Tokyos, südalinnast eemal

Kadri Rebane, fotod: Pildipank 123

Jaapani pealinnas Tokyos, mille nimi tähendab tõlkes “ida pealinna”, elab üle kolmeteistkümne miljoni elaniku, tihedusega 6224 inimest ruutkilomeetril. Kes rahvarikkust väldib, võiks suunduda äärelinna.

Tokyos, südalinnast eemal

Jaapanlased on loomult kannatlikud ja väga täpsed reeglite järgijad, mistõttu suured inimmassid üldiselt probleeme ei tekita. Ka kuritegevus on väike. Näiteks on täiesti tavaline, et unustades restorani oma telefoni või rahakoti, on üsna tõenäoline, et saad selle koos kogu raha ja dokumentidega kätte. Puhtus ja kord on jaapanlastele väga tähtsad. Nii nagu Eestis, ei käida ka Jaapanis välisjalanõudega toas. Lisaks peavad kliendid vahetama oma jalanõud susside vastu ka osades Jaapani stiilis restoranides, kus süüakse madala laua taga maas istudes. Spetsiaalseid susse võib leida ka tualettidest. Sel puhul tuleks oma sussid jätta tualetiukse taha ja väljudes ei tohiks unustada neid tagasi vahetamast.

Tokyo tänavad on samuti väga puhtad, kuid ringi käies märkab peagi, et avalikke prügikaste pole näha. Seega tuleb kogu prügi endaga kaasas kanda seni, kuni tekib võimalus sellest vabaneda. Põhjus, miks prügikaste pole, võib üllatada. Nimelt toimus 20. märtsil 1995 Tokyos Aum Shinrikyo rühmituse korraldatud terrorirünnak. Metroorongidesse lasti mürgist gaasi, mis oli pakitud plastikkottidesse ja omakorda mässitud ajalehtedesse. Rünnakus hukkus kolmteist inimest, üle viie tuhande sai vigastada. Kuigi kurjategijad tabati, nõudis hirmul rahvas võimudelt otsustavat tegutsemist. Ühe turvameetmena võetigi linnast ära avalikud prügikastid, et terroristid ei saaks sinna oma relvi peita. Kuigi terrorioht on möödas, pole prügikastid linnapilti tagasi ilmunud.


Tokyo lääneosa Chofu ja templid

Kes soovib näha Tokyo rahulikku külge, võiks suunduda äärelinnadesse. Üheks selliseks on Chofu linn Tokyo lääneosas. Seal asub Jindai-ji tempel, mis on teine vanim tempel Tokyo templite hulgas. Kõige vanem tempel Tokyos on Senso-ji, mıs asub Asakusas. Jindai-ji on aga ehitatud 733. aastal. Kuni 1952. aastani oli Jindai küla, mille lähiümbruses tunneb siiani vana aja hõngu. Templi ümbruses on mitmeid suveniiri- ning tänavatoitu pakkuvaid poekesi. Eriliselt on Jindai-ji piirkond kuulus aga väga heade soba-nuudlite tõttu. Ümbruskonnast leiab üle 20 soba-nuudli restorani, kus külastajad saavad tatranuudlitest roogi maitsta. Maitsvaks teeb nuudlid puhas allikavesi, mida nende valmistamiseks kasutatakse.