Küpros, armastuse- ja paradiisisaar

Ave Riisberg, fotod: Pildipank123

Küprose rannad on ühed ilusamad maailmas, samas on saar kogumas tuntust suusaturismi sihtkohana – mägedes arendatakse suusakuurorte, kus rannal peesitamisest tüdinud puhkajad saavad suusamõnusid nautida.

Küpros, armastuse- ja paradiisisaar

Lähis-Idaga seondub enamikul inimestest eelkõige häda ja viletsus – tülid, sõjad, terrorism, põgenikud ning vaesus. Või siis nafta ja kõrberiigid, mis meile oma kultuuri ja kommete poolest on kauged ja võõrad. Kuid see ei ole sugugi kõik, mida on sellel kandil pakkuda. Nimelt on Lähis-Idas üks pisike maa, mida võib vastuvaidlematult ka meie kultuuri üheks hälliks pidada. Selle kombed ja rahvas on üsna meie sarnane. Pealegi peetakse seda üheks turvalisemaks riigiks maailmas, olgugi et seal ametlikult ikka veel sõda käib – sõda meie kahe liitlase vahel. Sõda, kus püssi ei lasta ja milles osalejad rahulikult vastaspoole kontrolli all olevail aladel ostlemas käivad ja kohvikuis istuvad. Selleks Eestist ligi viis korda väiksemaks, kuid rahvaarvult sama suureks riigiks, mis paikneb geograafiliselt Lähis-Idas, kuid kultuuriliselt Euroopas, on Vahemere idaosas asetsev pisike saar nimega Küpros. Hoolimata põhja- ja lõunaosa eraldatusest, on küprioodid lahked ja sõbralikud nii ühel kui ka teisel pool. Lõuna-Küpros on ehk turistlikum ning allunud kergemini turismitööstuse reeglitele ja vajadustele. Põhjaosa meelitab peamiselt maalilise maastikuga, sobides ideaalselt matkajatele ja veidi seiklushimulisematele, kes ei oota igal sammul liiga suuri mugavusi.

Rannast mägedesse suusatama

Küprose ajalugu on pikk ja keeruline, kuid rikas ja huvitav: saart on valitsenud nii assüürlased, pärslased, ottomanid, egiptlased, roomlased kui ka britid, enne kui riik 1960. aastal iseseisvus. Kõik need rahvad on endast saarele midagi maha jätnud, mis teeb Küprosest ühe rikkalikuma kultuuripärandiga riigi. Laiema maailma silmis omas saareke tähtsust vaid seni, kuni läänemaailma valitsejate murelasteks olid Süüria ja Egiptus. Kui avastati tee ümber Hea Lootuse Neeme, vajus Küpros mõneks ajaks unustusse. Suessi kanali avamine 19. sajandil võimaldas aga Küprosel taastada oma ajalooline roll kohalike kaubateede kontrollijana.