Tauno Kangro: „Tahaks rohkem jõuda.“

Tiina Lang, fotod: Erakogu

On oma teha, mida me oma võimaluste ja potentsiaaliga ette võtame, leiab skulptor Tauno Kangro (50). „Igaühes on rohkem andeid, kui ta ise arvab. Eriti palju rohkem, kui teised arvavad temas olevat.“

Tauno Kangro: „Tahaks rohkem jõuda.“

Tauno mitmesajaruutmeetrine skulptuuristuudio-galerii Tallinna vanalinnas annab aimu paljudest valminud ja käsilolevatest töödest: skulptuuridest, pisiplastikast, maalidest, eskiisidest... Nii nagu on mastaapne tema tegevus kunstniku ja õpetajana, on seda ka tema laual olev suureformaadiline kalender, mis täieneb uute tellimuste, kokkulepete ja kohustustega. Ta ise on konkreetne ja selgesõnaline.

Kes on sind elus enim mõjutanud?

Kõige tähtsam on õpetaja – annab elu mõtte ja valemi, kuidas edasi minna. Mind see haaras. Kalju Reitel oli haruldane õpetaja, kes ütles: kunstis ongi tähtis suhtumine ja fantaasia. Kõiki tehnilisi oskusi on võimalik õpetada. Skulptuuri erialal on kunstnik valmis 50aastaselt, alles selles vanuses oled meisterlikkuse saavutanud. Ma õpin iga päev, see on nii põnev. Kõige rohkem tulebki panustada õpetajatesse, kes näitavad ära võimalused ja innustavad, kuidas midagi teha. See on kunstis, spordis, teaduses ja igal pool nii.