Kui enamik meist peab puhkust enesestmõistetavaks, siis erivajadustega laste emad, kes on üksi jäänud ja tihtilugu toetava tugivõrgustikuta, võivad puhata enamasti unes ja väga harva ilmsi.

“Minu jaoks on puhkus juba see, kui saan teha ööpäev läbi tööd ega pea akuutselt kogu aeg kellegi teise eest vastutama,” ütleb vabakutseline tõlk Epp Ehasalu (45), kelle elust kadusid muretud vabad päevad kuusteist aastat tagasi pärast poeg Pärtli enneaegset sündi, mil ta sai lastehaigla kuvöösis olles ajuverejooksu. “Pärtli diagnoosiks on lapseea tserebraalparalüüs, ajukahjustuse tõttu tekkis jäsemete liikumistakistus. Käisime temaga väga varases eas Soomes arsti juures ja nägime kõvasti vaeva, et ta käima hakkaks. Esimesed sammud tegi Pärtel kuueaastaselt, aga liigutustega seotu on talle siiani raske. Pikemad vahemaad läbib poeg ratastoolis, koolis käib karkudega ja toas mõne sammu isegi nendeta. Poolteist aastat tagasi oli tal üks suurem operatsioon, kus lõigati puusaluu mitmest kohast katki ja pikendati reiekaela, kuid selle tulemusena liikumisvõime halvenes. Ees on järgmised lõikused, aga elu sellise inimese kõrval, kellele on vaja haavaravi ja taastuda operatsioonist, on sama vaevanõudev nagu puudega beebiga. Kõige raskem on hakkama saada valudes pubekaga. Kõik käib füüsiliselt üle jõu, mistõttu linna nõudmised, näiteks lükata talvel lund, tunduvad mulle absurdsed. Kuidas on võimalik näiteks vanadel või haigetel inimestel seda üldse teha? Selliste asjade üle otsustavad tavaliselt terved mehed ja naised. Pidevast tassimisest ja tõstmisest on mul tekkinud kätepõletikud, mida ei ole võimalik välja ravida, kui koormust üksinda kannad. Pärtel oli kolmeaastane, kui ta isa ära läks, aga õnneks oli meil tollal Eesti-sisene au pair. Isa aitab last kooli viia ja koolist tuua. Abiks seegi, aga päris õiglane ei ole, ent emad on sellistes olukordades päris nurka surutud. Vahel on poeg mõne ööpäeva koos isa ja tema perega. See aeg kulub mul tööasjadeks või koduremondiks. Vaba aega ja puhkust ei ole. Pead õppima elama selle asja sees ja leidma päevas vaba hetke. Pidevalt on vaja last ka kodus õpetada, sest taastusravil või haiglas olles ta koolist puudub, mis tähendab, et oma aega üldse pole. Pärtel käib Vanalinna Hariduskolleegiumis ja sai oma klassist ühe parema tunnistuse. Ta on väga musikaalne ja mängib toredasti klaverit, mis ei peaks tema puudega üldse eriti võimalik olema, ja kuigi pianistikarjääri ma talle ei ennusta, võib tema tulevane amet ka muusikaga seotud olla. Kui enamik meist peab puhkust enesestmõistetavaks, siis erivajadustega laste emad, kes on üksi jäänud ja tihtilugu toetava tugivõrgustikuta, võivad puhata enamasti unes ja väga harva ilmsi. web hosting services top

Puhkus kui unelm

Tiina Lang; fotod: Kalev Lilleorg, Erakogu

Kui enamik meist peab puhkust enesestmõistetavaks, siis erivajadustega laste emad, kes on üksi jäänud ja tihtilugu toetava tugivõrgustikuta, võivad puhata enamasti unes ja väga harva ilmsi.

Puhkus kui unelm

“Minu jaoks on puhkus juba see, kui saan teha ööpäev läbi tööd ega pea akuutselt kogu aeg kellegi teise eest vastutama,” ütleb vabakutseline tõlk Epp Ehasalu (45), kelle elust kadusid muretud vabad päevad kuusteist aastat tagasi pärast poeg Pärtli enneaegset sündi, mil ta sai lastehaigla kuvöösis olles ajuverejooksu.

“Pärtli diagnoosiks on lapseea tserebraalparalüüs, ajukahjustuse tõttu tekkis jäsemete liikumistakistus. Käisime temaga väga varases eas Soomes arsti juures ja nägime kõvasti vaeva, et ta käima hakkaks. Esimesed sammud tegi Pärtel kuueaastaselt, aga liigutustega seotu on talle siiani raske. Pikemad vahemaad läbib poeg ratastoolis, koolis käib karkudega ja toas mõne sammu isegi nendeta. Poolteist aastat tagasi oli tal üks suurem operatsioon, kus lõigati puusaluu mitmest kohast katki ja pikendati reiekaela, kuid selle tulemusena liikumisvõime halvenes. Ees on järgmised lõikused, aga elu sellise inimese kõrval, kellele on vaja haavaravi ja taastuda operatsioonist, on sama vaevanõudev nagu puudega beebiga. Kõige raskem on hakkama saada valudes pubekaga. Kõik käib füüsiliselt üle jõu, mistõttu linna nõudmised, näiteks lükata talvel lund, tunduvad mulle absurdsed. Kuidas on võimalik näiteks vanadel või haigetel inimestel seda üldse teha? Selliste asjade üle otsustavad tavaliselt terved mehed ja naised.

Pidevast tassimisest ja tõstmisest on mul tekkinud kätepõletikud, mida ei ole võimalik välja ravida, kui koormust üksinda kannad.

Pärtel oli kolmeaastane, kui ta isa ära läks, aga õnneks oli meil tollal Eesti-sisene au pair. Isa aitab last kooli viia ja koolist tuua. Abiks seegi, aga päris õiglane ei ole, ent emad on sellistes olukordades päris nurka surutud.

Vahel on poeg mõne ööpäeva koos isa ja tema perega. See aeg kulub mul tööasjadeks või koduremondiks. Vaba aega ja puhkust ei ole. Pead õppima elama selle asja sees ja leidma päevas vaba hetke. Pidevalt on vaja last ka kodus õpetada, sest taastusravil või haiglas olles ta koolist puudub, mis tähendab, et oma aega üldse pole. Pärtel käib Vanalinna Hariduskolleegiumis ja sai oma klassist ühe parema tunnistuse. Ta on väga musikaalne ja mängib toredasti klaverit, mis ei peaks tema puudega üldse eriti võimalik olema, ja kuigi pianistikarjääri ma talle ei ennusta, võib tema tulevane amet ka muusikaga seotud olla.

Kui enamik meist peab puhkust enesestmõistetavaks, siis erivajadustega laste emad, kes on üksi jäänud ja tihtilugu toetava tugivõrgustikuta, võivad puhata enamasti unes ja väga harva ilmsi.
Puhkus kui unelm
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Puhkus kui unelm
TULIPUNKT

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn