Tagine´i võib kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos.

Tagine´il [tadžin] on õigupoolest kaks tähendust: nii toit, mis selles valmistatakse, kui ka nõu ise. Kahest osast, ümarast, madalate äärtega alusest ning koonuse- või kuplikujulisest pealisosast koosnev tagine on Põhja-Aafrika, eriti tänase Maroko alade rändrahva berberite geniaalne leiutis, mis on muutumatuna püsinud juba ligi poolteist tuhat aastat. Arvatakse, et esimesed tagine´id pärinevad Harun al Rashidi ― 8. sajajandi lõpu islamiimpeeriumi valitseja aegadest. Tuhande ja ühe öö muinasjuttudesse ilmusid tagine-stiilis toidud 9. sajandil. Tänapäeval võib tagine kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos. Tagine´i koonuseline pealisosa ei ole mitte ilu pärast just seesugune. Madalal temperatuuril toitu hautades ringleb õhk kupli all ühtlaselt, samal ajal kui toidust eralduv vedelik aurustub, kupli ülaosas kondenseerub ja mööda selle külgi taas alla niriseb. Nii säilitab toit kõik oma maitsed, valmib ühtlaselt ning selle valmistamiseks ei kulu peaaegu üldse vett, mis ühe murena kõrberahvastega on alati kaasas käinud. Aeglaselt ja madalal temperatuuril Traditsiooniliselt kasutasid berberid tagine´i kui kaasaskantavat ahju. Nõu asetati sütele nii, et selle külgede alla pandi suured söetükid, mis kaua ja aeglaselt kuumust kiirgasid. Poti all olevad väiksemad söed andsid kuumust, ent kuna pott otse neile ei toetunud, oli temperatuur just paras, et toit saaks pikalt ja aeglaselt valmida. Nii oli tulemus kõige parem – liha sai pehme ja hõrk, kõik mahlad ja maitsed jäid alles, segunedes imeliseks hapust, magusast, soolasest ja vürtsidest koosnevaks buketiks. Aeglane ja suhteliselt madalal temperatuuril toidu valmistamine annab lisaks muule Maillardi efekti, kus aminohapete ja suhkrute omavahelise reaktsiooni, ensüümide ja valkude sünteesi tulemusel tekib sadu uusi maitseid. Maillardi efekt ilmneb, kui toitu kuumutatakse 140-165 kraadi juures. Tagine´i võib kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos. web hosting services top

Tagine ― Maroko sinu köögis

Ave Riisberg

Tagine´i võib kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos.

Tagine ― Maroko sinu köögis

Tagine´il [tadžin] on õigupoolest kaks tähendust: nii toit, mis selles valmistatakse, kui ka nõu ise.

Kahest osast, ümarast, madalate äärtega alusest ning koonuse- või kuplikujulisest pealisosast koosnev tagine on Põhja-Aafrika, eriti tänase Maroko alade rändrahva berberite geniaalne leiutis, mis on muutumatuna püsinud juba ligi poolteist tuhat aastat. Arvatakse, et esimesed tagine´id pärinevad Harun al Rashidi ― 8. sajajandi lõpu islamiimpeeriumi valitseja aegadest. Tuhande ja ühe öö muinasjuttudesse ilmusid tagine-stiilis toidud 9. sajandil. Tänapäeval võib tagine kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos.

Tagine´i koonuseline pealisosa ei ole mitte ilu pärast just seesugune. Madalal temperatuuril toitu hautades ringleb õhk kupli all ühtlaselt, samal ajal kui toidust eralduv vedelik aurustub, kupli ülaosas kondenseerub ja mööda selle külgi taas alla niriseb. Nii säilitab toit kõik oma maitsed, valmib ühtlaselt ning selle valmistamiseks ei kulu peaaegu üldse vett, mis ühe murena kõrberahvastega on alati kaasas käinud.

Aeglaselt ja madalal temperatuuril

Traditsiooniliselt kasutasid berberid tagine´i kui kaasaskantavat ahju. Nõu asetati sütele nii, et selle külgede alla pandi suured söetükid, mis kaua ja aeglaselt kuumust kiirgasid. Poti all olevad väiksemad söed andsid kuumust, ent kuna pott otse neile ei toetunud, oli temperatuur just paras, et toit saaks pikalt ja aeglaselt valmida. Nii oli tulemus kõige parem – liha sai pehme ja hõrk, kõik mahlad ja maitsed jäid alles, segunedes imeliseks hapust, magusast, soolasest ja vürtsidest koosnevaks buketiks. Aeglane ja suhteliselt madalal temperatuuril toidu valmistamine annab lisaks muule Maillardi efekti, kus aminohapete ja suhkrute omavahelise reaktsiooni, ensüümide ja valkude sünteesi tulemusel tekib sadu uusi maitseid. Maillardi efekt ilmneb, kui toitu kuumutatakse 140-165 kraadi juures.

Tagine´i võib kohata kõikjal Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, ent mitte kusagil pole see nii armastatud ja laialdaselt kasutuses kui Marokos.
Tagine ― Maroko sinu köögis
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Tagine ― Maroko sinu köögis
TEA JA MAITSE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn