Sulaselget eesti keelt kuuldes üllatub nii mõnigi. “Noh, arvasin, et pagulane.” Ei, eestlane, kes on lihtsalt pisut jumekama nahatooniga.

“Teda küll tuppa ei kutsu,” teatab vanaema resoluutselt lapselapsele, kes ei saa aru, miks tema mängukaaslane üle kodu läve tulla ei tohi. Omakorda ajab last segadusse ema ütlus: “Miks mitte?”, mille peale vastab vanaema umbuslikult: “Jumal teab, mida see must teeb!” Aga mida hirmsat võiks üks eelkooliealine korda saata? Ja miks just tema, kes on juba mitmeid aastaid koos teistega sõbralikult õues mänginud? Kas tõesti selle tõttu, et tal on krussis juuksed ja kakaotooni nahk, kuigi ta on eesti laps ja käitub samamoodi nagu kõik teisedki tema eas? Suhtumine ja hoiakud neisse, kel ei ole vesihalle silmi ja kartulikoore karva juukseid, erinevad põlvkonniti ja on võrreldavad meie trikoloori värvidega: vanem põlvkond näeb erisusi kohati sama süsimustalt nagu meie liputriipu, pisut noorematel on juba süngesse mullatooni segatud helgemaid värve ja päris noored, kes mööda maailma eri paiku kolistanud, samastuvad tulevikku vaatava valgega, mis ühtlasi sümboliseerib võrdsust ja ühtsust. Iseasi, millal terve ühiskond niikaugele jõuab, et ka Eestis sündinud ja end eestlasiks pidavad, kuid pisut koloriitsema verega inimesed, ei peaks kuulma enam tänaval repliike: “Pagulane!”, “Neeger!” Muidugi pelgavad või häbenevad asjaosalised ise, kel on koorekohvi värvi jumega lapsed või lapselapsed, suuresti teemat avalikult käsitleda, tuues põhjenduseks privaatsuse, valusad kogemused või vajaduse oma lapsi kaitsta, ent kuidas muuta hoiakuid ja ärgitada mõistvusele, kui me asjast ei räägi ega valehäbist loobu? Sulaselget eesti keelt kuuldes üllatub nii mõnigi. “Noh, arvasin, et pagulane.” Ei, eestlane, kes on lihtsalt pisut jumekama nahatooniga. web hosting services top

Jumekamad eestlased

Tiina Lang, foto: erakogu

Sulaselget eesti keelt kuuldes üllatub nii mõnigi. “Noh, arvasin, et pagulane.” Ei, eestlane, kes on lihtsalt pisut jumekama nahatooniga.

Jumekamad eestlased

“Teda küll tuppa ei kutsu,” teatab vanaema resoluutselt lapselapsele, kes ei saa aru, miks tema mängukaaslane üle kodu läve tulla ei tohi. Omakorda ajab last segadusse ema ütlus: “Miks mitte?”, mille peale vastab vanaema umbuslikult: “Jumal teab, mida see must teeb!” Aga mida hirmsat võiks üks eelkooliealine korda saata? Ja miks just tema, kes on juba mitmeid aastaid koos teistega sõbralikult õues mänginud? Kas tõesti selle tõttu, et tal on krussis juuksed ja kakaotooni nahk, kuigi ta on eesti laps ja käitub samamoodi nagu kõik teisedki tema eas?

Suhtumine ja hoiakud neisse, kel ei ole vesihalle silmi ja kartulikoore karva juukseid, erinevad põlvkonniti ja on võrreldavad meie trikoloori värvidega: vanem põlvkond näeb erisusi kohati sama süsimustalt nagu meie liputriipu, pisut noorematel on juba süngesse mullatooni segatud helgemaid värve ja päris noored, kes mööda maailma eri paiku kolistanud, samastuvad tulevikku vaatava valgega, mis ühtlasi sümboliseerib võrdsust ja ühtsust. Iseasi, millal terve ühiskond niikaugele jõuab, et ka Eestis sündinud ja end eestlasiks pidavad, kuid pisut koloriitsema verega inimesed, ei peaks kuulma enam tänaval repliike: “Pagulane!”, “Neeger!”

Muidugi pelgavad või häbenevad asjaosalised ise, kel on koorekohvi värvi jumega lapsed või lapselapsed, suuresti teemat avalikult käsitleda, tuues põhjenduseks privaatsuse, valusad kogemused või vajaduse oma lapsi kaitsta, ent kuidas muuta hoiakuid ja ärgitada mõistvusele, kui me asjast ei räägi ega valehäbist loobu?

Sulaselget eesti keelt kuuldes üllatub nii mõnigi. “Noh, arvasin, et pagulane.” Ei, eestlane, kes on lihtsalt pisut jumekama nahatooniga.
Jumekamad eestlased
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Jumekamad eestlased
TULIPUNKT

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn