Keramiidid

Karmen Tamme, fotod: Tootjad

Keramiididega naha- ja juuksehooldustooted ning suukaudsed toidulisandid aitavad edukalt keramiidide puudujääke parandada.

Naha pindmises kihis asuvad lipiidid – keramiidid – moodustavad osa naha kaitsebarjäärist, kaitstes nahka dehüdreerumise ja väliste kahjustuste eest. UV-kiirgus, kuiv keskkond, ebasobivad nahahooldustooted ja naha loomulik vananemine vähendavad keramiidide hulka, kahandades naha kaitsevõimet ja muutes selle vastuvõtlikuks väliste mõjutajate suhtes. Nende väga suur kontsentratsioon rakkudes toimib justkui liim, mis aitab rakke koos hoida ja säilitada naha head välimust. Nii nagu naharakkudes, on keramiid ka juuksekarva loomulik osa, aidates selle soomuseid koos hoida. Keramiidi vähesus karva kutiikulis muudab juuksed elutuks ja kuivaks. Vähesuse põhjused on samad, mis naha puhulgi.

Nahahoolduses on keramiidid iseäranis tõhusad ekseemi ja psoriaasi ravis ning üleüldiselt kuiva naha ravi- ja kaitsekreemides. Need sobivad suurepäraselt kõikide nahatüüpide puhul.

Juuksehoolduses toimivad keramiidid karva silendavalt, sobides eriti hästi kahjustatud ja tuhmide juuste puhul.

 

Kuigi keramiidid ei ole ilutööstuses sugugi uus avastus, on uute fütokeramiidide kasutuselevõtt viinud selle imelise toimeaine uuesti edetabelite tippu.

Keramiidid võivad olla nii sünteetilised kui ka naturaalsed, viimased omakorda jagunevad veel loomseteks ja taimseteks (fütokeramiidid). Kuna loomse keramiidi päritolu allikaks on veiste aju, siis peetakse juba aastaid oluliselt ohutumaks kasutada taimseid ja sünteetilisi keramiide. Suukaudsete toidulisandite puhul võib fütokeramiidide suhtes esineda teatud juhtudel mõningat tundlikkust. Näiteks nisust saadud fütokeramiidid võivad tekitada nisuallergikutel ülitundlikkusreaktsiooni.

Keramiidid