Vähesed õpetajad Birmas on saanud korraliku hariduse. Kombeks on õpikuid pähe tuupida, sest bamari ehk riigikeelt ei räägi emakeelena ligikaudu kolmandik rahvastikust. Sellegipoolest püütakse ka äärealade külades lastele kooliharidust anda.

Mussoonkliimaga Birmas muutuvad vihmaperioodil juunist septembrini külavaheteed läbimatuteks porimülgasteks, kus ainukeseks mõistlikuks liikumisvahendiks on pühvlirakendid. Halvad teeolud muudavad ühest piirkonnast teise pääsu aeganõudvaks ja ohtlikuks, mistõttu paljude laste koolitee piirdub ainult kogukonna rahastatud külakooliga, sest suuremas keskuses elamine on liiga kulukas. Tegutsesin Birmas meie välisministeeriumi lähetusel hariduskonsultandi ja inglise keele õpetajana Šani osariigis Namlani külas, mis asus suurimast lähedal asuvast linnast Mandalayst kaheksatunnise sõidutee kaugusel. Namlani küla õpilaskodus elab 64 viie- kuni viieteistkümneaastast õpilast. Olles pärit majanduslikult kindlustamata peredest on neil võimalik jätkata põhihariduse omandamist Namlani riigikoolis. Internaadis on laste majutus tasuta, kuid toidule kulub aastas kolmsada dollarit. See summa tekitas õpilaskodu tutvustanud endisele buda mungale Sai Naw Khamile muret, sest seoses uue õppeaasta algusega mais kahekordistus ka õpilaste arv. Ühekorruselises plekk-katusega õpilaskodus elavad poisid ja tüdrukud küll koos, ent kolme kasvataja range järelevalve all. Nad magavad ühes suures ruumis põrandale pandud mattidel, kus poisid on tüdrukutest eraldatud kardinaga. See suur ruum on talvel külm ja suvel palav. Kuumuse vastu pakuvad leevendust avatud aknad, millel puuduvad klaasid. Õpilaskodu taga asub pesuruum ja tualetid. Internaadi küljel aga katusealune, kus kasvatajad ja lapsed valmistavad üheskoos süüa. Tänu MTÜ Mondo ja Eesti inimeste abile rajati eelmisel aastal õpilaskodule uus veesüsteem, mistõttu lapsi toitlustavas katusealuses on nüüd voolav vesi. Soetati ka elektrigeneraator. Lapsed saavad teha koolitükke ka elektrikatkestuse ajal, mida Birmas esineb sageli. Lisaks on Eesti inimeste annetuste toel soetatud külakoolidele koolimööblit ja –tarvikuid ning päikesepaneele, mille olemasolu kõrvalistes piirkondades, kuhu riiklik elektrivõrk ei ulatu, on hädavajalik. Vähesed õpetajad Birmas on saanud korraliku hariduse. Kombeks on õpikuid pähe tuupida, sest bamari ehk riigikeelt ei räägi emakeelena ligikaudu kolmandik rahvastikust. Sellegipoolest püütakse ka äärealade külades lastele kooliharidust anda. web hosting services top

©ani rahva hariduspüüdlus

Tekst ja fotod: Frank Jüris

Vähesed õpetajad Birmas on saanud korraliku hariduse. Kombeks on õpikuid pähe tuupida, sest bamari ehk riigikeelt ei räägi emakeelena ligikaudu kolmandik rahvastikust. Sellegipoolest püütakse ka äärealade külades lastele kooliharidust anda.

Mussoonkliimaga Birmas muutuvad vihmaperioodil juunist septembrini külavaheteed läbimatuteks porimülgasteks, kus ainukeseks mõistlikuks liikumisvahendiks on pühvlirakendid. Halvad teeolud muudavad ühest piirkonnast teise pääsu aeganõudvaks ja ohtlikuks, mistõttu paljude laste koolitee piirdub ainult kogukonna rahastatud külakooliga, sest suuremas keskuses elamine on liiga kulukas.

Tegutsesin Birmas meie välisministeeriumi lähetusel hariduskonsultandi ja inglise keele õpetajana Šani osariigis Namlani külas, mis asus suurimast lähedal asuvast linnast Mandalayst kaheksatunnise sõidutee kaugusel. Namlani küla õpilaskodus elab 64 viie- kuni viieteistkümneaastast õpilast. Olles pärit majanduslikult kindlustamata peredest on neil võimalik jätkata põhihariduse omandamist Namlani riigikoolis. Internaadis on laste majutus tasuta, kuid toidule kulub aastas kolmsada dollarit. See summa tekitas õpilaskodu tutvustanud endisele buda mungale Sai Naw Khamile muret, sest seoses uue õppeaasta algusega mais kahekordistus ka õpilaste arv.

Ühekorruselises plekk-katusega õpilaskodus elavad poisid ja tüdrukud küll koos, ent kolme kasvataja range järelevalve all. Nad magavad ühes suures ruumis põrandale pandud mattidel, kus poisid on tüdrukutest eraldatud kardinaga. See suur ruum on talvel külm ja suvel palav. Kuumuse vastu pakuvad leevendust avatud aknad, millel puuduvad klaasid. Õpilaskodu taga asub pesuruum ja tualetid. Internaadi küljel aga katusealune, kus kasvatajad ja lapsed valmistavad üheskoos süüa.

Tänu MTÜ Mondo ja Eesti inimeste abile rajati eelmisel aastal õpilaskodule uus veesüsteem, mistõttu lapsi toitlustavas katusealuses on nüüd voolav vesi. Soetati ka elektrigeneraator. Lapsed saavad teha koolitükke ka elektrikatkestuse ajal, mida Birmas esineb sageli. Lisaks on Eesti inimeste annetuste toel soetatud külakoolidele koolimööblit ja –tarvikuid ning päikesepaneele, mille olemasolu kõrvalistes piirkondades, kuhu riiklik elektrivõrk ei ulatu, on hädavajalik.

©ani rahva hariduspüüdlus
Vähesed õpetajad Birmas on saanud korraliku hariduse. Kombeks on õpikuid pähe tuupida, sest bamari ehk riigikeelt ei räägi emakeelena ligikaudu kolmandik rahvastikust. Sellegipoolest püütakse ka äärealade külades lastele kooliharidust anda.
©ani rahva hariduspüüdlus
easy to use best web hosting companies solutions provided by best hosting companies uk with reasonable time websites design, for website hosting in UK you may want to look at list web hosting best top 5 uK present some choices, which offer topping quality web hosting in UK. top website hosting review hosting web best service quality becomes good web hosting great solutions for your needs. which web hosting is best good recommend top review of best web hosting top suggest good web hosting provider hea teada kodulehe valmistamine aara.ee ja lisaks tasub kodulehe tegemise kohta lugeda kodulehe valmistamine
©ani rahva hariduspüüdlus
MAAILM

 


© Copyright

Ajakiri Mari on autorikaitse objekt ning selles avaldatud materjalide kasutamine ilma väljaandja kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

  

 

Rubriigid               

Naised ja elu

Mood ja ilu

Heaolu ja tervis

Söök-jook

Elustiil

Toimetus   

Ajakiri Mari

Tellimisest

Reklaam

Kontaktandmed

Võta ühendust

Kontakt

Ajakiri Mari

671 21 30

Merivälja tee 1
11911 Tallinn