“Minust sai kirjanik siis, kui olin loobunud mõttest, et minust võiks saada kirjanik,” ütleb vabade kunstide professor Valdur Mikita (46). “Lahtilaskmine on see, millest oleme sadu kordi lugenud, aga kuni puudub isiklik kogemus, on see vaid tühja tünni kõmin.”

Õnne valem seisneb millestki loobumises, millegi vaigistamises. Selles, et inimene lammutab oma ego vähehaaval tükkideks ja viskab tarbetud tükid prügikasti. Inimene on harjunud elama nii, et millestki on ikka puudu. Nüüd äkki on asju, suhteid, võimalusi ja valikuid kohutavalt palju ja siis ei saa vaim enam hakkama. Kahe asja vahel suudab inimene veel valida, kümme võimalust käib talle selgelt üle jõu. Tekib tunne, et kui ta ühe valib, siis üheksa kaotab. Aga inimene ei taha kaotada. Nii paisub hirm lõputute võimaluste raiskuminekust alati suuremaks rõõmust, mis käib kaasas millegi saamisega.   Seega sinu puhul oli Suur Juhus see, mis su teadlikud pingutused vilja kandma pani? Usun, et elu on ettevalmistatud juhus. Pöördeline oli hetk, kui otsustasin muuta oma elu. Eks paljudel ole sarnane kogemus, et aastad lähevad, midagi ei muutu, ei tule õnn inimese õuele. Mingil hetkel sõltub elukäik sisemisest otsusest. See ei pruugi teha asju paremaks, kuid sel on siiski üks väike eelis paigaltammumise ees – viib inimese kokku tundmatuga ja siis hakkab juhtuma igasuguseid asju. Tulin palgatöölt ära ja hakkasin tegema kõike seda, mida tegelikult igatsesin, aga olin aastaid kõrvale lükanud. Paljud kujutavad ette, et ronivad mööda karjääriredelit visalt ülespoole, kuid laskuvad hoopis, selg ees, kanalisatsiooni. Ja siis, kusagil neljakümnesena näeb, et kõik tema unistused on solgiauku kukkunud. See ongi otsustamise koht, kas suruda gaasimask pähe ja kuidagi pensionini välja vedada, või urkast värske õhu kätte saada. Kui oled ületanud hirmu, et ei saa tööl käimata hakkama, siis veidral kombel maailma haare lõdveneb. Pinge väheneb ja pilk muutub selgemaks. Elu mängib ette juhuseid, uusi võimalusi. Kirjutamisega on nagu paljude asjadega elus. Loomingu võti pole millegi juurde saamises – lugeda läbi veel üks raamat, omandada uusi nippe. Küsimus on, kuidas saada lahti iseendast, loobuda tarbetutest nõudmistest, mida oma elule sead. Lihtsalt kirjutada on palju raskem kui keeruliselt. Lihtsalt elada ja lihtsalt mõelda on ka raskem. Seda ei õpeta meile keegi, selle taipamine võtab aega. Oma elu keeruliseks teha on palju lihtsam. Inimene on loomu poolest nagu käsn, imeb endasse igasugust rämpsu. “Minust sai kirjanik siis, kui olin loobunud mõttest, et minust võiks saada kirjanik,” ütleb vabade kunstide professor Valdur Mikita (46). “Lahtilaskmine on see, millest oleme sadu kordi lugenud, aga kuni puudub isiklik kogemus, on see vaid tühja tünni kõmin.” web hosting services top

Tähtsaim on sisemine kompass

Madli Zobel, fotod: Andres Tennus/Tartu Ülikool

“Minust sai kirjanik siis, kui olin loobunud mõttest, et minust võiks saada kirjanik,” ütleb vabade kunstide professor Valdur Mikita (46). “Lahtilaskmine on see, millest oleme sadu kordi lugenud, aga kuni puudub isiklik kogemus, on see vaid tühja tünni kõmin.”

Tähtsaim on sisemine kompass

Õnne valem seisneb millestki loobumises, millegi vaigistamises. Selles, et inimene lammutab oma ego vähehaaval tükkideks ja viskab tarbetud tükid prügikasti. Inimene on harjunud elama nii, et millestki on ikka puudu. Nüüd äkki on asju, suhteid, võimalusi ja valikuid kohutavalt palju ja siis ei saa vaim enam hakkama. Kahe asja vahel suudab inimene veel valida, kümme võimalust käib talle selgelt üle jõu. Tekib tunne, et kui ta ühe valib, siis üheksa kaotab. Aga inimene ei taha kaotada. Nii paisub hirm lõputute võimaluste raiskuminekust alati suuremaks rõõmust, mis käib kaasas millegi saamisega.

 

Seega sinu puhul oli Suur Juhus see, mis su teadlikud pingutused vilja kandma pani?

Usun, et elu on ettevalmistatud juhus. Pöördeline oli hetk, kui otsustasin muuta oma elu. Eks paljudel ole sarnane kogemus, et aastad lähevad, midagi ei muutu, ei tule õnn inimese õuele. Mingil hetkel sõltub elukäik sisemisest otsusest. See ei pruugi teha asju paremaks, kuid sel on siiski üks väike eelis paigaltammumise ees – viib inimese kokku tundmatuga ja siis hakkab juhtuma igasuguseid asju. Tulin palgatöölt ära ja hakkasin tegema kõike seda, mida tegelikult igatsesin, aga olin aastaid kõrvale lükanud.

Paljud kujutavad ette, et ronivad mööda karjääriredelit visalt ülespoole, kuid laskuvad hoopis, selg ees, kanalisatsiooni. Ja siis, kusagil neljakümnesena näeb, et kõik tema unistused on solgiauku kukkunud. See ongi otsustamise koht, kas suruda gaasimask pähe ja kuidagi pensionini välja vedada, või urkast värske õhu kätte saada. Kui oled ületanud hirmu, et ei saa tööl käimata hakkama, siis veidral kombel maailma haare lõdveneb. Pinge väheneb ja pilk muutub selgemaks. Elu mängib ette juhuseid, uusi võimalusi.

Kirjutamisega on nagu paljude asjadega elus. Loomingu võti pole millegi juurde saamises – lugeda läbi veel üks raamat, omandada uusi nippe. Küsimus on, kuidas saada lahti iseendast, loobuda tarbetutest nõudmistest, mida oma elule sead. Lihtsalt kirjutada on palju raskem kui keeruliselt. Lihtsalt elada ja lihtsalt mõelda on ka raskem. Seda ei õpeta meile keegi, selle taipamine võtab aega. Oma elu keeruliseks teha on palju lihtsam. Inimene on loomu poolest nagu käsn, imeb endasse igasugust rämpsu.

“Minust sai kirjanik siis, kui olin loobunud mõttest, et minust võiks saada kirjanik,” ütleb vabade kunstide professor Valdur Mikita (46). “Lahtilaskmine on see, millest oleme sadu kordi lugenud, aga kuni puudub isiklik kogemus, on see vaid tühja tünni kõmin.”
Tähtsaim on sisemine kompass
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Tähtsaim on sisemine kompass
NÜÜD TEISITI

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn