Kõik sõltub iseendast

Tiina Lang, fotod: Erakogu

"Ei ole mõtet otsida vabandusi. See on kõige suurem asi, mida ma aastate jooksul olen õppinud," rõhutab Anneli Loorits (38), olles jõudnud viieteist aasta eest Avoni assistendikohalt alustades nelja riigi tegevjuhi kohale. "Võtad vastutuse ja teed kõik, et oma asjad tehtud saad."

Kõik sõltub iseendast

Anneli on mõistnud, et kui väga tahta ja pingutada, ei ole miski võimatu. "Omadused, mis on minus palju kasvanud ja arenenud, on visadus või võitlusvõime. Mitte loobuda ja alla anda," tunnistab ta, meenutades ja mäletades aastatetagust tunnet, kuis temast midagi ei sõltu, kuigi ta tegi oma tööd Avoni turundajana Eestis nii hästi, kui sai. Siis aga vahetus tema ülemus, kes Annelile ütles: "Kõik sõltub sinust. Sa saad kõike muuta, kui tahad. Ei loe, et oleme väike riik."

"See jäi mulle meelde ja on siiani minuga kaasas käinud. Tegelikult sõltub kõik minust." Seetõttu ei ole Anneli arvates mõtet otsida vabandusi, et olud on halvad, keegi teine jättis midagi tegemata vms. "See on kõige suurem asi, mida ma nende aastate jooksul olen õppinud ja arendanud ning ka üks põhjusi, miks ma olen jõudnud assistendikohalt, kust ma alustasin, nelja riigi tegevjuhi kohale. Võtad vastutuse ja teed kõik, mis vaja." Oluline on eneseusk, toonitab Anneli, et saad hakkama. Kõik on võimalik. Seda üritab ta nüüd ka oma alluvatesse süstida.

 

Olete elanud ja töötanud nii Leedus kui ka Poolas kummaski neli aastat ja viimase aasta taas Leedus, Vilniuses. Mis tundega olete välismaale tööle asunud?

Iga kord minnes on mul sees olnud ka mingine sisemine tõrge - ma ei tea, on see minu isiklik või eestlaslik asi, aga alguses on olnud raske, ent ainult alguses. Kui mulle tehti viis aastat tagasi ettepanek töötada Poolas Varssavis, siis esimene reaktsioon oli: "Ei! Mina küll ei lähe!" Siis mõtlesin: mida mul kaotada on? Proovin. Olen aastakese, aga juba oli neli aastat läinud nii, et ma justkui ei pannud seda tähelegi. Kõige raskemad on paar esimest kuud. Poolas ma ei tundnud kedagi. Leedus olin varem mõne inimesega koos töötanud, mistõttu oli sinna ka kergem asuda. Ja Leedu on Eestile nii lähedal, peaaegu igal nädalavahetusel käisin kodus.

Siiski elasin nii Poolas kui ka Leedus töö- ja tavaellu hästi ruttu sisse. Poola esinduses töötas teisigi välismaalasi, kes võtsid mind kohe oma kampa. Sealt leidsin ma ka oma praeguse elukaaslase: läksin üksi, aga tagasi tulin juba kahekesi. Mu elukaaslane elab endiselt Varssavis ja viimase aasta, mil mina Leedus olen töötanud, oleme üritanud nii sättida, et nädalavahetustel sõidame kordamööda teineteise juurde või päris sageli kohtume hoopis kolmandas riigis. Odavlennufirmad võimaldavad sageli soodsamalt lennata nädalavahetuseks näiteks Londonisse kui Varsavisse või Vilniusse.