Saab ka teistmoodi!

Tiina Lang, fotod: Annika Erik

“Tunne, kui publik mõistab mind ja mina publikut, on väga maagiline. Seepärast ei vahetaks ma seda tööd niikaua, kuni mulle on võimalus antud,” ütleb Nele-Liis Vaiksoo (32). “Tõmban ikka sukad jalga ja lähen lavale publiku ette!”

Saab ka teistmoodi!

Olles tähtkujult Kala, võiks Nele-Liis ujuda mugavalt vooluga kaasa, ent tema on tahtnud kõike pigem risti vastupidi teha, juba lapsepõlves. “Kui kõik mängisid sama mängu, siis mina leidsin, et teen midagi muud,” meenutab ta alateadlikku tõrget ja trotslikkust, mis temas ilmneb, kui keegi jagab soovitusi või nõuandeid, mis temaga sugugi kooskõlas ei ole. “Mulle on ette heidetud ja toodud näitena: see inimene ei teeks mitte kunagi nii nagu sina. Aga mul on alati üks vastus: ma ei ole see inimene!” Sestap julgeb ta olla ise: kui tahab, värvib juuksed võõristavalt mustaks või lõikab hoopis maha, eirab massimoe kohustuslikke detaile või muid kaanoneid, mis kedagi iseenesest ei ohusta ega kahjusta. “Olen teinud absoluutselt kõik asjad elus teistpidi, kui on ette nähtud või olema peaks. Ma ei taha minna massiga, et nemad teevad nii ja mina olen kohustatud samamoodi tegema. Saab ka teistmoodi – kuidas ise oma elu sead.”

Sel sügisel läks Nele-Liis Tallinna Ülikooli avatud akadeemiasse. “Proovin ja vaatan. Ma ei tea, mida oodata, olen väga põnevil,” tunnistab lauljatar, kelles kultuuriteaduskonnas pakutav tekitas huvi. “Õpin iseenda jaoks ja sellel poolaastal on ka võimalus õpingutele keskenduda. Minu meelest – minge kooli, kui olete 50 või 60! Ei tohi ennast piiritleda vanusest või sellest, mida keegi teine sulle ütleb,” ärgitab ta, sest oluline on, kuidas inimene ise ennast tunneb – on ta selleks valmis või mitte. “Meie igaühe lugu on erinev, ei saa kõiki ühe vitsaga lüüa: said 19 täis, nüüd kodust välja, ülikooli! Lapsed saad, kui oled 35! Miks see peaks nii olema? Mina tunnen ja tahan teha teistmoodi.” Muidugi võivad teised soovitada, aga otsustama peab siiski ise, tõdeb ta, lähtudes sellest, mida sisimas tunned. Sedavõrd julgelt söandab ta usaldada iseennast.

Teistega võrdlust ei pea Nele-Liis õigeks, kuigi vahel lipsab temalgi oma 12aastase poja Ron Jonathaniga suheldes üle huulte: su sõber teab ju kõike, kuidas sa ei tea! “Järgmisel hetkel saan aru, et see on vale,” tunnistab ta, püüdes poja ees hetk hiljem vabandada. “Kui on häid asju, mida teistelt õppida, siis õpi. Olgu see mis iganes, mille puhul tunned, et teised on selles paremad ja tahaksid ka ise parem olla, seda õpi teistelt.”