist lehekest ja õit ning need seejärel oma taldrikul olevale toidule kaunistuseks peale raputas ja vaimustusest hüüatas. Sama tegi tippkokk Jamie Oliver, kui kord oma aias salatit tehes kallutas veidi kaamerast välja ja haaras salatisse ka mõned võilillelehed, soovitades seda kõigil vaatajatelgi teha. Kellele tundub võilill kibedavõitu, siis parimad on kevadel äsja välja tulnud noored lehed, mis täiskasvanud suviste võililledega võrreldes on märksa mahedama maitsega ja ka väga kasulikud.   Mida tuleb tähele panna? Siiski peate enne söödavate lillede kasutamist olema veendunud, et ühtegi taime poleks eelnevalt mürkidega pritsitud ja need ei kasvaks suure liiklusega tee ääres. Ka aiandites kasvatatud lilled ei pruugi olla ohutud. Igaks juhuks peaksid värskelt korjatud taimede söömisega olema ettevaatlikud allergikud ja astmahaiged. Samuti tuleb meeles pidada, et mitte kõik ilusad lilled pole sobilikud – näiteks alpikanne, nartsisse, sinililli, ülaseid, maikellukesi või suvel õitsevaid tulikaid ei tohi mingil juhul süüa! Ärge kasutage ka lumi- ja märtsikellukesi, samuti mitte tulpe, sest need võivad tekitada ohtlikke allergilisi reaktsioone. Sellegipoolest leiab meie ümber palju lilli, mis kasvavad pea igas aias ja on ilusad, kasulikud ning head kas tervisele või maitsvad toitudes.   Milliseid lilli võib süüa ja toitudes kasutada?   Suur mungalill ehk kress Populaarsemaid söödavaid lilli, kuid eelkõige tasub noppida ja süüa noori lehti. Lehed, õied ja viljad on terava kõrvetava maitsega, meenutades kress-salatit. Seda võib kasvatada ka koos maitsetaimedega aknakastis või potis. Ravimtaimena on see tuntud paljude maade rahvameditsiinis, samuti maitse- ja toidutaimena. Näiteks droogina kasutatakse taimede maapealset õitsvat osa (ürti), vilju ja mahla. Taimede mahl aitab kuseteede põletikuliste haiguste, krooniliste põiepõletike, samuti neeruvaagna- ja neerukoepõletiku puhul. Mitmed lilled, mis rõõmustavad teid aias, on väga maitsvad ja tervislikud, neid võib kasutada salatites ja suppides, kastmete või suupistete valmistamisel või lihtsalt uhke kaunistusena, mida söögi lõpus põske pista. web hosting services top

Milliseid lilli suhu pista?

Kaire Uusen

Mitmed lilled, mis rõõmustavad teid aias, on väga maitsvad ja tervislikud, neid võib kasutada salatites ja suppides, kastmete või suupistete valmistamisel või lihtsalt uhke kaunistusena, mida söögi lõpus põske pista.

Võilill, kress, ristik, kummel, roos, saialill ja paljud teised sobivad kõik meie toidulauale ning on pealegi väga tervislikud.

Meeles on aastatetagune ilus suvepäev maal, kui üks külalistest väljas ootamatult laua alla kummardas ja noppis sealt mitu rohelist lehekest ja õit ning need seejärel oma taldrikul olevale toidule kaunistuseks peale raputas ja vaimustusest hüüatas. Sama tegi tippkokk Jamie Oliver, kui kord oma aias salatit tehes kallutas veidi kaamerast välja ja haaras salatisse ka mõned võilillelehed, soovitades seda kõigil vaatajatelgi teha. Kellele tundub võilill kibedavõitu, siis parimad on kevadel äsja välja tulnud noored lehed, mis täiskasvanud suviste võililledega võrreldes on märksa mahedama maitsega ja ka väga kasulikud.

 

Mida tuleb tähele panna?

Siiski peate enne söödavate lillede kasutamist olema veendunud, et ühtegi taime poleks eelnevalt mürkidega pritsitud ja need ei kasvaks suure liiklusega tee ääres. Ka aiandites kasvatatud lilled ei pruugi olla ohutud. Igaks juhuks peaksid värskelt korjatud taimede söömisega olema ettevaatlikud allergikud ja astmahaiged. Samuti tuleb meeles pidada, et mitte kõik ilusad lilled pole sobilikud – näiteks alpikanne, nartsisse, sinililli, ülaseid, maikellukesi või suvel õitsevaid tulikaid ei tohi mingil juhul süüa! Ärge kasutage ka lumi- ja märtsikellukesi, samuti mitte tulpe, sest need võivad tekitada ohtlikke allergilisi reaktsioone. Sellegipoolest leiab meie ümber palju lilli, mis kasvavad pea igas aias ja on ilusad, kasulikud ning head kas tervisele või maitsvad toitudes.

 

Milliseid lilli võib süüa ja toitudes kasutada?

 

Suur mungalill ehk kress

Populaarsemaid söödavaid lilli, kuid eelkõige tasub noppida ja süüa noori lehti. Lehed, õied ja viljad on terava kõrvetava maitsega, meenutades kress-salatit. Seda võib kasvatada ka koos maitsetaimedega aknakastis või potis. Ravimtaimena on see tuntud paljude maade rahvameditsiinis, samuti maitse- ja toidutaimena. Näiteks droogina kasutatakse taimede maapealset õitsvat osa (ürti), vilju ja mahla. Taimede mahl aitab kuseteede põletikuliste haiguste, krooniliste põiepõletike, samuti neeruvaagna- ja neerukoepõletiku puhul.

Milliseid lilli suhu pista?
Mitmed lilled, mis rõõmustavad teid aias, on väga maitsvad ja tervislikud, neid võib kasutada salatites ja suppides, kastmete või suupistete valmistamisel või lihtsalt uhke kaunistusena, mida söögi lõpus põske pista.
Milliseid lilli suhu pista?
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Milliseid lilli suhu pista?
TOIT JA TERVIS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn