"Inimesed olid alati väga positiivsed. Polnud hoiakut: "Ah, kui halb mu elu on!"," tõdeb pool aastat Sambias vabatahtlikuna töötanud Marje Sepp (21). Vaesus on nagu paratamatus, eriti maakohas või vaesemates linnaosades - elu on lihtsalt selline.

Sambias maandudes oli Marjel tunne, nagu ta oleks sattunud sauna: õhuniiskus oli väga kõrge ja väljas umbes 40 kraadi sooja. Vabatahtlike programmis osalejana läbi linna peakorterisse sõites üllatas teda ümberringi valitsev värvilisus. "Inimesed olid palju ekstravagantsemalt riides kui meie Euroopas oma mustades-hallides toonides," väidab Marje, kes õpib ja elab Inglismaal. Ametlikuks riigikeeleks on Sambias, mis oli kaua Briti koloonia ja iseseisvus 1964. aastal, inglise keel, aga enamus seda ei räägi. "Üksnes inimesed, kes on koolis käinud ja haridust saanud. Teised eelistavad oma 73 erinevat dialekti."  Veetnud pool aastat Sambias põhjaosas vaseregioonis Ndolas, tegeles Marje laste, naiste ja kogukondadega nii erinevates linnades kui ka maapiirkonnas. "Meie eesmärgiks oli parandada laste elu ja haridusvõimalusi, ent kõige kauem - viis kuud - töötasime koos ühe naisteklubiga, mis oli alustanud oma tegevust 2009. aastal, mil kaevandused olid uksed sulgenud." Vasetööstus oli olnud 90% inimeste elatusallikaks. Töötuks jäädes haaras mehi senisest enam alkoholi- ja uimastiprobleem. Juba hommikul suunduti baari. "Hästi palju juuakse enda tehtud väikese alkoholisisaldusega õlut, mida müüakse igal pool väga odavalt, samuti saab ka viina ja viskit tänavalt hästi odavalt osta. Mehed istuvad puu all ja joovad," jutustab Marje, selgitades, et narkootikumidest on enim levinud marihuaana, kuna see kasvab sealses kliimas hästi. Meeste elustiili tõttu on naised tihtilugu üksikuks jäänud. "Meie naisteklubisse kuulusidki valdavalt 30-40aastased lesed ja üksikemad, kelle mehed olid tööpuuduse tõttu pered maha jätnud." Naiste soov oli aga ennast ja oma lapsi majandada. Marje sõnutsi oli neil koos oma kolleegiga alguses kohalike naistega suhteliselt raske kontakti saada. Nende poole vaadati alt üles hoiakuga: siia tuli kaks valget inimest, peame austama, mida nad ütlevad. "Kui me pakkusime välja, et võiksime teha nii või naa, siis nemad ütlesid alati: "Jajah, jajah, oleme nõus, oleme nõus." Suhtlus oli esmalt väga ühepoolne, ent paari kuu möödudes mõisteti, et vabatahtlike eesmärgiks ei ole anda neile raha, vaid nendega koostööd teha. "Siis muutusime me natuke nagu pereliikmeteks." "Inimesed olid alati väga positiivsed. Polnud hoiakut: "Ah, kui halb mu elu on!"," tõdeb pool aastat Sambias vabatahtlikuna töötanud Marje Sepp (21). Vaesus on nagu paratamatus, eriti maakohas või vaesemates linnaosades - elu on lihtsalt selline. web hosting services top

Elu Sambias - lihtne ja stressita

Tiina Lang, fotod: Marje Sepp

"Inimesed olid alati väga positiivsed. Polnud hoiakut: "Ah, kui halb mu elu on!"," tõdeb pool aastat Sambias vabatahtlikuna töötanud Marje Sepp (21). Vaesus on nagu paratamatus, eriti maakohas või vaesemates linnaosades - elu on lihtsalt selline.

Elu Sambias - lihtne ja stressita

Sambias maandudes oli Marjel tunne, nagu ta oleks sattunud sauna: õhuniiskus oli väga kõrge ja väljas umbes 40 kraadi sooja. Vabatahtlike programmis osalejana läbi linna peakorterisse sõites üllatas teda ümberringi valitsev värvilisus. "Inimesed olid palju ekstravagantsemalt riides kui meie Euroopas oma mustades-hallides toonides," väidab Marje, kes õpib ja elab Inglismaal. Ametlikuks riigikeeleks on Sambias, mis oli kaua Briti koloonia ja iseseisvus 1964. aastal, inglise keel, aga enamus seda ei räägi. "Üksnes inimesed, kes on koolis käinud ja haridust saanud. Teised eelistavad oma 73 erinevat dialekti." 

Veetnud pool aastat Sambias põhjaosas vaseregioonis Ndolas, tegeles Marje laste, naiste ja kogukondadega nii erinevates linnades kui ka maapiirkonnas. "Meie eesmärgiks oli parandada laste elu ja haridusvõimalusi, ent kõige kauem - viis kuud - töötasime koos ühe naisteklubiga, mis oli alustanud oma tegevust 2009. aastal, mil kaevandused olid uksed sulgenud." Vasetööstus oli olnud 90% inimeste elatusallikaks. Töötuks jäädes haaras mehi senisest enam alkoholi- ja uimastiprobleem. Juba hommikul suunduti baari. "Hästi palju juuakse enda tehtud väikese alkoholisisaldusega õlut, mida müüakse igal pool väga odavalt, samuti saab ka viina ja viskit tänavalt hästi odavalt osta. Mehed istuvad puu all ja joovad," jutustab Marje, selgitades, et narkootikumidest on enim levinud marihuaana, kuna see kasvab sealses kliimas hästi. Meeste elustiili tõttu on naised tihtilugu üksikuks jäänud. "Meie naisteklubisse kuulusidki valdavalt 30-40aastased lesed ja üksikemad, kelle mehed olid tööpuuduse tõttu pered maha jätnud." Naiste soov oli aga ennast ja oma lapsi majandada.

Marje sõnutsi oli neil koos oma kolleegiga alguses kohalike naistega suhteliselt raske kontakti saada. Nende poole vaadati alt üles hoiakuga: siia tuli kaks valget inimest, peame austama, mida nad ütlevad. "Kui me pakkusime välja, et võiksime teha nii või naa, siis nemad ütlesid alati: "Jajah, jajah, oleme nõus, oleme nõus." Suhtlus oli esmalt väga ühepoolne, ent paari kuu möödudes mõisteti, et vabatahtlike eesmärgiks ei ole anda neile raha, vaid nendega koostööd teha. "Siis muutusime me natuke nagu pereliikmeteks."

"Inimesed olid alati väga positiivsed. Polnud hoiakut: "Ah, kui halb mu elu on!"," tõdeb pool aastat Sambias vabatahtlikuna töötanud Marje Sepp (21). Vaesus on nagu paratamatus, eriti maakohas või vaesemates linnaosades - elu on lihtsalt selline.
Elu Sambias - lihtne ja stressita
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Elu Sambias - lihtne ja stressita
MAAILM

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn