“Ugandas on äärmused seinast seina,” tõdeb Siisi Saetalu, kes peab pealinnas Kampalas pesupoode, tegeledes ettevõtlusega väikese poja Leo ja pere kõrvalt. Ta kirjeldab keskklassi esindajana sealse ühiskonna suhtumist lastesse ja haridusse.

Igatsedes rohelist murulappi, kus poeg saaks oma esimesed sammud astuda ja ebakindlusest pehmelt maha potsatada, kolis Siisi koos oma ugandalasest elukaaslasega hiljaaegu äärelinna väiksemasse kortermajja, mille väravas seisab püssiga valvur. Relvad on siinses ühiskonnas harjumuslikuks turvaelemendiks, mis erilist tähelepanu ei ärata. Sattunud esmakordselt Ugandasse MTÜ Mondo vahendusel viis aastat tagasi vabatahtlikuna tööle, ongi sellest Ida-Aafrika riigist saanud diplomeeritud sotsiaal- ja kultuuriantropoloogi koduriik, kus talle elada meeldib. Seda enam, et võimalusi midagi ise korda saata on üksjagu. Koos Eesti partneriga asutati kaks ja pool aastat tagasi Kampalasse, kus elab hinnanguliselt kolm miljonit inimest, esimene korralik pesupood, millele järgnes teine ja nüüd otsitakse sobilikku kohta kolmandale. “Lauma pesubränd siinsetele naistele väga-väga meeldib ja on luksuskaup,” selgitab Siisi, kelle pilk püsib endiselt ka ühiskondlikel, nüüd eriti laste ja emadusega seotud teemadel. Kui palju on ugandalastel enamasti peres lapsi? “Statistiline keskmine on kuus last naise kohta, mis sisaldab ka naisi, kel lapsi ei ole. Linnaperekondades peetakse tõusvaks trendiks sünnitada kaks last, aga tegelikult on neid ikkagi neli kuni kuus. Lapsed on Ugandas rikkus, ükskõik, millisel ühiskondlikul tasemel vanemad on, kuigi rohkem haritud tunnevad, et kui nad ei ole majanduslikult võimelised oma kuut last korralikult koolitama, siis nad nii palju ei sünnita. Kui see peaks aga majanduslikult võimalik olema, siis nad sedavõrd palju lapsi ka kohe tahaksid. Kampala piirkonna mehed laste kasvatamises eriti ei osale, nende töö on raha teenida. Minu mees on pärit Põhja-Ugandast ja mässab lapsega kogu aeg. Hoiak muutub tänu sellele, et naised käivad rohkem tööl.”   On naistele ette nähtud emapuhkust või lastetoetusi? “Riiklikult on kehtestatud, et ettevõtja peab last ootavale naisele andma kolm kuud lapsepuhkust. Selle eest raha peab maksma tööandja, ent seda tehakse vaid riigiasutustes ja suurtes korporatiivettevõtetes. Kuna valdavalt on ugandalastel oma väike äri või ta ongi ainuke töötaja firmas, siis seal on võimalik ka läbi rääkida, et oled sünnitama minnes tööst eemal, aga lapsepuhkust ei maksta. Valdav on hoiak, et tööandjal on õigus sind rasedaks jäädes lahti lasta. “Ugandas on äärmused seinast seina,” tõdeb Siisi Saetalu, kes peab pealinnas Kampalas pesupoode, tegeledes ettevõtlusega väikese poja Leo ja pere kõrvalt. Ta kirjeldab keskklassi esindajana sealse ühiskonna suhtumist lastesse ja haridusse. web hosting services top

Lapsed kui rikkus

Tiina Lang; fotod: Pildipank 123, erakogu

“Ugandas on äärmused seinast seina,” tõdeb Siisi Saetalu, kes peab pealinnas Kampalas pesupoode, tegeledes ettevõtlusega väikese poja Leo ja pere kõrvalt. Ta kirjeldab keskklassi esindajana sealse ühiskonna suhtumist lastesse ja haridusse.

Lapsed kui rikkus

Igatsedes rohelist murulappi, kus poeg saaks oma esimesed sammud astuda ja ebakindlusest pehmelt maha potsatada, kolis Siisi koos oma ugandalasest elukaaslasega hiljaaegu äärelinna väiksemasse kortermajja, mille väravas seisab püssiga valvur. Relvad on siinses ühiskonnas harjumuslikuks turvaelemendiks, mis erilist tähelepanu ei ärata. Sattunud esmakordselt Ugandasse MTÜ Mondo vahendusel viis aastat tagasi vabatahtlikuna tööle, ongi sellest Ida-Aafrika riigist saanud diplomeeritud sotsiaal- ja kultuuriantropoloogi koduriik, kus talle elada meeldib. Seda enam, et võimalusi midagi ise korda saata on üksjagu. Koos Eesti partneriga asutati kaks ja pool aastat tagasi Kampalasse, kus elab hinnanguliselt kolm miljonit inimest, esimene korralik pesupood, millele järgnes teine ja nüüd otsitakse sobilikku kohta kolmandale. “Lauma pesubränd siinsetele naistele väga-väga meeldib ja on luksuskaup,” selgitab Siisi, kelle pilk püsib endiselt ka ühiskondlikel, nüüd eriti laste ja emadusega seotud teemadel.

Kui palju on ugandalastel enamasti peres lapsi?

“Statistiline keskmine on kuus last naise kohta, mis sisaldab ka naisi, kel lapsi ei ole. Linnaperekondades peetakse tõusvaks trendiks sünnitada kaks last, aga tegelikult on neid ikkagi neli kuni kuus. Lapsed on Ugandas rikkus, ükskõik, millisel ühiskondlikul tasemel vanemad on, kuigi rohkem haritud tunnevad, et kui nad ei ole majanduslikult võimelised oma kuut last korralikult koolitama, siis nad nii palju ei sünnita. Kui see peaks aga majanduslikult võimalik olema, siis nad sedavõrd palju lapsi ka kohe tahaksid.

Kampala piirkonna mehed laste kasvatamises eriti ei osale, nende töö on raha teenida. Minu mees on pärit Põhja-Ugandast ja mässab lapsega kogu aeg. Hoiak muutub tänu sellele, et naised käivad rohkem tööl.”

 

On naistele ette nähtud emapuhkust või lastetoetusi?

“Riiklikult on kehtestatud, et ettevõtja peab last ootavale naisele andma kolm kuud lapsepuhkust. Selle eest raha peab maksma tööandja, ent seda tehakse vaid riigiasutustes ja suurtes korporatiivettevõtetes. Kuna valdavalt on ugandalastel oma väike äri või ta ongi ainuke töötaja firmas, siis seal on võimalik ka läbi rääkida, et oled sünnitama minnes tööst eemal, aga lapsepuhkust ei maksta. Valdav on hoiak, et tööandjal on õigus sind rasedaks jäädes lahti lasta.

Lapsed kui rikkus
“Ugandas on äärmused seinast seina,” tõdeb Siisi Saetalu, kes peab pealinnas Kampalas pesupoode, tegeledes ettevõtlusega väikese poja Leo ja pere kõrvalt. Ta kirjeldab keskklassi esindajana sealse ühiskonna suhtumist lastesse ja haridusse.
Lapsed kui rikkus
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Lapsed kui rikkus
MAAILM

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn