Loodusturistina Lõuna-Aafrikas

Liisi Lehemets, fotod: Liisi Lehemets, Pildipank123

Ehedat loodust ja elamusi kogeb Lõuna-Aafrika KwaZulu-Natali provintsis, mis suuruselt hõlmab kahte Eestit. Seda tuntakse rikkaliku kultuuri, looduse ja maastiku tõttu.

Loodusturistina Lõuna-Aafrikas

Ajalooliselt on see provints koduks suulu hõimule, kus praegugi elab suulu kuningas Goodwill Zwelithini kaBhekuzulu koos oma kuue naisega. Seetõttu kohtab siin ka enim suulusid, seejärel indialasi ja briti päritoluga valgeid. Peamisteks vaatamisväärsusteks on aga Draakonimäed idas, savannid kesk- ja lääne osas ning pikad rannikuäärsed rannad lõunas, India ookeani ääres. Suurimaks linnaks on ookeani läheduse tõttu Durban, mis on ka kõige hõivatum sadamalinn Lõuna-Aafrikas.

 

Matkates Draakonimägedes

Vapustavalt ilus üle tuhande kilomeetrine mäestik kulgeb Lõuna-Aafrika ja Lesotho kuningriigi vahelt, millest umbes kakssada kilomeetrit paikneb KwaZulu Natalis. Olen matkanud mitmes Euroopa riigis ja ka Peruus, kuid pean Draakonimägesid üheks ilusamatest, mida näinud olen. Kõrgeimaks tipuks on 3450meetrine Mafadi, kus eelmisel aastal koos partneriga käisime. Matka mäele saab alustada Injisuthi kuurordi pargist. Meie matkasime esimesel päeval 32 km, mis hõlmas üle tuhande meetri tõusu ja langust. Kõrg- ja madalmäestikku eraldab järsk sirge kaljusein, seetõttu saab astangule ainult läbi mäekurude, mis tihtipeale tähendabki tuhandemeetrist tõusu paari lühikese kilomeetri jooksul. Jõudsime Lõuna-Aafrika kõige kõrgema mäe tippu pisut peale lõunat, aga kaua me seal olla ei saanud, sest pool teekonda ootas ees, et vahetult pärast päikeseloojangut tagasi oma telki jõuda.

Üldiselt sobivad kõrgmäestikumatkad rohkem kogenud matkajatele, kuna päevad on pikad ja seljakott raske, sest kogu varustus tuleb kaasas kanda, samuti on ilm väga muutlik. Kõrgmäestiku matkad kestavad üldjuhul vähemalt kolm päeva. Kui oled vormis, saab palgata mäegiidi ja vajadusel ka porterid, kes viivad su turvaliselt tippu ja tagasi. Julgen soovitada mäegiidifirmat Soul Adventures – lisaks mõnusatele ja teadlikele giididele on nad üks vähestest firmadest Lõuna-Aafrikas, kes rendivad ka vajaminevat matkavarustust. Madalmäestik sobib rohkem neile, kel on vähem aega või mägimatka kogemust. Menukad on ühepäevased matkad või eelistatakse broneerida koobas ja teha kiire kahepäevane matk.

Jõed Draakonimägedes on kristalselt puhtad ja värskeima veega, mida Lõuna-Aafrikas juua saab. Paljudes jõgedes on looduslikud basseinid, kus on mõnus ennast pärast kuuma päikest värskendada.

Ühepäevaseks matkaks soovitan külastada Marble Bath’i Injisuthi pargis, kus on ilusad basseinid, mille on suurtesse kividesse graveerinud jõevool. Basseinide lähedal on samuti koobas, mis mahutab umbes kaksteist inimest ja kus on mõnus ööbida.

Palju matkaradasid päevamatkajatele on ka Monks Cowli pargis. Sealsest väikesest kohvikust saab tellida piknikukorvi lõunaks, et see matkale kaasa võtta ja nautida vaateid kõrgmäestikule.

Olles ööbinud nii mitmeski Draakonimägede koopas, on mu lemmikuks Aasvoëlkrans’i koobas Highmoori väikeses looduspargis, mis pole turistidest küllastunud. Sealse koopa kõrval asub mõnusalt suur juga ja jõebassein, mis mahutab kuusteist inimest. Nii mitmeski kohas saab näha põliste lõuna-aafriklaste koopamaalinguid. Draakonimägedes leidubki maailma suurim kogumik koopamaalinguid, mille on maalinud tuhandeid aastaid tagasi khoisan-inimesed – esimesed Lõuna-Aafrika elanikud. Nüüdseks on enamik neist välja surnud, vaid mõnes üksikus kohas võib kohata nende järglasi, näiteks Põhja-Kapimaal.