Puhkust kavandades või vihma eest põgenedes võiksite teha kannapöörde ning minna päikest otsima põhja poolt, sest Eestist viiesaja kilomeetri kaugusel põlisrootslaste aladel leiate Soome kõige päikeselisema linna – Vaasa.

Kaardilt vaadates tundub Vaasa asuvat väga kaugel, kuid Helsingist kiirrongiga sõites kulub riigi loodeserva jõudmiseks vaid kolm ja pool kuni neli tundi, seda sõltuvalt rongist ja peatuste arvust. Vaasas märkab aga iga välismaalane, et see pole sugugi mingi ääremaa, sest elu selles piki Läänemere rannikut asuvas regioonis ehk Österbottenis (soome k-s Pohjanmaa, maakond Botnia lahe idakaldal) käib väga suure hooga. On palju ajalugu, ilusat arhitektuuri, soomerootsi kultuuri, maailmatasemel kunsti. Tähelepanu väärib vilgas majanduselu ja kohalike väga tihe side Rootsiga – soomerootslaste elatustase on kohati kõrgemgi kui soomlastel. Paljud kohalikud käivad tihedamini üle mere Rootsis Umeås kui Helsingis, mis on mõistetav, sest Vaasast Umeåsse on sama palju maad kui Tallinnast Helsingisse ehk umbes 80 kilomeetrit. Mulle tundub üsna tihti, et Rootsi tõmbab soomerootslasi palju enam kui Soome. Seega jõuate Vaasasse sõites küll Soome läänerannikule, kuid see pole päris Soome, sest majad ja elustiilgi sarnanevad natuke rohkem Rootsile, palju enam kuuleb siinkandis rootsi keelt ja näeb rootsikeelseid silte. Mitmel pool Österbottenis, ka Vaasa ümbruses, on rootslased veel ülekaalus, aga Vaasas on soomlaste ja soome keele osatähtsus aastakümnetega kõvasti kasvanud, olles nüüdseks isegi 69%. Kohalikud rootslased armastavad rääkida igal võimalusel rootsi keelt, ehkki nad oskavad ja õpivad koolis selgeks ka soome keele. Soomerootslaste keel pole siiski päris “õige” rootsi keel, vaid dialekt, mida Rootsi lapsed kutsuvad muumide keeleks. Selle hüüdnime said soomerootslased oma keelele, kui kirjanik Tove Janssoni kuulsatest tegelastest tehti laste multifilmid. Rootsi riigitelevisioonis ei hakatud tõlget kasutama, sest soomerootsi dialekt on siiski mõistetav, ehkki hääldus on rootslaste kõrvadele veidi kummaline.   Mujal vihm, Vaasas päike Miks nimetatakse Vaasat aga Soome kõige päikeselisemaks linnaks? See pole lihtsalt välja mõeldud, vaid statistikal põhinev fakt. Üsna tihti, kui mujal Soomes on pilvine, muutub ilm läände mere poole sõites täiesti teiseks – vihm lakkab, pilved hajuvad ja pole ime, kui taevas särab päike. Päikeselisi päevi on Vaasas rohkem kui mistahes muus Soome paigas.   Puhkust kavandades või vihma eest põgenedes võiksite teha kannapöörde ning minna päikest otsima põhja poolt, sest Eestist viiesaja kilomeetri kaugusel põlisrootslaste aladel leiate Soome kõige päikeselisema linna – Vaasa. web hosting services top

Rootslaste päikeselinn Soomes

Taavi Alas

Puhkust kavandades või vihma eest põgenedes võiksite teha kannapöörde ning minna päikest otsima põhja poolt, sest Eestist viiesaja kilomeetri kaugusel põlisrootslaste aladel leiate Soome kõige päikeselisema linna – Vaasa.

Rootslaste päikeselinn Soomes

Kaardilt vaadates tundub Vaasa asuvat väga kaugel, kuid Helsingist kiirrongiga sõites kulub riigi loodeserva jõudmiseks vaid kolm ja pool kuni neli tundi, seda sõltuvalt rongist ja peatuste arvust. Vaasas märkab aga iga välismaalane, et see pole sugugi mingi ääremaa, sest elu selles piki Läänemere rannikut asuvas regioonis ehk Österbottenis (soome k-s Pohjanmaa, maakond Botnia lahe idakaldal) käib väga suure hooga.

On palju ajalugu, ilusat arhitektuuri, soomerootsi kultuuri, maailmatasemel kunsti. Tähelepanu väärib vilgas majanduselu ja kohalike väga tihe side Rootsiga – soomerootslaste elatustase on kohati kõrgemgi kui soomlastel. Paljud kohalikud käivad tihedamini üle mere Rootsis Umeås kui Helsingis, mis on mõistetav, sest Vaasast Umeåsse on sama palju maad kui Tallinnast Helsingisse ehk umbes 80 kilomeetrit. Mulle tundub üsna tihti, et Rootsi tõmbab soomerootslasi palju enam kui Soome.

Seega jõuate Vaasasse sõites küll Soome läänerannikule, kuid see pole päris Soome, sest majad ja elustiilgi sarnanevad natuke rohkem Rootsile, palju enam kuuleb siinkandis rootsi keelt ja näeb rootsikeelseid silte. Mitmel pool Österbottenis, ka Vaasa ümbruses, on rootslased veel ülekaalus, aga Vaasas on soomlaste ja soome keele osatähtsus aastakümnetega kõvasti kasvanud, olles nüüdseks isegi 69%. Kohalikud rootslased armastavad rääkida igal võimalusel rootsi keelt, ehkki nad oskavad ja õpivad koolis selgeks ka soome keele.

Soomerootslaste keel pole siiski päris “õige” rootsi keel, vaid dialekt, mida Rootsi lapsed kutsuvad muumide keeleks. Selle hüüdnime said soomerootslased oma keelele, kui kirjanik Tove Janssoni kuulsatest tegelastest tehti laste multifilmid. Rootsi riigitelevisioonis ei hakatud tõlget kasutama, sest soomerootsi dialekt on siiski mõistetav, ehkki hääldus on rootslaste kõrvadele veidi kummaline.

 

Mujal vihm, Vaasas päike

Miks nimetatakse Vaasat aga Soome kõige päikeselisemaks linnaks? See pole lihtsalt välja mõeldud, vaid statistikal põhinev fakt. Üsna tihti, kui mujal Soomes on pilvine, muutub ilm läände mere poole sõites täiesti teiseks – vihm lakkab, pilved hajuvad ja pole ime, kui taevas särab päike. Päikeselisi päevi on Vaasas rohkem kui mistahes muus Soome paigas.

 

Puhkust kavandades või vihma eest põgenedes võiksite teha kannapöörde ning minna päikest otsima põhja poolt, sest Eestist viiesaja kilomeetri kaugusel põlisrootslaste aladel leiate Soome kõige päikeselisema linna – Vaasa.
Rootslaste päikeselinn Soomes
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Rootslaste päikeselinn Soomes
PUHKUS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn