Elu paljulapselises peres kulgeb kindlas mustris, mis tuleb igaks päevaks justkui paberile joonistada, et kõik kulgeks nii nagu vaja. See eeldab vanematelt osavust ja oskust toime tulla ka ootamatutes olukordades.

Paljulapseliste lood, mida avalikkuses peegeldatakse, kipuvad sageli olema kurvad: kodud on kitsukesed ja remontimata, toidulaud kasin ja ühekülgne. Perekondlikult endale midagi õigupoolest lubada ei saagi, sest iga sent on arvel ja tihti tuulutab rahakotis tühjus, sest vajadused on suuremad, kui neid on võimalik katta. Ja ega vanemadki ole ühtviisi osavad majandajad või sotsiaalsete oskustega, mis võimaldaks kõige vajalikuga hakkama saada. Ühel hetkel võib lasterohkus käia üle nende jõu. Millal lõpeb jaks ja alistutakse? Kas seda saabki endale lubada, kui on ilma toodud mitmeid lapsi, kes kõik vajavad ühtviisi armastust, hoolt ja tähelepanu? Laste arv peres on siiski vanemate valik ja otsus. Ent kui me soovime, et meil ühiskonnas oleks rohkem lapsi, siis tuleks riigil enam panustada ja aidata neid vanemaid, kes julgevad ja tahavad vastutust võtta enam kui kahe eest, et senisest paremini toime tulla. Kui lapse võimalused on väga piiratud, siis täiskasvanuna ei pruugigi ta osata elus enamat tahta sellest, millega ta on harjunud. Tema soovid ja ambitsioonid võivad olla üsna tagasihoidlikud. Ta ei tarvitse olla oma tegelikest võimetest ja oskustest teadlik, sest pole saanud neid avastada ega arendada. Kõikide perede vanemad ei pruugi olla tavapärasemast toimekamad ja võimekamad, mida lasterohkus iseenesest nõuab, kuigi neid on. Nad lihtsalt satuvad vähem fookusesse. Triin Lumi (41), MTÜ SEB Heategevusfondi tegevjuht, peres viis last: Nora Marii (10), Klara Sofie (8), Frida Karamia (6), Fred Joonas (4) ja Hans Jasper (2). “Olen pärit kolmelapselisest perest, see on minu norm. Mees on ühelapselisest perest, lisaks on tal kaks poolõde. Tema arvas, et meie peres võiks olla kaks last, aga nüüd on meil kodus viis, tegelikult kuus, sest esimene poeg sündis inglilapsena. Meie lapsed teavad, et peres on kolm poissi ja kolm tüdrukut. Esimene vend on lihtsalt teistmoodi vend, hoiab meil silma peal ja on meiega südames. Olles kogenud suurt kaotust – sünnitusmajast tulime koju tühja turvahälliga ja läksime poja matuseid korraldama –, siis pole täna küsimust, kas jooksvad raskused seda üldse on. Lasterohkus on meie teadlik valik. Töötan mittetulundusühingus laste heaks, kel oma bioloogilise pere tugi ja võrgustik puudub ning näen, kui palju on selles valdkonnas kurbust ja kaotusi. Need kogemused määravad, mis väärtuste järgi me kodus oma valikuid teeme ja mis elus on oluline. Minu õnn on olnud, et elame Kloogal minu isa püstitatud majas, millest oleme kodu ehitanud ja seda vastavalt pere juurdekasvule laiendanud. Lasnamäel kahetoalises korteris elades poleks me nii lasterikkad saanud olla, lisaks on vanavanemad meie pere tugisüsteemi oluline osa.” Elu paljulapselises peres kulgeb kindlas mustris, mis tuleb igaks päevaks justkui paberile joonistada, et kõik kulgeks nii nagu vaja. See eeldab vanematelt osavust ja oskust toime tulla ka ootamatutes olukordades. web hosting services top

Teadlik valik

Tiina Lang, fotod: Erakogu

Elu paljulapselises peres kulgeb kindlas mustris, mis tuleb igaks päevaks justkui paberile joonistada, et kõik kulgeks nii nagu vaja. See eeldab vanematelt osavust ja oskust toime tulla ka ootamatutes olukordades.

Paljulapseliste lood, mida avalikkuses peegeldatakse, kipuvad sageli olema kurvad: kodud on kitsukesed ja remontimata, toidulaud kasin ja ühekülgne. Perekondlikult endale midagi õigupoolest lubada ei saagi, sest iga sent on arvel ja tihti tuulutab rahakotis tühjus, sest vajadused on suuremad, kui neid on võimalik katta. Ja ega vanemadki ole ühtviisi osavad majandajad või sotsiaalsete oskustega, mis võimaldaks kõige vajalikuga hakkama saada. Ühel hetkel võib lasterohkus käia üle nende jõu. Millal lõpeb jaks ja alistutakse? Kas seda saabki endale lubada, kui on ilma toodud mitmeid lapsi, kes kõik vajavad ühtviisi armastust, hoolt ja tähelepanu? Laste arv peres on siiski vanemate valik ja otsus. Ent kui me soovime, et meil ühiskonnas oleks rohkem lapsi, siis tuleks riigil enam panustada ja aidata neid vanemaid, kes julgevad ja tahavad vastutust võtta enam kui kahe eest, et senisest paremini toime tulla. Kui lapse võimalused on väga piiratud, siis täiskasvanuna ei pruugigi ta osata elus enamat tahta sellest, millega ta on harjunud. Tema soovid ja ambitsioonid võivad olla üsna tagasihoidlikud. Ta ei tarvitse olla oma tegelikest võimetest ja oskustest teadlik, sest pole saanud neid avastada ega arendada. Kõikide perede vanemad ei pruugi olla tavapärasemast toimekamad ja võimekamad, mida lasterohkus iseenesest nõuab, kuigi neid on. Nad lihtsalt satuvad vähem fookusesse.

Triin Lumi (41), MTÜ SEB Heategevusfondi tegevjuht, peres viis last: Nora Marii (10), Klara Sofie (8), Frida Karamia (6), Fred Joonas (4) ja Hans Jasper (2).

“Olen pärit kolmelapselisest perest, see on minu norm. Mees on ühelapselisest perest, lisaks on tal kaks poolõde. Tema arvas, et meie peres võiks olla kaks last, aga nüüd on meil kodus viis, tegelikult kuus, sest esimene poeg sündis inglilapsena. Meie lapsed teavad, et peres on kolm poissi ja kolm tüdrukut. Esimene vend on lihtsalt teistmoodi vend, hoiab meil silma peal ja on meiega südames.

Olles kogenud suurt kaotust – sünnitusmajast tulime koju tühja turvahälliga ja läksime poja matuseid korraldama –, siis pole täna küsimust, kas jooksvad raskused seda üldse on. Lasterohkus on meie teadlik valik. Töötan mittetulundusühingus laste heaks, kel oma bioloogilise pere tugi ja võrgustik puudub ning näen, kui palju on selles valdkonnas kurbust ja kaotusi. Need kogemused määravad, mis väärtuste järgi me kodus oma valikuid teeme ja mis elus on oluline. Minu õnn on olnud, et elame Kloogal minu isa püstitatud majas, millest oleme kodu ehitanud ja seda vastavalt pere juurdekasvule laiendanud. Lasnamäel kahetoalises korteris elades poleks me nii lasterikkad saanud olla, lisaks on vanavanemad meie pere tugisüsteemi oluline osa.”

Teadlik valik
Elu paljulapselises peres kulgeb kindlas mustris, mis tuleb igaks päevaks justkui paberile joonistada, et kõik kulgeks nii nagu vaja. See eeldab vanematelt osavust ja oskust toime tulla ka ootamatutes olukordades.
Teadlik valik
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Teadlik valik
TULIPUNKT

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn