Meresinine sisemaakodu

Madli Zobel, fotod: Aldo Luud

Mõned asjad siin elus on olulisemad kui teised. Kuid mõned on kõige olulisemad. Näiteks muinsuskaitsenõuded. Tartus Supilinna veerel on just selline maja, kus prioriteetide kõrval on endale hubase kodu üritanud sisse sättida ka Augusti pere.

Meresinine sisemaakodu

Kui korterit vaatamas käidi, olid kõik maja neli korterit veel saadaval. Ühes oli imeline ennistatud pottahi, teises laudpõrand. Kõnealuse teise korruse hoovipoolses korteris on vinged kõrged põrandaliistud. Võib-olla polnud korter just see, mida otsiti, ent kiire oli ja muud sobivat polnud pakkumises samuti. Oleks üürikasse läinud, et otsimisaega pikendada, kuid oli suve lõpp ja üürikorterid tänu tudengitele otsas. Nii elas pere kuude kaupa vastvalminud korterit sisustades. Seal olid lisaks valgetele seintele ka plaadid vannitoaseinas ning kempsupott. Iga päev käidi väljas söömas, sest tellitud köök ei tulnud ega tulnud, mõjudes endistele maainimestele väga mustritmurdvalt.

Enne kasutusloa saamist külastas korterit muinsuskaitse delegatsioon. Tänu neile on majal topeltaknad. Topeltraamiga aknad. Välimine koosneb ruudukestest nagu vanasti. Sisemine võis ruuduvaba olla. Loomulikult on aknad puidust. Ehk siis nõuetekohaselt taastatud maja ühe korteri verandaakendele kulunud summaga saaks plastikakendega varustada mitu paneelmaja korterit. Ford Focus versus Rolls Royce. Palju vaikust. Ja miljööväärtuslik vaade tagahoovist verandale.

Miljööväärtuslik vaade on ka magamistoast vahekoridori. Seal on aken, mis nõuetekohaselt tuli majas säilitada. Juriidiliselt on kõik korrektne ja aken säilitatud. Välisseinas säilitamisest polnud ju kuskil juttu. Aga päike paistab läbi akna nii mõnusalt magamistoast koridori, mis muidu jääkski hämaraks. Üleni valgena ostetud korteris toonis pererahvas just selle sisekoridori seina loodusliku seinavärviga tumedamaks. Ja magamistoa seina ka. Juhtus see, mis juhtub 98 protsendil värvivalijatest: poes üht tooni tundunud värv osutus kodus seinas sootuks millekski muuks. Ent visa katsetamisega saadi sobivam toon kätte ning tervet korterit läbib taustaks oleva valge kõrval hall, hallikassinine, sinakashall ja meresinine. Või türkiissinine. Või rohekassinine. Või elektriroheline. Või korallroheline.

 

Paarilist fakti ette ei pane

“Maris näeb värve tunduvalt enam kui mina,” tunnistab kodu teostuspealik Ago. “Ma hakkan alles tema jutu peale nägema vahetoone.” Maris on ideepealik. Tema tuhlab internetiavarustes ja ajakirjades. Ago joonestab ning kroonilistel sisustajatel on juba välja kujunenud oma sõbrad, kes nende ebakonventsionaalseid ideid lahendada soovivad.

Üheks meistriks, kes Ago ja Marist ühtviisi kõnetab, on Taniel Kolpakov, kelle kaubamärk on Made in Hyperborea. Antiikmütoloogias nimetati Hüperboreaks õnnelike inimestega asustatud maad, mis paiknes kusagil kaugel põhjas. Tanieli ideed ja teostus põhinevad valdavalt kohalikul toormel, mille esteetika on võrsunud boreaalsest vaimust. Temalt on vannioa kraanikauss ja elutoa vitriinkapp. Viimane on iga perenaise unistus. See on jalgadeta, asub hoopis seinal. Maailma mugavaim võimalus kapi alt põrandat pühkida.