"Mida rohkem me elame, seda enam tuleb tahtmist elada juurde. Teisipidi näitavad meist vanemate inimeste kogemused, et elu ei ole lõpmatu, aga tahtmine lõpmatult elada on inimeses peidus. Samamoodi, nagu surmahirm, nälg, armastus, pettumus...," arutleb näitleja Henrik Normann (45).

"Ela kaua tahad! See on meie teha, sest me tõepoolest elame, kaua tahame," julgeb ta väita, tuues näite: lähen saja-aastase proua juurde, kes peab oma juubelit. Sinna tuleb vallavanem, alpikannipott käes. "See on valla poolt, olete meie kõige vanem elanik." Ta küsib proualt: "Kuidas tervis on?" Vanadaam vastab: "Ärge karjuge, ma kuulen küll, mul on aparaat kõrvas. Elu või asi. Tahaks juba taevariiki, aga ära ei kutsuta." Näete. Ta elab nii kaua, kui tahab, aga enam ei taha, tahab juba taevariiki minna. Oma sõprade, ligimeste, mehe juurde. Järelikult elas ta niikaua, kuni tahtis. Kas siin ei olegi küsimus: ela, kaua tahad? Aga seda tahtmist peab meil jaguma! Kui seda on, siis on elu ilus ja pikk."   Tagasi vaadates, siis milline oli sinu lapsepõlv? Olen pärit Nõmmelt. Mu lapsepõlve ilmestasid isetegemine ja iseseisvus. Koolist koju tulles pidin ahju kütma, ise õppima, süüa tegema, seda natuke suuremana ka isa-emale, kui nad õhtul töölt tulid. Pidin hoovi riisuma, käbisid korjama, pesu pesema, emale abiks olema, aeda ja maja värvima, külma vee all jalgu pesema. Kui isa sai boileri, milles vesi läks pliidi all tuld tehes soojaks, oli meil suur pidupäev - sai sooja duši all käia. Pidi raamatuid lugema. Meil oli grammofon, sai muusikat kuulata. Üle tee oli mets, sai palli ja jalkat mängida. Paasküla rabas olime koos sõbraga selili, vaatasime pilvi ja unistasime, et kunagi tahaks Ameerikasse... Siis sain oma esimese väikese filmikaamera, tegime filme ja vaatasime neid voodilina peal. Mind hakkas huvitama film ja teater. 10. keskkoolis nimetas kirjandusõpetaja mulle keskkooli alguses sada raamatut, öeldes: "Kui need läbi loed, siis ülikoolis ei pea sa midagi lugema." Naersin selle peale, aga tal oli õigus. Kui pedas anti kohustusliku kirjanduse nimekiri, siis oli seal vaid Albert Camus romaan "Võõras", essee "Sisyphose müüt", romaan "Langus" ja näidend "Caligula", mida ma polnud lugenud. Järgmisel suvel hakkasin sedasama "Caligulat" Lõuna-Eestis lavastama. Mind huvitab Albert Camus. Ta sai Nobeli preemia, tal peab ju midagi tarka olema öelda. Sama on Schopenhaueri ja tema "Elutarkusega". Kes on selle läbi lugenud, selle elus muutub kõik päevapealt, sest tal on iga olukorra kohta vastus olemas. Igasugust soga meil müüakse, aga elutarkust mitte. Vaarita seda ja toda, aga mul pole rahagi, et kõike osta, mis retseptiraamatutes kirjas! Kes kirjutab smuutidest raamatu, mõni juba elulooraamatu, ise pole veel 21aastasekski saanud, aga Schopenhaueri "Elutarkust" ma osta ei saa! Kurb. Ei müüda! "Mida rohkem me elame, seda enam tuleb tahtmist elada juurde. Teisipidi näitavad meist vanemate inimeste kogemused, et elu ei ole lõpmatu, aga tahtmine lõpmatult elada on inimeses peidus. Samamoodi, nagu surmahirm, nälg, armastus, pettumus...," arutleb näitleja Henrik Normann (45). web hosting services top

Henrik Normann: "Ela kaua tahad!"

Tiina Lang, fotod: Kalev Lilleorg, erakogu

"Mida rohkem me elame, seda enam tuleb tahtmist elada juurde. Teisipidi näitavad meist vanemate inimeste kogemused, et elu ei ole lõpmatu, aga tahtmine lõpmatult elada on inimeses peidus. Samamoodi, nagu surmahirm, nälg, armastus, pettumus...," arutleb näitleja Henrik Normann (45).

Henrik Normann: "Ela kaua tahad!"

"Ela kaua tahad! See on meie teha, sest me tõepoolest elame, kaua tahame," julgeb ta väita, tuues näite: lähen saja-aastase proua juurde, kes peab oma juubelit. Sinna tuleb vallavanem, alpikannipott käes. "See on valla poolt, olete meie kõige vanem elanik." Ta küsib proualt: "Kuidas tervis on?" Vanadaam vastab: "Ärge karjuge, ma kuulen küll, mul on aparaat kõrvas. Elu või asi. Tahaks juba taevariiki, aga ära ei kutsuta." Näete. Ta elab nii kaua, kui tahab, aga enam ei taha, tahab juba taevariiki minna. Oma sõprade, ligimeste, mehe juurde. Järelikult elas ta niikaua, kuni tahtis. Kas siin ei olegi küsimus: ela, kaua tahad? Aga seda tahtmist peab meil jaguma! Kui seda on, siis on elu ilus ja pikk."

 

Tagasi vaadates, siis milline oli sinu lapsepõlv?

Olen pärit Nõmmelt. Mu lapsepõlve ilmestasid isetegemine ja iseseisvus. Koolist koju tulles pidin ahju kütma, ise õppima, süüa tegema, seda natuke suuremana ka isa-emale, kui nad õhtul töölt tulid. Pidin hoovi riisuma, käbisid korjama, pesu pesema, emale abiks olema, aeda ja maja värvima, külma vee all jalgu pesema. Kui isa sai boileri, milles vesi läks pliidi all tuld tehes soojaks, oli meil suur pidupäev - sai sooja duši all käia. Pidi raamatuid lugema. Meil oli grammofon, sai muusikat kuulata. Üle tee oli mets, sai palli ja jalkat mängida. Paasküla rabas olime koos sõbraga selili, vaatasime pilvi ja unistasime, et kunagi tahaks Ameerikasse... Siis sain oma esimese väikese filmikaamera, tegime filme ja vaatasime neid voodilina peal. Mind hakkas huvitama film ja teater. 10. keskkoolis nimetas kirjandusõpetaja mulle keskkooli alguses sada raamatut, öeldes: "Kui need läbi loed, siis ülikoolis ei pea sa midagi lugema." Naersin selle peale, aga tal oli õigus. Kui pedas anti kohustusliku kirjanduse nimekiri, siis oli seal vaid Albert Camus romaan "Võõras", essee "Sisyphose müüt", romaan "Langus" ja näidend "Caligula", mida ma polnud lugenud. Järgmisel suvel hakkasin sedasama "Caligulat" Lõuna-Eestis lavastama. Mind huvitab Albert Camus. Ta sai Nobeli preemia, tal peab ju midagi tarka olema öelda. Sama on Schopenhaueri ja tema "Elutarkusega". Kes on selle läbi lugenud, selle elus muutub kõik päevapealt, sest tal on iga olukorra kohta vastus olemas. Igasugust soga meil müüakse, aga elutarkust mitte. Vaarita seda ja toda, aga mul pole rahagi, et kõike osta, mis retseptiraamatutes kirjas! Kes kirjutab smuutidest raamatu, mõni juba elulooraamatu, ise pole veel 21aastasekski saanud, aga Schopenhaueri "Elutarkust" ma osta ei saa! Kurb. Ei müüda!

"Mida rohkem me elame, seda enam tuleb tahtmist elada juurde. Teisipidi näitavad meist vanemate inimeste kogemused, et elu ei ole lõpmatu, aga tahtmine lõpmatult elada on inimeses peidus. Samamoodi, nagu surmahirm, nälg, armastus, pettumus...," arutleb näitleja Henrik Normann (45).
Henrik Normann: "Ela kaua tahad!"
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Henrik Normann: "Ela kaua tahad!"
NÜÜD TEISITI

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn