Kodu-õppestuudio kadakate keskel

Madli Zobel, fotod: Kaire Bamberg

Juba plikapõlves unistas ettevõtluskoolitaja Sigrid Salla (42) oma majast. Nüüd, pärast ühteteist kooseluaastat Eedo Eenokiga (50) ja oma maja sisuliselt nullist üles ehitanud naine nendib, et nii julgelt ta toona unistada ei söandanudki.

Kodu-õppestuudio kadakate keskel

“Kui korra unistad, siis hakkad suures infotulvas võimalusi märkama,” on Sigrid veendunud. Krundi Saue valda Kanamale ostis praegu puidutööga tegelev Eedo 1991. aastal. Muidu vaikse ja tagasihoidliku eesti mehe silmad lähevad tehingust rääkides siiani põlema. “Toona elasin Sauel, kui sugulane hakkas tegelema kinnisvaraäriga ja rääkis mu ära, et tuleks investeerida krunti. Needsamad kadakad olid põlvepikkused,” osutab mees pooleteisemeetrisele kadakasalule, mis paikneb majast paarikümne meetri kaugusel. “Nii, oli tarvis investeerida, kuigi raha üldse polnud. Toonases mõistes röögatu hinnaga krunt maksis paarkümmend tuhat krooni. Kuid aja eripära oli, et auto ja maja maksid sama hinda. Autosid mul oli – koguni viis. Müüsin lihtsalt ühe maha,” muigab Eedo. Arusaama, kuidas ja millest Eedo maja ehitama hakkab, alguses ka ei olnud, kuid materjal hakkas vaikselt ise kogunema. Ühel jäi fibo-plokke üle, teisel tsementi ja kuidagi sai karbi püsti. Rohkem ei jõudnud ja majakarp läks müüki.

Kadakate lõhn ja privaatsus

Samal ajal ristus Eedo tee Sigridiga, kes teadis, et tema korteris elada ei taha. Seda tüüpi inimene, kes loodab, et asjad iseenesest juhtuvad, Sigrid ei ole, ja nii oli ta hakanud juba tudengiajal majaostuks raha koguma. Sigrid oli võitnud meeldivalt kopsaka Soome stipendiumi, millega oleks saanud üsna jõukalt elada, kuid tema külastas second hand riidepoode ja pani raha usinalt tallele. Et unistus oma majast mõtetes püsis, oli ta järjepidev Soome eluasememesside külastaja. “Need messid on mind väga palju kujundanud, paljude praeguste lahenduste algidu on tulnud just sealt.”