Matusetseremooniat Indoneesias Tana Torajas peetakse tähtsaimaks sündmuseks inimese elus, mis peab olema suurejooneline. Selleks elataksegi, et jõuda aegamisi hingedemaale.

Iidsed matusetraditsioonid Indoneesias Sulawesi saarel Tana Toraja regioonis köidavad turiste samavõrd nagu Bali liivarannad. Väikese turistide grupiga on seal matusetseremoonial osalenud ka Tanel Raud, hobigiid reisibüroos &Moments. Ta selgitab, et toraja tähendab tõlkes inimesi, kes elavad kõrgel, ja tana maad. Ehk siis Tana Toraja on maa, kus inimesed elavad kõrgel. „Tana Toraja piirkond on olnud aastasadu väga ühtehoidev, mis avanes maailmale alles 1909. aastal, kui Hollandi Ida-India Kompanii selle piirkonna avastas ja kaardistama hakkas,“ räägib Tanel. „Turism sai seal hoo sisse alles 1970-1980ndatel aastatel, mil nad selle kui tuluallika avastasid. Varem olid külad nö kinnised. Kohalikel külainimestel oli uskumus, et surnu hing peab tingimata oma külla naasma, mistõttu nad ei julgenudki reisida, sest äkki hing poleks saanud külla tagasi ja olekski jäänud ringi ekslema." Hollandi Ida-India Kompaniiga saabusid saarele ka misjonärid, kelle misjonitöö tulemusel said paljudest elanikest kristlased, ent nende kõrval elavad ka moslemid ning esivanemate uskumuste, tõekspidamiste ja traditsioonide ― Aluk Todolo ― järgijad. Nende matusetraditsioone peetaksegi maailmas ainulaadseiks, mis tõenäoliselt ulatuvad eelajaloolisesse aega.   Pereelu koos lahkunuga Usuti, et tana torajade esivanemad tulid taevast maa peale mööda treppe, mida torajad kasutasid suhtlemiseks nende looja Puang Matuaga. Kosmos ja kõiksus olid jagunenud ülemiseks maailmaks (taevas), mehe maailmaks (maa) ja allilmaks. Alguses olid taevas ja maa abielus, seejärel valitses pimedus, järgnes eraldatus ja lõpuks saabus valgus. Tana torajalased usuvad, et surm pole äkiline, järsk sündmus, vaid järk-järguline kulgemine Puja ehk hingedemaa ja hauataguse elu poole. Sestap vältavad ka matusetraditsioonid ehk Rambu Soloq päevi või nädalaid, ent matuseid ei korraldata kohe pärast lahkunu surma, kuna perel ei pruugi olla selleks vajalikku raha. Matusetseremooniat Indoneesias Tana Torajas peetakse tähtsaimaks sündmuseks inimese elus, mis peab olema suurejooneline. Selleks elataksegi, et jõuda aegamisi hingedemaale. web hosting services top

Teekond hingede maale

Tiina Lang; Fotod: Erakogu, Pildipank 123

Matusetseremooniat Indoneesias Tana Torajas peetakse tähtsaimaks sündmuseks inimese elus, mis peab olema suurejooneline. Selleks elataksegi, et jõuda aegamisi hingedemaale.

Iidsed matusetraditsioonid Indoneesias Sulawesi saarel Tana Toraja regioonis köidavad turiste samavõrd nagu Bali liivarannad. Väikese turistide grupiga on seal matusetseremoonial osalenud ka Tanel Raud, hobigiid reisibüroos &Moments. Ta selgitab, et toraja tähendab tõlkes inimesi, kes elavad kõrgel, ja tana maad. Ehk siis Tana Toraja on maa, kus inimesed elavad kõrgel.

„Tana Toraja piirkond on olnud aastasadu väga ühtehoidev, mis avanes maailmale alles 1909. aastal, kui Hollandi Ida-India Kompanii selle piirkonna avastas ja kaardistama hakkas,“ räägib Tanel. „Turism sai seal hoo sisse alles 1970-1980ndatel aastatel, mil nad selle kui tuluallika avastasid. Varem olid külad nö kinnised. Kohalikel külainimestel oli uskumus, et surnu hing peab tingimata oma külla naasma, mistõttu nad ei julgenudki reisida, sest äkki hing poleks saanud külla tagasi ja olekski jäänud ringi ekslema."

Hollandi Ida-India Kompaniiga saabusid saarele ka misjonärid, kelle misjonitöö tulemusel said paljudest elanikest kristlased, ent nende kõrval elavad ka moslemid ning esivanemate uskumuste, tõekspidamiste ja traditsioonide ― Aluk Todolo ― järgijad. Nende matusetraditsioone peetaksegi maailmas ainulaadseiks, mis tõenäoliselt ulatuvad eelajaloolisesse aega.

 

Pereelu koos lahkunuga

Usuti, et tana torajade esivanemad tulid taevast maa peale mööda treppe, mida torajad kasutasid suhtlemiseks nende looja Puang Matuaga. Kosmos ja kõiksus olid jagunenud ülemiseks maailmaks (taevas), mehe maailmaks (maa) ja allilmaks. Alguses olid taevas ja maa abielus, seejärel valitses pimedus, järgnes eraldatus ja lõpuks saabus valgus. Tana torajalased usuvad, et surm pole äkiline, järsk sündmus, vaid järk-järguline kulgemine Puja ehk hingedemaa ja hauataguse elu poole. Sestap vältavad ka matusetraditsioonid ehk Rambu Soloq päevi või nädalaid, ent matuseid ei korraldata kohe pärast lahkunu surma, kuna perel ei pruugi olla selleks vajalikku raha.

Teekond hingede maale
Matusetseremooniat Indoneesias Tana Torajas peetakse tähtsaimaks sündmuseks inimese elus, mis peab olema suurejooneline. Selleks elataksegi, et jõuda aegamisi hingedemaale.
Teekond hingede maale
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Teekond hingede maale
MAAILM

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn