Vana viljapuu- või marjapõõsastega aed võib tekitada nõutust: kuidas seda noorendada ja viljakandvaks muuta? Või rajada sootuks uus, ent milliseid sorte eelistada?

Hea meel on Eestis ringi sõites näha, et vanades taluaedades käib vilgas tegevus. Noorem põlvkond on võtnud südameasjaks vanad aiad korrastada. Tihti ollakse aga kahevahel, mida teha vanade, veidi käest lastud ja ajahambast puretud viljapuudega. On ju aedu, kus õunapuu on kasvanud viiskümmend ja enamgi aastat. Sageli on sellised puud seotud kellegi mälestustega ja võimaluse korral tahetakse neid säilitada. Aastakümneid tagasi oli paljudes peredes traditsioon, et igale pereliikmele istutati nimeline puu. Kahju oleks sellisest puust loobuda. Alati tasub alles hoida vanad puud, mille tüvi on enam-vähem terve. Neile tuleks teha noorenduslõikust. Sellega me soodustame uute noorte võrsete arengut ja säilitame puu edasist tasakaalu kasvamise ja viljumise vahel. Loomulikult tuleb noorenduslõikuse käigus eemaldada kõik kuivanud, katkised ja haiged oksad. Kui puul on tüvi aga tugevalt kahjustunud, paljud oksad kuivanud ja haiged, siis oleks mõistlik vana õunapuu asendada uuega, sest ta levitab haigusi ja kahjureid edasi ka noorematele puudele.    Hädavajalikud hooldustoimingud Puuviljaaed nõuab kindlaid tegevusi ja hooldustoiminguid, millest ei tohiks loobuda, sest need tagavad pikkadeks aastateks korras ja saaki kandva aia. Selleks peab olema puul hästikujundatud võra, tugev tüvi ja rohkelt erinevas vanuses viljaoksi. Normaalseks elutegevuseks ja viljakandeks vajavad puud peale mullast saadava vee ja toitainete ka valgust. Tiheda võraga viljapuude lehestik kuivab aeglaselt, mis omakorda soodustab erinevate seenhaiguste levikut. Vana viljapuu- või marjapõõsastega aed võib tekitada nõutust: kuidas seda noorendada ja viljakandvaks muuta? Või rajada sootuks uus, ent milliseid sorte eelistada? web hosting services top

Eelistades oma

Kersti Kahu, EMÜ Polli Aiandusuuringute Keskuse tea

Vana viljapuu- või marjapõõsastega aed võib tekitada nõutust: kuidas seda noorendada ja viljakandvaks muuta? Või rajada sootuks uus, ent milliseid sorte eelistada?

Eelistades oma

Hea meel on Eestis ringi sõites näha, et vanades taluaedades käib vilgas tegevus. Noorem põlvkond on võtnud südameasjaks vanad aiad korrastada. Tihti ollakse aga kahevahel, mida teha vanade, veidi käest lastud ja ajahambast puretud viljapuudega. On ju aedu, kus õunapuu on kasvanud viiskümmend ja enamgi aastat. Sageli on sellised puud seotud kellegi mälestustega ja võimaluse korral tahetakse neid säilitada. Aastakümneid tagasi oli paljudes peredes traditsioon, et igale pereliikmele istutati nimeline puu. Kahju oleks sellisest puust loobuda. Alati tasub alles hoida vanad puud, mille tüvi on enam-vähem terve. Neile tuleks teha noorenduslõikust. Sellega me soodustame uute noorte võrsete arengut ja säilitame puu edasist tasakaalu kasvamise ja viljumise vahel. Loomulikult tuleb noorenduslõikuse käigus eemaldada kõik kuivanud, katkised ja haiged oksad. Kui puul on tüvi aga tugevalt kahjustunud, paljud oksad kuivanud ja haiged, siis oleks mõistlik vana õunapuu asendada uuega, sest ta levitab haigusi ja kahjureid edasi ka noorematele puudele. 

 

Hädavajalikud hooldustoimingud

Puuviljaaed nõuab kindlaid tegevusi ja hooldustoiminguid, millest ei tohiks loobuda, sest need tagavad pikkadeks aastateks korras ja saaki kandva aia. Selleks peab olema puul hästikujundatud võra, tugev tüvi ja rohkelt erinevas vanuses viljaoksi. Normaalseks elutegevuseks ja viljakandeks vajavad puud peale mullast saadava vee ja toitainete ka valgust. Tiheda võraga viljapuude lehestik kuivab aeglaselt, mis omakorda soodustab erinevate seenhaiguste levikut.

Vana viljapuu- või marjapõõsastega aed võib tekitada nõutust: kuidas seda noorendada ja viljakandvaks muuta? Või rajada sootuks uus, ent milliseid sorte eelistada?
Eelistades oma
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
Eelistades oma
AIAFRIIK

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn