Kindlas teadmises

Tiina Lang, fotod: erakogu

Noor geeniteadlane Elo Madissoon (29) oskab hinnata aega ja seda iseenda arengusse panustada, soovides jõuda avastusteni, millest inimesed meditsiinivõimaluste avardudes kasu saaksid.

Kindlas teadmises

Elol pole kombeks teleri ees istuda või niisama oleleda, sest ta ei ole harjunud aega raiskama. Juba varasest east on ta oma päeva tunni täpsusega kavandanud. Kui juhtuski olema paar vaba tundi, siis täitis need mõni uus hobi – lilleseadering või bridžiklubi. “Laisklemise harjumust mul üles kasvades ei olnud,” kinnitab ta, nentides, et kui tal oleks olnud meeletut vaba aega, siis oleks ta laisklemise ära õppinud. “Kulutasin oma aega suuresti huvidele ja hobidele. Vanemad panid meid õdedega muusikakooli ja ETV tütarlastekoori. Vanemaks saades lisandusid kooli ajaleht, aeroobika jms.”

Elo (mõtte)maailm on struktureeritud ja tulevikusihid kujundatud moel, et kui elu peakski labürindini juhatama, siis leiab ta sealt kiiresti väljapääsu. Ta teab, millises suunas liigub ja mida tahab. Eesmärgipärasus, mis võib osades inimestes tekitada suisa kõhedust, on justkui tema vääramatu osa, milles Elo ei näe midagi iseäralikku. See on tema jaoks loomulik. Olles nagu osav maletaja, on Elo mitu käiku ette mõelnud selleks, et elus säiliks turvatunne ja võimalus tegeleda oma erialase tööga, mis talle väljakutset ja õnnetunnet pakub.

 

Oled sa olnud loomupäraselt erakordselt tubli – said näiteks Tallinna Reaalkooli lõpueksamil sada punkti ja lõpetasid Tartu Ülikooli keemiaõpetaja eriala cum laude diplomiga – või pigem, et vastata perekonna ootustele?

Teeme pereringis nalja, et mingil hetkel olin pere “must lammas”, sest õdedel olid tunnistusel kõik viied, aga minul ühel veerandil üks neli. Kõige kõrgem hinne oli meil kodus tavaline. Kui seda ei saanud, siis küsiti murelikult: “Mis juhtus? Kas midagi läks valesti?” Mina olen teinud hooletusvigu, sest olen üsna püsimatu ega viitsi asju üle kontrollida. Tahaksin kõike ühekorraga ära teha. Meilt ei ole kodus kunagi nõutud häid tulemusi, aga see oli iseenesestmõistetav. Perekond väärtustas väga haridust.