Hoides fookuses elu, jääb surm ja sellega kaasnev tähelepanust kõrvale. Ometigi oleks nii mõndagi kasulik teada, et keerulisel hetkel lihtsam oleks.

Meil kehtib kalmistuseadus, mis on mõni aasta tagasi vastu võetud, kuid vaevalt on enamik meist sellega tutvunud. Ometi tekib hulk küsimusi, millega inimesed oma praktilises elus ning asjaajamises seoses kalmistu ja lähedaste matmispaigaga kokku puutuvad. Matuste korraldamisel pöördutakse kalmistu haldaja või matusebüroo poole, kelle abil ja juhendamisel saab kõik oluline korda aetud. Vajadus kalmistuga suhelda tekib ka siis, kui on soov hauaplatsi kujundada, uuendada või muuta. See tuleks enne kooskõlastada. Matmise ja kalmistuga seonduv asjaajamine on üldjuhul lihtne ja mõistlik, kus on vähe keelde ja nõuandeid, arvestatakse omaste ja ka lahkunu soove. Üks väga oluline küsimus puudutab küll hauaplatsi kasutamist ja sellele matmist - nimelt antakse otsustusõigus inimesele, kellega sõlmitakse hauaplatsi kasutamise nõusolek. Õiguskantslerini ongi jõudnud probleemid, kui inimesed on avastanud, et nemad ei olegi kalmisturegistri või dokumentide järgi oma perekonna hauaplatsi õigustatud kasutajad, vaid selleks on neile võõras inimene (nt kunagine naaber, kes korraldas matmise rohkem kui 50 aastat tagasi). Hetkeline arusaamatus võib tekkida ka siis, kui selgub, et maetud vanemate kõikidel lastel ei ole õigust kõike otsustada. Tuleb teada, et kui inimesed ei ole oma andmeid uuendanud, siis on üldjuhul kalmisturegistris viimase matja andmed. Kui aga omaksed ja see inimene ei ole tuttavad, võib tekkida segadus. Kuna hauaplatsi kasutamise, sh matmise lubamise õigus on sellel, kes on registris kirjas, siis on see küsimus väga oluline. Seetõttu tuleks inimestel need andmed üle kontrollida, sest muidu võib leina ajal tekkida halb ja tülikas vaidlus, kas ja kuhu oma lähedane matta. Meieni jõudis ka kurb juhtum, mil omaksed avastasid, et nende perekonnaplatsilt oli nimedega kivi ja kõik muu hävitatud. Seda tegi inimene, kes oli kirjas kalmisturegistris. Õige lähedase ja tema kontaktandmete õigsus on oluline sellekski, et kalmistu saaks kiiresti ühendust võtta. Näiteks, kui hakkab lõppema hauaplatsi kasutamise leping või on vaja hauaplatsi korrastada või kui keegi soovib matta oma lähedase platsile, kuid ametnikul ei ole õigeid kontaktandmeid, et selle kohta arvamust või nõusolekut küsida vms. Riigikogu otsustas kalmistuseadust vastu võttes, et hauaplatse väljastatakse tasuta ja neid peab saama kasutada tasuta. Hoides fookuses elu, jääb surm ja sellega kaasnev tähelepanust kõrvale. Ometigi oleks nii mõndagi kasulik teada, et keerulisel hetkel lihtsam oleks. web hosting services top

Hingerahus

Tiina Lang, vastused: Õiguskantsleri nõunik Helen Kranich, fotod: Pildipank 123

Hoides fookuses elu, jääb surm ja sellega kaasnev tähelepanust kõrvale. Ometigi oleks nii mõndagi kasulik teada, et keerulisel hetkel lihtsam oleks.

Hingerahus

Meil kehtib kalmistuseadus, mis on mõni aasta tagasi vastu võetud, kuid vaevalt on enamik meist sellega tutvunud. Ometi tekib hulk küsimusi, millega inimesed oma praktilises elus ning asjaajamises seoses kalmistu ja lähedaste matmispaigaga kokku puutuvad.

Matuste korraldamisel pöördutakse kalmistu haldaja või matusebüroo poole, kelle abil ja juhendamisel saab kõik oluline korda aetud. Vajadus kalmistuga suhelda tekib ka siis, kui on soov hauaplatsi kujundada, uuendada või muuta. See tuleks enne kooskõlastada.

Matmise ja kalmistuga seonduv asjaajamine on üldjuhul lihtne ja mõistlik, kus on vähe keelde ja nõuandeid, arvestatakse omaste ja ka lahkunu soove. Üks väga oluline küsimus puudutab küll hauaplatsi kasutamist ja sellele matmist - nimelt antakse otsustusõigus inimesele, kellega sõlmitakse hauaplatsi kasutamise nõusolek. Õiguskantslerini ongi jõudnud probleemid, kui inimesed on avastanud, et nemad ei olegi kalmisturegistri või dokumentide järgi oma perekonna hauaplatsi õigustatud kasutajad, vaid selleks on neile võõras inimene (nt kunagine naaber, kes korraldas matmise rohkem kui 50 aastat tagasi). Hetkeline arusaamatus võib tekkida ka siis, kui selgub, et maetud vanemate kõikidel lastel ei ole õigust kõike otsustada.

Tuleb teada, et kui inimesed ei ole oma andmeid uuendanud, siis on üldjuhul kalmisturegistris viimase matja andmed. Kui aga omaksed ja see inimene ei ole tuttavad, võib tekkida segadus. Kuna hauaplatsi kasutamise, sh matmise lubamise õigus on sellel, kes on registris kirjas, siis on see küsimus väga oluline. Seetõttu tuleks inimestel need andmed üle kontrollida, sest muidu võib leina ajal tekkida halb ja tülikas vaidlus, kas ja kuhu oma lähedane matta. Meieni jõudis ka kurb juhtum, mil omaksed avastasid, et nende perekonnaplatsilt oli nimedega kivi ja kõik muu hävitatud. Seda tegi inimene, kes oli kirjas kalmisturegistris.

Õige lähedase ja tema kontaktandmete õigsus on oluline sellekski, et kalmistu saaks kiiresti ühendust võtta. Näiteks, kui hakkab lõppema hauaplatsi kasutamise leping või on vaja hauaplatsi korrastada või kui keegi soovib matta oma lähedase platsile, kuid ametnikul ei ole õigeid kontaktandmeid, et selle kohta arvamust või nõusolekut küsida vms.

Riigikogu otsustas kalmistuseadust vastu võttes, et hauaplatse väljastatakse tasuta ja neid peab saama kasutada tasuta.

Hoides fookuses elu, jääb surm ja sellega kaasnev tähelepanust kõrvale. Ometigi oleks nii mõndagi kasulik teada, et keerulisel hetkel lihtsam oleks.
Hingerahus
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Hingerahus
ASJATUNDJA

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn