Ema – kui tähtis ta siis on?

Madli Zobel; fotod: Aldo Luud, erakogu

Näriv süütunne, maskeeritud hirm, lootus paremini suhelda on see, mida emale mõeldes sageli kogetakse. Mitte helgus, armastus, soojus. Miks see nii on?

Ema – kui tähtis ta siis on?

Vabastava hingamise terapeut ja reikimeister Maire Sirkel soovis kolmkümmend aastat tagasi elus kannapööret teha ja massööriameti selgeks õppida. Kui ta läks emalt tuge ja laenu küsima, sai ta üsna ebameeldiva eituse osaliseks. Koguni solvatud. “Nüüd on päris prostituudiks hakanud,” oli ema teistele rääkinud. Raha ja õnnistuse sai Maire hoopis naabritädilt. “Ja nii oli terve lapsepõlve: kui ema rääkis sellest, mida ma valesti tegin või mis polnud piisavalt hästi tehtud, siis naabritädi vastupidi kiitis ja tunnustas mind. Küll sina Väike-Maire oled tubli,” meenutab Maire. Tänu keerulistele suhetele oma emaga oli Maire enda poegadele täpselt vastupidine ema: “Arvan, et oma last peab toetama alati, kui pole tegemist otseselt millegi ohtlikuga. Isegi kui see pole sinu valik. Toetasin neid nii sõnas kui ka materiaalselt. Ka siis, kui lapsepõlv oli juba kaugel seljataga. Nüüd on nad mulle ette heitnud, et neil polnudki motivatsiooni mugavustsoonist väljuda. Kuid õnneks kurnas see mind ära ja palusin neil lõpuks iseseisvuda. Nüüd oleme jõudnud sinnamaale, kus vanem poeg väidab, et tema kord on toetada.” Mitte et Maire midagi küsinud oleks, aga tehnikasõbrast poeg on omaalgatuslikult varustanud ta nii nutitelefoni kui ka suure lapiku telekaga. Maire pidi kohe toa ümber tõstma, sest varem tal telekat polnudki.

Oma ema suri varakult raskesse haigusesse, kuid naabritädi on endiselt hooliv ja olemas. “Täiesti fantastiline inimene: ta on üle 90aastane ja isegi trimmerdab muru!” Selle kogemuse ja terapeudina õpitu koosmõjus on Maire teinud emaduse kohta mõned järeldused. Esiteks tuleb vastu võtta kogu suguvõsa energia koos kõigega, mis sinna kuulub. “Sa ei saa võtta ainult hoolitsust või ainult pärandit! Leiad hingerahu vaid siis, kui võtad kõik omaks sellisena, nagu see on. Pead halva ka võtma ja muutma selle oma väeks, lahendama esivanemate tehtut. Ka piiblis on kirjas, et esivanemate patud nuheldakse seitse põlve laste peal. Kas kukud läbi või mitte, sõltub juba su elukogemusest. Hinnata, kui hästi sa sellega hakkama saad, saab selle järgi, kas sul sotsiaalselt läheb elu nii, nagu soovid, või kuidas on lood su füüsilise kehaga.”