Edinburgh, ©otimaa pealinn, on Londoni järel teine kõige külastatum linn Suurbritannias, mil on üle tuhandeaastane rikkalik kultuurilugu.

Edinburghi vanalinna keskaegsete tänavate võrgustik vonkleb “lossist välja”. Uus linn aga algab lossi põhjaosast ja aedadest, mis varem kulgesid vallikraavina vanalinna ümber. Nii uus kui ka vana linnaosa kuulub UNESCO maailmapärandisse. Vanalinna eripärase väljanägemise kujundas elanike vajadus elada kobaras koos, kaitseks vallikraavi raamid. Pärast Floddeni lahingus lüüasaamist ehitasid Edinburghi elanikud seinad ümber linna, et hoida eemal inglasi. Kuna aga rahvaarv kasvas jõudsalt, lõppes varsti otsa vaba ehitusmaa ja inimesed otsustasid hakata rajama 1765. aastal uut linna väljapoole, kasutades n-ö võrgukujundust, mis oli omal ajal linnaplaneerimise meistriteos. Kõrgemate klasside elanikud hülgasid seejärel keskaegse vanalinna ja läksid elama uuslinna läikivatele laiadele boulevard’idele, mis muutis igaveseks linnade sotsiaalse iseloomu ja väljanägemise. Isegi tänapäeval on uuslinn “uhkem ja terviklikum”. Kahetasandiline kummituslinn Edinburghi vanalinna tänavad on kitsad ja pimedad, majade seinad peidavad endas kiivalt tumedaid saladusi. Samas lisavad salapärased pimedad alleed Edinburghile omamoodi võlu. Turistid, kes eelistavad ringi liikuda jalgsi, saavad avastada linna maa-alust südant: tunneleid, koopaid, treppe ja vanu kummitavaid sulgureid, mis annavad vanalinnale kohati kõheda iseloomu. Edinburghi võlvides, mis on nikerdatud Lõuna-Bridge'i kaartesse, on rida õudseid kambreid, mis ehitati 1788. aastal, et ühendada vanalinn mäe otsas asuva ülikooliga. Neis peeti kõrtse ja ettevõtteid, kuid hiljem, kui võlvid muutusid silla lekkimise tõttu liiga niiskeks, asusid neisse klaustrofoobilistesse, pimedatesse ja ohtlikesse võlvidesse elama linna vaeseimad elanikud. Hiljem tõstsid ametivõimud ebaseaduslikud üürnikud välja ja võlvid täideti kruusaga, et inimesed sinna tagasi ei ilmuks. Võlvid jäid ligipääsmatuks kuni 1985. aastani, mil kambrid ja käigud taastati algsel, oma jubedal moel. Edinburgh, ©otimaa pealinn, on Londoni järel teine kõige külastatum linn Suurbritannias, mil on üle tuhandeaastane rikkalik kultuurilugu. web hosting services top

Edinburgh – kummitusteotsijatele

Liisi Kadanik, fotod: Pildipank 123

Edinburgh, ©otimaa pealinn, on Londoni järel teine kõige külastatum linn Suurbritannias, mil on üle tuhandeaastane rikkalik kultuurilugu.

Edinburghi vanalinna keskaegsete tänavate võrgustik vonkleb “lossist välja”. Uus linn aga algab lossi põhjaosast ja aedadest, mis varem kulgesid vallikraavina vanalinna ümber. Nii uus kui ka vana linnaosa kuulub UNESCO maailmapärandisse.

Vanalinna eripärase väljanägemise kujundas elanike vajadus elada kobaras koos, kaitseks vallikraavi raamid. Pärast Floddeni lahingus lüüasaamist ehitasid Edinburghi elanikud seinad ümber linna, et hoida eemal inglasi. Kuna aga rahvaarv kasvas jõudsalt, lõppes varsti otsa vaba ehitusmaa ja inimesed otsustasid hakata rajama 1765. aastal uut linna väljapoole, kasutades n-ö võrgukujundust, mis oli omal ajal linnaplaneerimise meistriteos. Kõrgemate klasside elanikud hülgasid seejärel keskaegse vanalinna ja läksid elama uuslinna läikivatele laiadele boulevard’idele, mis muutis igaveseks linnade sotsiaalse iseloomu ja väljanägemise. Isegi tänapäeval on uuslinn “uhkem ja terviklikum”.

Kahetasandiline kummituslinn

Edinburghi vanalinna tänavad on kitsad ja pimedad, majade seinad peidavad endas kiivalt tumedaid saladusi. Samas lisavad salapärased pimedad alleed Edinburghile omamoodi võlu. Turistid, kes eelistavad ringi liikuda jalgsi, saavad avastada linna maa-alust südant: tunneleid, koopaid, treppe ja vanu kummitavaid sulgureid, mis annavad vanalinnale kohati kõheda iseloomu. Edinburghi võlvides, mis on nikerdatud Lõuna-Bridge'i kaartesse, on rida õudseid kambreid, mis ehitati 1788. aastal, et ühendada vanalinn mäe otsas asuva ülikooliga. Neis peeti kõrtse ja ettevõtteid, kuid hiljem, kui võlvid muutusid silla lekkimise tõttu liiga niiskeks, asusid neisse klaustrofoobilistesse, pimedatesse ja ohtlikesse võlvidesse elama linna vaeseimad elanikud. Hiljem tõstsid ametivõimud ebaseaduslikud üürnikud välja ja võlvid täideti kruusaga, et inimesed sinna tagasi ei ilmuks. Võlvid jäid ligipääsmatuks kuni 1985. aastani, mil kambrid ja käigud taastati algsel, oma jubedal moel.

Edinburgh – kummitusteotsijatele
Edinburgh, ©otimaa pealinn, on Londoni järel teine kõige külastatum linn Suurbritannias, mil on üle tuhandeaastane rikkalik kultuurilugu.
Edinburgh – kummitusteotsijatele
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Edinburgh – kummitusteotsijatele
PUHKUS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn