“Tänumeelt ei tohi kaotada.”

Tiina Lang, fotod: Kaupo Kikkas, Lilian Merila, Maris Ojasuu, erakogu

“Juba 17aastaselt teadsin, et muusikat ei saa keegi minult ära võtta. Isegi kui ma seda ei tee, on see minu sees. Teadmine, mis on päriselt minu oma, on mind aidanud igas olukorras,” ütleb gastroleeriv dirigent Anu Tali (44).

“Tänumeelt ei tohi kaotada.”

Anu oli äsja kohvrid pakkinud ja üle ookeani Kanadasse Vancouverisse lennanud. Niisiis kohtusime Skype’is, teineteist lisaks vahemaale lahutamas kümnetunnine ajavahe ja arvutiekraan, millele me helikõla huvides end kuvamata jätsime, leppides kokku, et kohtume aasta lõpus Tallinnas, mil ta lühikeseks ajaks kodus on, et jaanuari alguses anda Põhjamaade Sümfooniaorkestriga kolmel päeval kontserte.

Meie pimekohtingust – Anu oli varasel hommikul just päeva alustanud, samal õhtul pidi ta seisma orkestri ees – kujunes haarav, vahetu, mõnus ja usalduslik vestlus. Tööst, kogemustest, hoiakutest ja maailmast, millest enamikul meist pole aimu, ning mis kulgeb siinsest maanurgast väljaspool, samas seda väärtustades ja omalt poolt parimat pakkudes – mõtetes ja tegudes.

 

Viimased poolteist aastat on sinu töiste lennureiside kaaslaseks väike poeg Karl. Kuidas hakkama saate?

Laps kannatab sõite minust palju paremini. Ta on väga suur rahvamees, tänu kellele naeratab inimeste sõbralikkus ka meile –  näiteks siis, kui kohvris on ülekaalu. Meiega sõidab kaasa mu sõbranna Kati, kes on – nagu me ise ütleme – Karli seltsidaam. On äärmiselt tore, kui dirigenditoas on väike vennike, kes vaatab telekast emmet ja juhatab kaasa. Karl on suur muusikafänn, aga ma ei solguta teda väga kontserdisaalis. Seal peab vaikus olema ja pole ka lapsel mugav. Ma ei eksponeeri oma emadust avalikult ahvivaimustuses, olen suhteliselt diskreetne.

Kui poeg oli kahekuune, sõitsin esmakordselt temaga koos Tallinnast Houstonisse (USA) tööle. Tegin esimest korda pärast sünnitust proovi, mõeldes, et äkki ei saa ma üldse kontsentreeruda ja muretsen, kuidas ta hakkama saab, aga olen nii kaua dirigeerinud, et pigem unustasin korraks lapse ära. Mul on üsna hea keskendumisvõime ja annan endale aru, et töörahu peab olema tagatud ka neile, kes parasjagu ei ole vanemad.

Ajavahe tõttu ärkab laps öösel üles, mängime paar tundi ja ta magab jälle. Saaksin paluda ka oma abilist, aga tabasin üsna ruttu, et laps on siiski minu ja siis oleks kaks düsfunktsionaalset unehõlmas täiskasvanut. Oma reisikaaslase abi kasutan päeval, kui ma proovi teen. Kardan, et muidu minuga ei reisi enam keegi.