Hääle mõjuväljas

Tiina Lang, fotod: erakogu

Häälekoolitaja Katri-Liis Vainio (43) on välja töötanud oma meetodi – VoicePilatese –, aidates kohendada oma häält nii europarlamendi liikmetel Brüsselis kui ka abivajajatel muudes riikides, esmajoones Soomes, kus ta on poole oma elust elanud.

Hääle mõjuväljas

Siiski sõidab Katri-Liis esimesel võimalusel, kui peaks olema mõni vaba päev, mille saab kinkida iseendale, Matsallu. Oma teise koju looduskaitseala neemel, mis õnnestus ehitada ühe kaluriküla peaaegu saja-aastase maja ja selle ümber kukkunud sauna asemele. Mere muutlikkust võib ta jälgida aknast ja linnuvaatlust teha lausa oma õuel – mais oli Katri-Liisi hoovil mitukümmend tuhat hane –, kuigi linnuvaatlusest on põhiliselt huvitatud tema abikaasa. Katri-Liis ise mässab eelkõige 1,6 hektarilisele krundile jääva rannaniidu ja õueala aiaga. “Meie krunt piirneb Läänemerega ja torm viskab meile tihti randa adrut. Lisaks tuleb hooldada rannaniitu, kust saan palju pilliroogu ja multši,” jutustab Katri-Liis, selgitades, et neemel on väga tuuline ja kuiv, mistõttu on multši hädasti vaja, et maapind täiesti läbi ei kuivaks.

Kõnehääle koolitus

Kui võimalik, siis läheb Katri-Liis Matsalust ka Brüsselisse tööle. “Koolitan kõnehäält, enne seda töötasin lauluhäälega,” ütleb Soomes laulja ja lauluõpetajana tegutsenud Katri-Liis. “Laulsin põhiliselt barokk- ja modernset muusikat, töötasin pikalt Soome Raadio kooris ja barokkansamblites, aga mind huvitas kogu aeg kõnehääl.” Ta tõdes, et lauljatele korraldati väga häid ja spetsiifilisi meistrikursusi, samuti jagus õpetajaid, aga kõnehäält ei koolitatud. “Mu ema oli Tallinna ülikoolis õppejõud ja ma nägin: kõnehäälega töötavatele inimestele koolitus puudus. Ema kutsuski mind õpetajaid õpetama. Hakkasin ainet välja töötama, õppisin Soomes lisaks kõnehääle eriala.” Katri-Liis mõistis, et ilma keha muutmata ei saa oma häält muuta. Seetõttu õppis ta ka Pilatese treeneriks, pani kokku keha õpetamise harjutused ja lõi oma meetodi – VoicePilatese ehk häälepilatese. “Kuna see termin mehi ehmatab, siis ütlen, et teen häälekoolitust või õpetan inimesi paremini rääkima,” naerab ta, selgitades, et tema kõnehäälekoolitus on kas ergonoomiapõhine – abiks neile, kel suure häälekasutuse tõttu kipub see ära minema või on erinevad muud probleemid –, ja inimestele, keda huvitab hääle mõjusus. See puudutab eelkõige juhte, müügiinimesi, poliitikuid jt, kes saavad seeläbi oma sõnumit paremini ja mõjusamalt välja tuua.