Worcestershire kastme sünniaeg ja -koht on päris hästi teada, ent sünnilugu kaetud saladuselooriga, niisamuti nagu kastme originaalne retseptki.

Kõike on justkui juba pandud – soola on piisavalt, pipart parasjagu, erinevaid teisi ürte ja maitseaineid samuti, aga ikka oleks nagu midagi veel puudu... need neli maitsepunga päris keele tagaosas pole ikka veel rahul. Mida veel kastmele lisada? Võtan riiulist väikese pudeli musta vedelikuga ja kallan sortsu selle sisust potti. Segan, maitsen, ja – voila! – just see, mis puudu oli – Worcestershire kaste on sellisteks puhkudeks justkui loodud! Kastme originaalpudeli sildil seisab: “Maalt pärit aadlimehe retsepti järgi.” Samuti on Worcestershire kastet tootnud firma väitnud, et lord Marcus Sandys, Bengali ekskuberner, lasi kastme retsepti välja töötada India apteekritel, olles 1830ndatel Ida-India Kompaniiga Indias. Ent ettevõtte raamatupidaja, kes firma 100. sünnipäevaks selleteemalise raamatu kirjutas, väidab, et ükski lord Sandys pole iial Bengali kuberner olnud ning teadaolevalt pole ta ka kunagi Indias käinud. Lord või hoopis leedi? Arvatakse, et ettevõtte loos nimetatud lord Marcus Sandys võib viidata hoopis Arthur Moyses William Sandysile – teisele Worcestershire Ombersley Courti parun Sandysile, kes oli kindralleitnant ning kastme leiutamise ajal Briti parlamendi alamkoja liige. Nimepaari esimene pool – Marcus – võib aga olla segi aetud tema venna ja tiitlipärija Arthur Marcus Cecil Sandysi ehk kolmanda parun Sandysiga, kuigi viimane päris tiitli alles 1860. aastal, mil Worcestershire kaste oli Briti turul juba laialt tuntud. Sandyside perekond sai parunitiitli 1802. aastal, kui see teise paruni emale Mary Sandys Hillile anti, seega pidanuks kastme sünni ajal “lord” hoopis “leedi” olema. Kuid ükski tol ajal kehtinud sündsusnorm poleks lubanud viidetki, et kaubanduses müüdava kastme pudelil oleks parunessi nimi. Leedi Sandysi seost kastme saamislooga kinnitab ka 1885. aastal avaldatud artikkel, mille autor väidab, et kastmepudeli sildil mainitud “aadlimees” võib olla lord Sandys. Ta kirjutab: “Palju aastaid tagasi oli “Mänguri naise” ja paljude teiste romaanide autor proua Grey külas Ombersley Courtis, kui leedi Sandys juhtus märkima, et ta sooviks saada väga head karripulbrit. Proua Grey täheldas seepeale, et tal on suurepärane retsept, mille tema onu, India ülemkohtu liige sir Charles endaga kaasa oli toonud ja proua Greyle andnud. Leedi Sandys ütles, et Worcesteris on paar väga nutikat apteekrit, kes võiksid pulbri võib-olla kokku segada. Härrased Lea ja Perrins vaatasid retsepti üle ning avaldasid kahtlust, kas nad kõiki nimetatud koostisosi saavad, ent lubasid siiski endast parima anda. Kokkulepitud ajaks saatsidki nad paki pulbriga leedi Sandysile. Hiljem tuli keegi õnnelikule mõttele, et pulbrist võiks lahusena hea kaste tulla. Nüüd on kasum sellest juba tuhanded naelad aastas.” Worcestershire kastme sünniaeg ja -koht on päris hästi teada, ent sünnilugu kaetud saladuselooriga, niisamuti nagu kastme originaalne retseptki. web hosting services top

Inglise kaste

Ave Riisberg, fotod: Pildipank123

Worcestershire kastme sünniaeg ja -koht on päris
hästi teada, ent sünnilugu kaetud saladuselooriga,
niisamuti nagu kastme originaalne retseptki.

Inglise kaste

Kõike on justkui juba pandud – soola on piisavalt, pipart parasjagu, erinevaid teisi ürte ja maitseaineid samuti, aga ikka oleks nagu midagi veel puudu... need neli maitsepunga päris keele tagaosas pole ikka veel rahul. Mida veel kastmele lisada? Võtan riiulist väikese pudeli musta vedelikuga ja kallan sortsu selle sisust potti. Segan, maitsen, ja – voila! – just see, mis puudu oli – Worcestershire kaste on sellisteks puhkudeks justkui loodud!

Kastme originaalpudeli sildil seisab: “Maalt pärit aadlimehe retsepti järgi.” Samuti on Worcestershire kastet tootnud firma väitnud, et lord Marcus Sandys, Bengali ekskuberner, lasi kastme retsepti välja töötada India apteekritel, olles 1830ndatel Ida-India Kompaniiga Indias. Ent ettevõtte raamatupidaja, kes firma 100. sünnipäevaks selleteemalise raamatu kirjutas, väidab, et ükski lord Sandys pole iial Bengali kuberner olnud ning teadaolevalt pole ta ka kunagi Indias käinud.

Lord või hoopis leedi?

Arvatakse, et ettevõtte loos nimetatud lord Marcus Sandys võib viidata hoopis Arthur Moyses William Sandysile – teisele Worcestershire Ombersley Courti parun Sandysile, kes oli kindralleitnant ning kastme leiutamise ajal Briti parlamendi alamkoja liige. Nimepaari esimene pool – Marcus – võib aga olla segi aetud tema venna ja tiitlipärija Arthur Marcus Cecil Sandysi ehk kolmanda parun Sandysiga, kuigi viimane päris tiitli alles 1860. aastal, mil Worcestershire kaste oli Briti turul juba laialt tuntud. Sandyside perekond sai parunitiitli 1802. aastal, kui see teise paruni emale Mary Sandys Hillile anti, seega pidanuks kastme sünni ajal “lord” hoopis “leedi” olema. Kuid ükski tol ajal kehtinud sündsusnorm poleks lubanud viidetki, et kaubanduses müüdava kastme pudelil oleks parunessi nimi. Leedi Sandysi seost kastme saamislooga kinnitab ka 1885. aastal avaldatud artikkel, mille autor väidab, et kastmepudeli sildil mainitud “aadlimees” võib olla lord Sandys. Ta kirjutab: “Palju aastaid tagasi oli “Mänguri naise” ja paljude teiste romaanide autor proua Grey külas Ombersley Courtis, kui leedi Sandys juhtus märkima, et ta sooviks saada väga head karripulbrit. Proua Grey täheldas seepeale, et tal on suurepärane retsept, mille tema onu, India ülemkohtu liige sir Charles endaga kaasa oli toonud ja proua Greyle andnud. Leedi Sandys ütles, et Worcesteris on paar väga nutikat apteekrit, kes võiksid pulbri võib-olla kokku segada. Härrased Lea ja Perrins vaatasid retsepti üle ning avaldasid kahtlust, kas nad kõiki nimetatud koostisosi saavad, ent lubasid siiski endast parima anda. Kokkulepitud ajaks saatsidki nad paki pulbriga leedi Sandysile. Hiljem tuli keegi õnnelikule mõttele, et pulbrist võiks lahusena hea kaste tulla. Nüüd on kasum sellest juba tuhanded naelad aastas.”

Worcestershire kastme sünniaeg ja -koht on päris hästi teada, ent sünnilugu kaetud saladuselooriga, niisamuti nagu kastme originaalne retseptki.
Inglise kaste
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Inglise kaste
TEA JA MAITSE

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn