Eluaeg samadel rööbastel

Tiina Lang, fotod: Erakogu

“Mida vanemaks saan, seda enam õpin ka iseennast tundma,” nendib operaator ja re¾issöör Janno Põldma (66). “Olen väga-väga ammu saanud selgeks ühe asja: iga inimene peaks jalgratta leiutama ise. Iseenda jaoks. See on palju kasulikum, kui osta poest jalgratas ja istuda selle selga.”

Eluaeg samadel rööbastel

Joonisfilmi vaadates tundub enesestmõistetav, et tegelased räägivad, laulavad ja liiguvad nõtke plastilisusega nagu elus. Aga kui paljude inimeste osalust ja kuivõrd peent käsitööd ning kannatlikkust see eeldab, et kõike saavutada, teab eelkõige re¾issöör.

 

Kes on teid elus enim mõjutanud?

Heinz Valk. Joonistasin karikatuure ja läksin kas 7. või 8. klassi poisina ajalehekuulutuse peale Tallinna Kultuuriülikooli, kus Heinz õpetas karikaturiste. See, mismoodi ma joonistasin enne ja pärast, polnudki oluline, sest joonistajat nagu on hea sõber Heiki Ernits, minust ei saanud. Aga Heinz õpetas maailmale vaatama hoopis teistmoodi kui ma olin harjunud vaatama. Need kaks aastat tegid akna mulle korralikult lahti. Sain piltlikult öeldes esimest korda aru, et kohvitass võib olla ka midagi muud, kui seda teise nurga alt vaadata.

Heinz andis kogu aeg etüüde teha, suhtus ühiskonda ja Vene riiki väga koomiliselt ning naljakalt. Tema õpetas mind asju nägema teravalt ja huumoriga. Analüüsisime karikatuure. Ta oli väga ühiskonnakriitiline, aga see ei olnud tume viha, vaid esitatud elegantselt. Heinz Valgu vaimne maailm keeras mind nendele rööbastele, mida olen terve oma elu läinud. Olen kokku puutunud mitmetega, kes on mind kindlasti natukene mõjutanud – Edgar Valter, Priit Pärn, sambotreener Tõnu Lume, kelle esimeses grupis käisin. Tõnu ei õpetanud ainult maadlemist, vaid sedagi, kuidas lipsu siduda ja millal juukseid lõigata, kui tahad tantsupeole minna. Olin nelja-aastane, kui juba lugesin. Ema luges mulle alul ette, hiljem lugesin ise hästi palju. Mu parimateks sõpradeks olid kaks õde, kelle ema töötas antikvariaadis ja tõi sealt eestiaegseid raamatuid koju, mida ma lugeda sain.