Kui lapsele ei jagu paaril esimesel eluaastal vajalikku tähelepanu isegi perekonna olemasolul, võib ta tunda end vanemliku hooleta ja turvatundeta. See mõjutab tema edasist võimekust ja ühiskonnas hakkamasaamist.

Tihtilugu imestatakse: miks üks laps, kes tundub olevat igati korralikust perest, käitub täiesti võimatult. Ja seda juba väikelapsena. Mida suuremaks ta kasvab, seda enam süvenevad probleemid, ent mispärast? Sellesse pole kombeks kuigivõrd süüvida. Kiindumusteooria isaks peetud John Bowlby, kes pani oma teaduslike uuringutega teooriale aluse enam kui 60 aastat tagasi, arutledes 1966. aastal nõnda: “Laps ei ole sünnihetkel võimeline ühte inimest teisest eristama ja arvatavasti vaevalt eristab inimest elututest asjadest. Ometi, oma esimeseks eluaastaks on temast saanud lausa inimeste asjatundja. Ta mitte ainult ei erista kiiresti võõraid tuttavatest, vaid tal on ka tuttavate hulgas oma lemmikud. Neid tervitatakse rõõmsalt, nende eemaldumisel laps läheb neile järele ja otsib neid, kui nad puuduvad. Nende kaotamine tekitab lapses ärevust ja stressi, leidmine kergendust ja turvatunnet. Seda silmas pidades tundub, et kogu lapse edasine emotsionaalne elu ehitub sellele alusele – ilma selleta on kogu tema tulevase elu õnn ja tervis ohus.” Kiindumusel on väga mitmeid tähendusi. Ka on kiindumusteooriat sõnastanud erinevad teadlased erinevalt, kuigi kõigil on teatud ühiseid jooni. Kõige varajasemad kiindumust uurinud teadlased John Bowlby ja Mary Ainsworth peavad kiindumuseks sügavat kontakti, mille loob üks isik teisega. See on kontakt, mis seob neid ühte ruumis ja kestab läbi aja. Sellesse kuulub ka imiku ja hooldaja vaheline suhe, mis eeldab kaitset ja turvalisust. Kiindumust mõistetakse kui intensiivset ja ajas püsivat hella emotsionaalset suhet, mille imik loob oma emafiguuriga. Suhet, mille bioloogilises alges peitub ülesanne kaitsta ohu eest. Lapsel on kaasasündinud vajadus kiinduda ühte kindlasse subjekti. Tal peab olema üks ja primaarne kiindumussuhe, mis on teistest tähtsam – tavaliselt on selleks ema. See suhe erineb lapse jaoks kvalitatiivselt kõikidest teistest suhetest. Kui suhet varases eas – sünnist kuni kolmanda eluaastani – ei teki või see katkeb, siis viib see lapse järgnevas elus väga tõsiste negatiivsete tagajärgedeni.   Kui lapsele ei jagu paaril esimesel eluaastal vajalikku tähelepanu isegi perekonna olemasolul, võib ta tunda end vanemliku hooleta ja turvatundeta. See mõjutab tema edasist võimekust ja ühiskonnas hakkamasaamist. web hosting services top

Kiindumus – määravam, kui arvame

Jane Snaith; fotod: Erakogu, Pildipank 123

Kui lapsele ei jagu paaril esimesel eluaastal vajalikku tähelepanu isegi perekonna olemasolul, võib ta tunda end vanemliku hooleta ja turvatundeta. See mõjutab tema edasist võimekust ja ühiskonnas hakkamasaamist.

Tihtilugu imestatakse: miks üks laps, kes tundub olevat igati korralikust perest, käitub täiesti võimatult. Ja seda juba väikelapsena. Mida suuremaks ta kasvab, seda enam süvenevad probleemid, ent mispärast? Sellesse pole kombeks kuigivõrd süüvida.

Kiindumusteooria isaks peetud John Bowlby, kes pani oma teaduslike uuringutega teooriale aluse enam kui 60 aastat tagasi, arutledes 1966. aastal nõnda: “Laps ei ole sünnihetkel võimeline ühte inimest teisest eristama ja arvatavasti vaevalt eristab inimest elututest asjadest. Ometi, oma esimeseks eluaastaks on temast saanud lausa inimeste asjatundja. Ta mitte ainult ei erista kiiresti võõraid tuttavatest, vaid tal on ka tuttavate hulgas oma lemmikud. Neid tervitatakse rõõmsalt, nende eemaldumisel laps läheb neile järele ja otsib neid, kui nad puuduvad. Nende kaotamine tekitab lapses ärevust ja stressi, leidmine kergendust ja turvatunnet. Seda silmas pidades tundub, et kogu lapse edasine emotsionaalne elu ehitub sellele alusele – ilma selleta on kogu tema tulevase elu õnn ja tervis ohus.”

Kiindumusel on väga mitmeid tähendusi. Ka on kiindumusteooriat sõnastanud erinevad teadlased erinevalt, kuigi kõigil on teatud ühiseid jooni. Kõige varajasemad kiindumust uurinud teadlased John Bowlby ja Mary Ainsworth peavad kiindumuseks sügavat kontakti, mille loob üks isik teisega. See on kontakt, mis seob neid ühte ruumis ja kestab läbi aja. Sellesse kuulub ka imiku ja hooldaja vaheline suhe, mis eeldab kaitset ja turvalisust.

Kiindumust mõistetakse kui intensiivset ja ajas püsivat hella emotsionaalset suhet, mille imik loob oma emafiguuriga. Suhet, mille bioloogilises alges peitub ülesanne kaitsta ohu eest. Lapsel on kaasasündinud vajadus kiinduda ühte kindlasse subjekti. Tal peab olema üks ja primaarne kiindumussuhe, mis on teistest tähtsam – tavaliselt on selleks ema. See suhe erineb lapse jaoks kvalitatiivselt kõikidest teistest suhetest. Kui suhet varases eas – sünnist kuni kolmanda eluaastani – ei teki või see katkeb, siis viib see lapse järgnevas elus väga tõsiste negatiivsete tagajärgedeni.

 

Kiindumus – määravam, kui arvame
Kui lapsele ei jagu paaril esimesel eluaastal vajalikku tähelepanu isegi perekonna olemasolul, võib ta tunda end vanemliku hooleta ja turvatundeta. See mõjutab tema edasist võimekust ja ühiskonnas hakkamasaamist.
Kiindumus – määravam, kui arvame
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Kiindumus – määravam, kui arvame
HINGENÕU

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn