“Pead jääma endale kindlaks.”

Tiina Lang, fotod: Erakogu

Filmimees Sulev Keedus (59) peab oluliseks elada päriskohas ehk maal. Teha filme, mida ta on ise soovinud. Keskenduda ühele asjale, kuigi see nõuab aega ja kohati tühja ootust.

“Pead jääma endale kindlaks.”

Mis asjaolud on teie elukäiku suunanud?

Mu isa oli kirglik foto- ja filmiamatöör. Meil oli Nõmmel pisike kodu (tuba ja köök), kus me viiekesi elasime. Paratamatult käisid isa filmid ja pildid minu nina alt läbi. Talle pakkus huvi visuaalne maailm ja eks ma tema kõrvalt nägin rohkem kui mõni naabripoiss. Kodune kasvatus – tagantjärele mõeldes – oli tark. Olime iseseisvad. Ei olnud järelevaatajaid või targutamist. Isa ja ema võtsid meid võrdväärsetena. Tundub, et see oli isegi olulisem väärtus hilisemaks kui isa filmid ja fotod. Isa oli elukutselt lendur, õpetas purilendureid ja langevarjusportlasi. Projekteeris ning ehitas koos Hillar Lingi ja Endel Helmega esimese purilennuki Eestis – HLK 1.

Nõmmelt kolisime Mustamäele, vahetasin kooli. Käisin ka Nõmme Laste Muusikakoolis, õppisin akordionit. Pill sattus kätte, kuulmise järgi mängisin, misjärel ema viis mu õpetaja juurde. Filmihuvi tuli muusika kõrvale. Õppisin 37. keskkooli filmikallakuga klassis, mida vedas kõigi lemmik – õpetaja Aime Piirsalu. Meil oli oma filmiklubi, korraldati eriseansse Mustamäe kinos Kaja, õppisime filmiajalugu, kirjutasime retsensioone. Nõmme Kultuurimaja katuse alla ehitati filmistuudio Diogenes, Olav Neuland juhendas seal noori humanitaare, sattusin sinna paariks aastaks. Pärast, et mitte sõjaväkke minna, astusin pedagoogilisse instituuti näitejuhtimise erialale. Lõpetades sain suunamise Eesti Telefilmi, hakkasin oma esimest dokumentaalfilmi tegema.

 

Kuidas Moskvas Re¾issööride ja Stsenaristide Kõrgematel Kursustel õppimise aeg teid kujundas?

See keskkond mulle ei sobinud. Käisin seal lavastaja diplomit saamas. Moskvas olin kahe aasta jooksul kõige pikemalt kümme päeva järjest. Palju kulus aega rongiga edasi-tagasi sõiduks. Tol ajal polnud sõit ka väga kallis. Ühe dollari eest said ühe otsa. Voodipesu, tee ja küpsis tuli lisaks.