Ensüümipuudulikkusega võivad kaasneda tõsised tervisehäired, ent mis on ensüümid ja nende ülesanne meie kehas?

Kas oled mõelnud, kuidas toit meie kehas lõhustatakse? Kuidas lihatükk või kurgiviil alates mälumisest meie kehas lõpuks imepisikesteks tükkideks tehakse? Räägitakse ju küll, et toit koosneb makro- ja mikrotoitainetest, aga kuidas keha ikkagi oskab toiduaine süsivesikuteks, valkudeks ja rasvadeks lagundada ning näiteks kaltsiumi või C-vitamiini sellest eraldada? Siin tulevadki mängu ensüümid – valgud, mis leiduvad kõikides elusrakkudes ning nemad aitavadki aineid kas lõhustada või hoopis kokku panna. Nad osalevad organismi kõikides keemilistes reaktsioonides ja protsessides, olles nende algatajad ja kiirendajad. On kolme liiki ensüüme: seede-, toidu- ja metaboolsed ehk ainevahetuse ensüümid. Viimased tegelevad näiteks keha energiatootmise ja organismi puhastamise ehk detoksiga. Nad ei ole otseses kokkupuutes toiduga. Toiduensüümid esinevad kõikides toitudes, mida pole tugevalt kemikaalidega töödeldud ega kuumtöödeldud üle 42–48 kraadi – erinevad ensüümid hävinevad erinevatel kuumuskraadidel. Igas toiduaines esinevad ensüümid on loodud vaid selle aine lõhustamiseks. See tähendab, et värsket pirni ja vahukoort koos süües ei aita pirnis esinevad ensüümid vahukoort kehas lõhustada, vaid seda teevad seedeensüümid. Toidu seedimine saab alguse juba süljest, kui inimene esimest suutäit mäluma hakkab. Süljes esinevad ensüümid aitavad süsivesikuid lagundada. Seejärel, kui toit liigub mööda söögitoru edasi, aitavad seda edasi lõhustada ensüümid, mida toodavad magu, kõhunääre (pankreas) ja peensool. Arvatakse, et iga inimese kehas leidub kindel hulk n-ö ensüümialgeid, millest elu jooksul on võimalik ensüüme toota, kuid see teooria vajab veel kinnitamist. Ensüümipuudulikkusega võivad kaasneda tõsised tervisehäired, ent mis on ensüümid ja nende ülesanne meie kehas? web hosting services top

Elutähtsad ensüümid

Sille Martma, brenafitness.eu; foto: Pildipank123

Ensüümipuudulikkusega võivad kaasneda tõsised tervisehäired, ent mis on ensüümid ja nende ülesanne meie kehas?

Kas oled mõelnud, kuidas toit meie kehas lõhustatakse? Kuidas lihatükk või kurgiviil alates mälumisest meie kehas lõpuks imepisikesteks tükkideks tehakse? Räägitakse ju küll, et toit koosneb makro- ja mikrotoitainetest, aga kuidas keha ikkagi oskab toiduaine süsivesikuteks, valkudeks ja rasvadeks lagundada ning näiteks kaltsiumi või C-vitamiini sellest eraldada? Siin tulevadki mängu ensüümid – valgud, mis leiduvad kõikides elusrakkudes ning nemad aitavadki aineid kas lõhustada või hoopis kokku panna. Nad osalevad organismi kõikides keemilistes reaktsioonides ja protsessides, olles nende algatajad ja kiirendajad.

On kolme liiki ensüüme: seede-, toidu- ja metaboolsed ehk ainevahetuse ensüümid. Viimased tegelevad näiteks keha energiatootmise ja organismi puhastamise ehk detoksiga. Nad ei ole otseses kokkupuutes toiduga. Toiduensüümid esinevad kõikides toitudes, mida pole tugevalt kemikaalidega töödeldud ega kuumtöödeldud üle 42–48 kraadi – erinevad ensüümid hävinevad erinevatel kuumuskraadidel. Igas toiduaines esinevad ensüümid on loodud vaid selle aine lõhustamiseks. See tähendab, et värsket pirni ja vahukoort koos süües ei aita pirnis esinevad ensüümid vahukoort kehas lõhustada, vaid seda teevad seedeensüümid.

Toidu seedimine saab alguse juba süljest, kui inimene esimest suutäit mäluma hakkab. Süljes esinevad ensüümid aitavad süsivesikuid lagundada. Seejärel, kui toit liigub mööda söögitoru edasi, aitavad seda edasi lõhustada ensüümid, mida toodavad magu, kõhunääre (pankreas) ja peensool. Arvatakse, et iga inimese kehas leidub kindel hulk n-ö ensüümialgeid, millest elu jooksul on võimalik ensüüme toota, kuid see teooria vajab veel kinnitamist.

Elutähtsad ensüümid
Ensüümipuudulikkusega võivad kaasneda tõsised tervisehäired, ent mis on ensüümid ja nende ülesanne meie kehas?
Elutähtsad ensüümid
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Elutähtsad ensüümid
TOIT JA TERVIS

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn