Ökokogukond Värmlandis

Maarja Pild

Rootsis, kus ökokogukondi tegutseb paarikümne ringis, tuntakse Ängsbackat Värmlandis pigem alternatiivse festivali- ja kursusekeskusena, mis ärgitab inimesi püüdlema sotsiaalse, isikliku ja globaalse heaolu poole.

Ökokogukond Värmlandis

“Ängsbacka on küll ökokogukond, ent mitte selline, mis on kogukonnaks ja koduks keskkonnasäästlikkusest huvitatud inimestele, kelle eluolu on võimalik väljastpoolt tulijatel mõne ürituse ajal piiluda,” ütleb Mõisamaa ökokogukonnast Väike Jalajälg pärit Liina Järviste, kes on Ängsbackas elanud ja töötanud üle poole aasta. “Nad ise nimetavad ennast Põhjamaade suurimaks alternatiivseks festivali- ja kursusekeskuseks.” Kodulehelt võib lugeda, et Ängsbacka eesmärk on saada üheks Euroopa suurimaks säästva inimarengu teemaga tegelevaks keskuseks, mis inspireeriks inimesi püüdlema sotsiaalse, isikliku ja globaalse heaolu poole.

Ängsbacka on endine suurtalu, milles enne kogukonna loomist asus hooldekodu. Kakskümmend üks aastat tagasi ostis kompleksi aga üks mees, kes koos sõpradega lõi sinna Osho õpetuse järgijate vaimse keskuse. Üsna varsti avati koht palju laiemale ringile vaimseteks praktikateks ja üritusteks. Praegu on Ängsbacka eesmärgiks toetada inimeste jõudmist iseenda tõelise olemuse juurde, luua harmoonilist keskkonda ja näidata, kuidas on võimalik jätkusuutlikult koos elada ja toimida.

Liikmeks võib saada igaüks

Ökokülasid või teisi teadlikult loodud kogukondi iseloomustab keskkondlik, majanduslik, sotsiaalne ja vaimne aspekt, mis ideaalis peaksid kõik olema võrdselt olulised. Tegelikult saab enamasti üks neist teistest rohkem tähelepanu – Ängsbackas vaimne pool, samas kui keskkonnateemad on senini veidi tahapoole jäänud.