Kuulun nüüd iseendale!

Tiina Lang, fotod: erakogu

Olnud kolmteist aastat ©oti Balleti esitantsija, otsustas Eve Mutso-Oja (35) jätkata vabakutselisena, lahkudes teatrist oma karjääri tipul.

Kuulun nüüd iseendale!

Mis teid selleks ajendas?

Väga intensiivselt töötada saab vaid teatud perioodi oma elus. Tundes, et oled läbipõlemise äärel ja seda ka endale teadvustad, on väga hea teada, et keegi ei saa su kogemusi ja mälestusi sinult ära võtta, vaid need on hoopis aluseks uuele karjäärile. Loodan, et suudan end teostada. Ma ei töötanud kibestumise hetkeni, vaid lõpetasin ära ajal, mil olin kõige õnnelikum ja parimas vormis. Praegu püüan oma koreograafiat arendada ja teha rohkem selliseid projekte, mis mind huvitavad ja ootasid tegemist.

 

Milline on teie argipäev?

Kui olen lapse kooli viinud, teen paar tundi trenni. Pärast seda vastan e-kirjadele, kavandan uusi projekte, teen eeltööd jne. Mul on võimalus olla resident ühes vaba tantsu stuudios, kus tegutsen oma tüki proovidega või käin oma õpilasi aitamas. Vaba päeva eriti ei ole. Viibin palju Londonis, jälgin ühe väga tuntud Briti koreograafi tööd ja ühtlasi teen Londoni rahvusteatris ühe tulevase projekti proove. Mul on hetkel päris palju käsil.

 

Tagasi vaadates: milline koormus teil Šoti Balletis oli?

Trupis oli 36 inimest ja kõigil oli väga-väga palju tantsida. Tuuriloleku aeg oli suhteliselt suur. Tundsin, et mul oli järjest raskem tütre ja abikaasa juurest ära minna. Tahtsin investeerida rohkem aega ja energiat oma projektidesse ning neis ka tantsijana kaasa teha, kuni mul see veel füüsiliselt võimalik on. Mitte nii, et töötan seni, kuni olen lõpuks nii väsinud ja võimetu, et ei saagi ise enam tantsida. Selleks on veel paar aastat jäänud. Kuid ma õpin teistelt ka selle valdkonna organisatoorset, majanduslikku ja turunduslikku külge, sest kui peaksin oma väikese trupi looma või mingit projekti vedama hakkama, siis on mul vajalik kogemus olemas. Juhtimisjulgust ja energiat asjade alustamiseks mul on, aga projektid on vaja enne läbi mõelda, kui neid realiseerima hakkad.