Kuidas käituda võõrsil?

Kaire Uusen, fotod: erakodu

Mis on lubatud ja “õige” Eestis või Euroopa riikides, võib Aasiasse, Lõuna-Ameerikasse või Lähis-Ida riikidesse rännanul teadmatusest probleeme tekitada.

Kuidas käituda võõrsil?

Heal juhul tähendab see naljakaid seiku, mille üle on hiljem mõnus naerda, halvemal juhul aga kohalike inimese pahameelt või isegi seaduserikkumist. Turismigrupis, kus kõik ette ja taha ära tehakse, pole mingi kunst pool maailma läbi reisida, kuid omal käel rännates tuleb tahes-tahtmata silmitsi seista hoopis teistsuguste olukordadega.

Igaüks, kes rändab eksootilistes maades, peaks enne kohvri pakkimist lugema üht-teist selle riigi kohta. “Ise olen õppinud kogemustest, aga mõningaid lisateadmisi sain Richard D. Lewise raamatust “Kultuuridevahelised erinevused”,” soovitab pikemat aega Aasias nii töötanud kui ka reisinud ettevõtja Margus Kalam. Kõige enam on ta tähele pannud, et eestlased ei saa tihti Aasia riike külastades aru, miks tehakse seal asju naa, aga mitte nii. See tähendab, et miks mitte nii, nagu meie siin Eestis ehk mis on n-ö “õige”. “Enne kui hukka mõistad, püüa mõista,” soovitab ta. Tegelikult on enamikule asjadele ka Aasia riikides väga loogiline seletus olemas ning probleemiks on hoopis eestlaste enda teadmatus ja kitsas silmaring.

Margus rõhutab, et üldjuhul saab eestlane igal pool kenasti hakkama, kui käituda mõistlikult, olla avatud ja sõbralik ning valmis õppima ja austama teisi kombeid. Siiski tasub enne pisut eeltööd teha, kui külastatakse võõrast kultuuriruumi, mis ei piirdu vaid tuntud turismipiirkonnaga. Turistile antakse Marguse sõnul küll palju andeks, aga sellegipoolest tasub jälgida elementaarseid viisakusreegleid.

Ehkki Margus tunneb end Aasias koduselt, tuli tal algul esmakordselt ühte või teise riiki sattudes ette ka omapäraseid olukordi.