Looduslikud taimevärvid karotenoidid, mis rõõmustavad silma, äratavad isu ja aitavad meie tervist tublisti parandada.

Kas olete mõelnud, kuidas mõni puuvili lausa meelitab oma lummava värviga ja ahvatleb ampsu võtma? Kaunid punased, oran¾id ja kollased viljad vajavadki, et keegi nad ära sööks ja levitaks nende seemneid. Maiustav lind, loom või inimene aga ei suuda seedida vilja seemneid ning väljutab need koos vajaliku väetisega, tagades nõnda liigi leviku laiadel territooriumidel. Lisaks ahvatlevale värvile annavad korotenoidid ka lõhna. Kui värvilisi vilju või marju lõikame, koorime või närime, siis karotenoidsed taimevärvained lagunevad, tekitades hulgaliselt ka lõhnaaineid, mis panevad süljenäärmed aktiivselt tööle ja sööjat veelgi rohkem seda maitset nautima. Näiteks tekib tomatile ja arbuusile punase värvuse andva lükopeeni lagunemisel üle 400 erineva lõhnaaine. Pole siis ime, et me neid vilju himustame ja ikka jälle poest või aiast koju toome. Lõhn teatavasti loob suurema osa maitsest. Nimetus karotenoid viitab ingliskeelsele sõnale carrot (porgand), aga seltskonda kuulub üle 600 nimetuse taimepigmente. Üks on neil ühine: nad on viljade värvijad. Kõik, mida näeme punase, kollase, oran¾i, aga ka rohelisena, sisaldavad teatud liiki karotenoide. Kindlasti oleme mõnda nimetust, nagu lükopeen, zeaksantiin, alfa- ja beetakaroteen, luteiin, astaksantiin ning kapsantiin, varem kuulnud. Karotenoide leidub kõigis looduses esinevates fotosünteesivates organismides. Ja mitte ainult. Ka loomses toidus leidub karotenoide, mis annavad näiteks piimale ja võile kollaka värvuse, kui lehm on karjamaal nautinud värsket heina. Samuti sõltub kanamuna rebu värv kana toidus leiduvast taimepigmendist. Kaunid roosad flamingod, krevetid, vähid ja lõhe saavad oma värvi tänu ühele karotenoidile – astaksantiinile –, mida leidub vetikas nimega Haematococcus pluvialis. Kahjuks on kalakasvatajad leidnud ka odavama sünteetilise võimaluse, et kalale isuäratavamat värvi anda. Looduslikud taimevärvid karotenoidid, mis rõõmustavad silma, äratavad isu ja aitavad meie tervist tublisti parandada. web hosting services top

Kust need värvid tulevad?

Külli Holsting, toitumisnõustaja; fotod: Pildipank123

Looduslikud taimevärvid karotenoidid, mis rõõmustavad silma, äratavad isu ja aitavad meie tervist tublisti parandada.

Kust need värvid tulevad?

Kas olete mõelnud, kuidas mõni puuvili lausa meelitab oma lummava värviga ja ahvatleb ampsu võtma? Kaunid punased, oran¾id ja kollased viljad vajavadki, et keegi nad ära sööks ja levitaks nende seemneid. Maiustav lind, loom või inimene aga ei suuda seedida vilja seemneid ning väljutab need koos vajaliku väetisega, tagades nõnda liigi leviku laiadel territooriumidel. Lisaks ahvatlevale värvile annavad korotenoidid ka lõhna. Kui värvilisi vilju või marju lõikame, koorime või närime, siis karotenoidsed taimevärvained lagunevad, tekitades hulgaliselt ka lõhnaaineid, mis panevad süljenäärmed aktiivselt tööle ja sööjat veelgi rohkem seda maitset nautima. Näiteks tekib tomatile ja arbuusile punase värvuse andva lükopeeni lagunemisel üle 400 erineva lõhnaaine. Pole siis ime, et me neid vilju himustame ja ikka jälle poest või aiast koju toome. Lõhn teatavasti loob suurema osa maitsest.

Nimetus karotenoid viitab ingliskeelsele sõnale carrot (porgand), aga seltskonda kuulub üle 600 nimetuse taimepigmente. Üks on neil ühine: nad on viljade värvijad. Kõik, mida näeme punase, kollase, oran¾i, aga ka rohelisena, sisaldavad teatud liiki karotenoide. Kindlasti oleme mõnda nimetust, nagu lükopeen, zeaksantiin, alfa- ja beetakaroteen, luteiin, astaksantiin ning kapsantiin, varem kuulnud. Karotenoide leidub kõigis looduses esinevates fotosünteesivates organismides. Ja mitte ainult. Ka loomses toidus leidub karotenoide, mis annavad näiteks piimale ja võile kollaka värvuse, kui lehm on karjamaal nautinud värsket heina. Samuti sõltub kanamuna rebu värv kana toidus leiduvast taimepigmendist. Kaunid roosad flamingod, krevetid, vähid ja lõhe saavad oma värvi tänu ühele karotenoidile – astaksantiinile –, mida leidub vetikas nimega Haematococcus pluvialis. Kahjuks on kalakasvatajad leidnud ka odavama sünteetilise võimaluse, et kalale isuäratavamat värvi anda.

Looduslikud taimevärvid karotenoidid, mis rõõmustavad silma, äratavad isu ja aitavad meie tervist tublisti parandada.
Kust need värvid tulevad?
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Kust need värvid tulevad?
TOIT JA TERVIS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn