Kõrvetised – elustiilitõbi

Madli Zobel, fotod: Pildipank123

Külluslikus (peo)lauas süües rohkem, kui mõistlik oleks, ilmnevad mõne aja möödudes kõrvetised. Neid on mingil eluperioodil tunda saanud vähemalt veerandik kogu elanikkonnast, ent kõrvetisi annab ka vältida.

Kõrvetised – elustiilitõbi

Sa tead väga hästi, et sul on kõht juba eelroast pooltäis ning praadi oleks pidanud kolm korda vähem võtma. Tead ka seda, et magustoit on ilmne liig, kuid võtad ikkagi. Enamik kõrvetistega kimpus olevaid inimesi teab üsna täpselt, millal ja kuidas kõrvetised neid kiusama hakkavad. Ja loodavad – nagu kõik sõdurid loodavad lahingust eluga tagasi tulla –, et seekord kohvi ja saiakese peale ei hakka kõrvetama, kuigi alati on hakanud. Koduteel käid piinavate kõrvetistega toimetulemiseks apteegist läbi ja võtad käsimüügiravimit.

“Kui oled kodus ning hakkab kõrvetama, siis kiirabi kutsumise asemel joo pool klaasi väga külma vett, see loputab söögitoru puhtaks,” õpetab Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku gastroenteroloog dr Katrin Labotkin. “Kõrvetis ongi see, kui söögitoru lõpposa närvid puutuvad kokku mao sisuga ning tekib ärritus: kõrvetav valu rindkere taga, mis võib kiirguda kaela, hammastesse, isegi õlga ja kätte. Samuti võib olla tunne, et keegi hoiab kõrist kinni. Kui kõrvetisi esineb mingil eluperioodil vähemalt veerandil kogu elanikkonnast, siis omakorda veerandil neist ärritavad söögitoru närvid ka kohe kõrval asuvaid kopse ning inimene hakkab hoopis köhima. Ka astmaatikuid võib ülesöömine köhima ajada.”

Sest ülesöömine tagab kõrvetised kordades lihtsamalt kui sageli, ent korraga vähe söömine. “Ea kasvades jäävad kõik sidekoed paratamatult nõrgemaks: jalgadel tekivad veenilaiendid, nägu pole enam prink ning maolukuti ei sulgu enam nii hästi, et täis magu ei saaks sisaldist söögitorru lekitada. Maohape ja maos sisalduv sapp ärritavadki söögitoru alaosa.”

Külm vesi ja käsimüügis olevad hapet taandavad ravimid leevendavad kaebused paari minutiga, kuid dr Labotkinil on suur hulk nõuandeid, mis aitavad kõrvetiste teket vältida.