Kodu on sinus endas

Tiina Lang, fotod: Kalev Lilleorg

“Kodu on kõigepealt sinus endas ja teisalt inimestes, kellega seal koos oled,” tõdeb Haus Galerii omanik Piia Ausman (47). “Pildid seintel teevad kodust kodu, sest need on nagu aknad mälestustesse, hetkedesse – iseendasse.”

Kodu on sinus endas

Metallvoodriga hobuserauakujuline postidel kortermaja, mille all kulgeb parkla, meenutab ridamut: pea igal korteril on eraldi sissepääs, vaid oma murulapp puudub. See-eest on ühine, aiaga piiratud õueala. Ümberringi teised eramud ning ürgne looduskeskkond põlispuude ja ojaga, vaid mõnikümmend meetrit eemal maastikukaitseala. Mõniteist sõiduminutit Tallinna südalinnast eemal. “Enam kui kaks aastat tagasi, kui teed eksabikaasaga erinevas suunas läksid, kolisin Piritale,” jutustab Piia selles 2007. aastal valminud betoonmajas. “Siin küll kajab natuke, ent mitte liialt, 107 m² korter on läbi kahe korruse. Mulle ei meeldi, kui keegi mu pea kohal elab.” Lisaks oli talle elukohta vahetades oluline, et kummalgi lapsel oleks oma tuba. Piiale meeldis korteri atmosfäär, milles on seletamatu aura ja igatsetud rahu. “Tean, et mu akna alla keegi midagi ei ehita. Siin on tammed ja pärnad, head vanad puud, tunnen end selles korteris väga mõnusalt.” Suured maast laeni klaaspinnad võimaldavad maailma tuppa lasta ja kuigi rõdusid majal miskipärast ei ole, saab klaasuksed rohelusse valla lüüa.

Hommikust poole lõunani lisab kogu korterisse helgust päike. Sellest Piiale piisab, sest liiga lõunapoolne talle ei meeldigi. Üht-teist lasi ta ehitusmeestel elamises ka endale sobilikumaks muuta. “Igas korteris on midagi ebapraktilist – teisele korrusele viiva trepi alune oli lahti, lasin selle kinni ehitada, sain sinna panipaiga.” Treppi omakorda raamisid ühest küljest rauast trelli moodi käepidemed. Selle asemele kavandas Piia varbseina sarnase riiuli, kuhu panna raamatuid jms asju, kuigi enamik raamatuid on tal galeriis. “Hinnapakkumised eritellimusega riiulile olid hirmsad,” meenutab Piia. Ta leidis hoopis vanutatud pinnamoega moodulriiulid, millest ta ise sobiliku varbseina moodustas, Aatriumi mööblipoest. “Need olid justkui siia mõõdetud, kuigi ma aasta otsa projekteerisin, ostsin lõpuks sauh mingid tükid kokku ja karbid sisse. Minu meelest sai praktiline ja ilus.”

Riiul eraldab osaliselt elutuba köögiosast, mis jäi enam-vähem samasuguseks, nagu oli enne. Piia lasi panna seina vaid valged tagasihoidliku mustriga plaadid ja uue puhuri.