Eluenergiat kehale

Tiina Lang, Fotod: Pildipank123, erakogu

Kuidas saavutada talvisel ajal parem enesetunne? Käed-jalad ei külmetaks, jäine tuul ei mõjutaks tervist ega ilmaolud kahandaks eluenergiat? Soovitusi jagab akupunktuuri massöör ja joogaõpetaja Toomas Õunap.

Eluenergiat kehale

Kliima seab kehale erinevad tingimused. Kui me neid ei arvesta, siis kurname oma keha, tunneme end väsinuna, haigestume kiiresti. Talvine pime ja külm aeg paneb keha ka teistesse olukordadesse kui suvel. Pikalt töötades, olemata kooskõlas ilmaoludega, peab arvestama, et keha väsib. Teada võiks mõningaid olulisi märksõnu.

 

Neerud. Kui neerupõletikku ei ole, siis tundub, et kõik on korras. Ent aastaid tagasi puutusin Himaalajas kokku ühe targaga, kes soovitas hoida neerud tervena, sest ta ei olnud kohtunud ühegi lääne inimesega, kellel oleksid need laitmatult töötanud. Üheks põhjuseks võib olla istuv eluviis. Istumine pärsib nii kopse kui keha ja mõjutab ka neerude tegevust. Tasub vaadata oma harjumused üle, palju te istute ja pausi peate?

Umbes kümme aastat tagasi tehti Ameerika Ühendriikides naiste seas küsitlus ja uuriti, kas nende käed ja jalad on külmad, seda eriti just sügisel, talvel ja kevadel. Selgus, et üle 30% väitis, et on. Hiina meditsiinis peetakse seda tasakaalutuseks. See puudutab ka meid, kuid rohkem naisi kui mehi, mistõttu on seda vahel nimetatud ka naiste külmade käte ja jalgade sündroomiks. Üheks oluliseks põhjuseks on neerude nõrkus ehk Hiina meditsiinis neerude yang-nõrkus. On aga mitmeid harjutusi ja tehnikaid, kuidas neerude yangi tugevdada ja nõrkust vähendada.